Manažerská antičeština

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od pajosek2 »

Díky tomuhle vláknu jsem si vzpoměl na uklízečky na mém minulém pracovišti, které si po převratu začali říkat " kosmetičky podlahových krytin" doufajíce, že dostanou vyšší plat z honosnějšího povolání. :lol:
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#32 Příspěvek od mtajovsky »

Crifodo píše:Mám tomu rozumět tak, že někdy někde je nepovoleno?
Ano, tak tomu máte rozumět. Všechny pracovní e-maily, dokumentace, komentáře ve zdrojácích a vůbec cokoliv písemného v angličtině. Písemně je vyžadována britská angličtina. Veškerá jednání, kde je přítomen jediný cizinec v angličtině, nakonec by to k nim bylo nezdvořilé. Zrovna tak firemní návštěvy v hospodě, pokud je u stolu cizinec, považuje se za normální mluvit anglicky. Jakákoliv podpora od configuration management, tudíž cokoliv s pracovními stanicemi, servery, vstupními kartami, síťové problémy a tak dále přes BTLynx v Londýně - tudíž opět v angličtině. Rovněž tak produktový management, techničtí písaři - jsou rodilí mluvčí.

Některé požadavky, jako třeba na HelpDesk nebo na buildaře, se píší samozřejmě anglicky a navíc v XML :twisted:

Uživatelský avatar
roverider
Příspěvky: 206
Registrován: 11 srp 2005, 02:00

#33 Příspěvek od roverider »

To, že manažerská čeština zní přinejmenším podivně je sice pravda, ale proč se každej pozastavuje nad tím že se jazyk mnění a že lidi nemluví spisovně?

Čeština (a jazyky obecně) není C a člověk neni kompilátor, takže ve většině případů je jedno jestli je někde o čárku míň, a sem tam I/Y naopak nebo se použije zkomolený slovo či špatnej slovosled.

Jazyk slouží hlavně jako prostředek komunikace a měl by být co nejjednodušší.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#34 Příspěvek od EKKAR »

roverider píše:To, že manažerská čeština zní přinejmenším podivně je sice pravda, ale proč se každej pozastavuje nad tím že se jazyk mnění a že lidi nemluví spisovně?...
Tak tu češtinu nemusíš MĚNIT sám a svévolně....
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
roverider
Příspěvky: 206
Registrován: 11 srp 2005, 02:00

#35 Příspěvek od roverider »

proč ne? i kdybych napsal mňěňyť tak tomu porozumíš stejně třeba kdybych udělal chybu v mě/mne/ mně a o to tu de. :)
jinak třeba šalinkarta, fofrklacek, kurvítko, nebo vo co gou? nejsou ve slovníku spisovné češtiny a lidi ty slova používaj a nikomu to nevadí, lidi je používaj

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.Viz PRAVIDLA, odst.14b)
Hill

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#36 Příspěvek od tomasjedno »

roverider píše:...takže ve většině případů je jedno jestli je někde o čárku míň, a sem tam I/Y naopak nebo se použije zkomolený slovo či špatnej slovosled.
Jenže to často změní význam věty. A někdy si pak člověk musí takovou větu přečíst třikrát, než pochopí, co tím básník chtěl říci.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#37 Příspěvek od Hill »

roverider píše:....vo co gou? nejsou ve slovníku spisovné češtiny a lidi ty slova používaj a nikomu to nevadí, lidi je používaj
Používají je, ale v psaném projevu by neměli, zvlášť, když je to text zveřejňovaný. V takovém by měla být správná čeština nebo slovenčina pravidlem, aby autor nevyvolal dojem neschopného, natož ignoranta, už jen tím, jak píše.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#38 Příspěvek od kbulda »


Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#39 Příspěvek od mtajovsky »

roverider píše:Jazyk slouží hlavně jako prostředek komunikace a měl by být co nejjednodušší.
To není celá pravda. Jazyk slouží i jako umění - krásná literatura, poezie, divadlo, písně, a taky pro vyjádření emocí a citů. A díky, češtino, že máš takové bohaté prostředky. Ale je nutno umět jazyk používat, že.

Angličtina je gramatikou velmi jednoduchý jayzk a tam lze snadno a často sestavit větu, která není jasná, má vícerý výklad. Čeština si pomůže jednoduše použitím správného y/i nebo příslušným pádem zájmena, angličtina musí větu přestavět.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#40 Příspěvek od Hill »

Souhlasím.
Nic proti vývoji jazyka, ale poněkud se mi příčí, když se jím ohání někdo, z jehož písemného projevu je jasné, že volá po tom, aby se všichni ostatní spokojili s úrovní jeho češtiny. V podstatě mu nejde o vývoj, ale degradaci jazyka.

Uživatelský avatar
kasa
Příspěvky: 205
Registrován: 24 bře 2010, 01:00

#41 Příspěvek od kasa »

Je to pravda odvěká,
jazyk dělá člověka...
...podle kabátu se svět měří
lháři ve fraku hupák veří.

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#42 Příspěvek od robo »

Onehda jsem volal do call centra vody. A ten co jsem s nim resil moji zadost, mi rekl ze to nemuze udelat, neb mu tuto moznost system nenabizi. Ale ze se to pokusi vykomunikovat. A v momente jsem byl myslenkama na EB a rikal si, kde jsem tenhle vyraz cetl. Dalo by se to rict nekolikrat jinak a cesky. Ale proc.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#43 Příspěvek od EKKAR »

Nedávno jsem se jako odpověď na použití tohoto výrazu jistým člověkem opáčil "A co kdybych já tebe EXKOMUNIKOVAL?"...
Panstvo a občas přítomné dámy, měli jste vidět ten výraz - dotyčnej byl v tu ránu zmatenej jak lesní včela na pasece nebo jak říká s oblibou moje polovička, jako Goro (bílý pes) před Tokiem - co že jsem mu to vlastně chtěl říct... :-D :-D :-D
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
bastliar
Příspěvky: 1765
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#44 Příspěvek od bastliar »


Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#45 Příspěvek od mtajovsky »

Dnes se všechno VYKOMUNIKOVÁVÁ. Za časů Rumla a Fendrycha se zase často NEGOCIOVALO.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“