Pár dotazů ohledně stavby elektronkového zesilovače

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#31 Příspěvek od Maskot »

Optimista jsi sam, Cust cosi naznacil.Ty optimisticky predpokladas,ze si delal jen legraci.Takze na to,ze to je Tve prvni zarizeni jediny optimista jsi sam.( Andrea si take mysli to co Cust a jini)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#32 Příspěvek od Crifodo »

Peedros píše:nechci tahat síťové napětí přes celou bednu. Jó,řešil by to elegantně vypínač vzadu,ale chci mít vypínač vepředu :)
Výrobci monitorů, dvd atd., to řeší plastovým táhlem, vzadu to tlačí na vypínač v v dps, vpředu má vedení a ovládá se hmatníkem z čelního panelu.
K můstku stačí dát odpor řádu 100 Ohm, vzhledem k odběru a existenci těch odporů v RC filtru nehraje roli, ale omezí nabíjecí proud. Kapacity pro těch pár mA jsou dost šílený a zbytečný. Naopak na filtraci žhavení by bylo potřeba hrnec o desítkách mF a stejně tam pořád bude dost velké zvlnění, jestli to děláš kvůli odstupu brumu. Ovšem i citlivé zesilovače v elektronkových magnetofonech se dělaly se střídavým žhavením a pomocí symetrizace se odbrumovaly.
K té bezpečnosti, sám na sebe doma kutil těžko může podávat žalobu za ohrožení zdraví, je to každého volba :wink: když se tak podívám na stará AR a návody na dvoulampovky, nebylo to jiné, ale z dnešního hlediska by to už bylo téměř nabádání k zabítí. Konkrétní schéma tu není, takže je těžko něco odsuzovat.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#33 Příspěvek od Cust »

No, odsuzovat, víme že to je bez výstupáku a anodové napětí je vyrobeno z 250 V střídavých a že z toho povede kabel, který bude dávat na hlavu a také víme to, že je to jeho první kousek...

PS: to spínání mám vyřešené také pomocným malým trafem, které jede furt - napájím tím bko, který přepínám tlačítkem. Síťové napjetí pak připojuje k trafu výkonému relé.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#34 Příspěvek od Crifodo »

Cust píše:víme že to je bez výstupáku a anodové napětí je vyrobeno z 250 V střídavých a že z toho povede kabel, který bude dávat na hlavu a také víme
Nevíme, jen bereme na vědomí že to tvrdí :wink:
Jestli má ten bastl emitorový odpor max. sto ohmů, složený z minimálně dvou kusů aspoň pětiwattových tělísek, anodové napětí jištěné tavnou pojistkou 50 mA, studený konec sluchátek nulovaný, nemělo by se nic hrozného stát. Jasně že to není nejlepší kombinace.
Když mi bylo 13, dostal jsem na hraní Sonet duo, pamětníci vědí, že to nebylo ani tranzistorové, ani na baterie... no a přesto mi o život ukládaly až příhody z doby dávno po několika zkouškách z "50", a nejvíc situace, kdy jsem spoléhal na práci kolegů a profesionálů z branže :(
zatímco experimenty na základní škole s EL84 a totální neznalostí předpisů, jak zacházet se síťovým napětím, se mi podařilo prokličkovat.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#35 Příspěvek od Cust »

Já netvrdím, že ho to zabije - jen osobně bych tímto směrem nešel...
Holt kombinace je taková, že pravděpodobnost úmrtí je daleko vyšší než u jiných typů zařízení.

Každopádně já taky zatím žiju - možná je to proto, že tu padesátku ještě pořádně neznám. :wink:

Uživatelský avatar
Peedros
Příspěvky: 349
Registrován: 07 dub 2009, 02:00
Bydliště: Plzeň

#36 Příspěvek od Peedros »

Tak jsem schéma zauktualizoval, většinou podle toho, co mi bylo poraděno. Odstranil jsem spínání primární části, nakonec fakt pro usnadnění udělám vypínač vzadu. Zkoušel jsem hledat na netu,jestli někde nejsou dostupná ty plastová táhla,jak se tu zmínil Crifodo, nenašel jsem nikde nic. Musel bych to vyndat z nějakého vraku. Zvětšil jsem filtrační kondy u žhavení a hodnoty napětí u kondíků paralelně k diodám,doplnil pojistky u anodového napětí. Snad to bude funkční, nejlepší asi bude to ještě odzkoušet po částech.

Ještě jednou díky za připomínky

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#37 Příspěvek od Celeron »

K tomu AC zhaveni a brumu. U AZK zesiku a mozna i Mono 50 byla kompenzace brumu ze zhaveni. U kazdy elektronky krome koncovy byl paralelne s zhavicim vlaknem dratovy trimr asi 480 ohm. Bezec trimru sel do nulovyho bodu elektronky. Trimrem se nastavil nejvetsi odstup signal -brum.
Jirka

Uživatelský avatar
Peedros
Příspěvky: 349
Registrován: 07 dub 2009, 02:00
Bydliště: Plzeň

#38 Příspěvek od Peedros »

Má nějaký význam tlumivka cca 40mH vřazená mezi dva kondenzátory místo srážecího odporu ve zdroji z hlediska snížení brumu? Díky

Uživatelský avatar
OK2STO
Příspěvky: 426
Registrován: 19 zář 2008, 02:00
Bydliště: Ostrava

#39 Příspěvek od OK2STO »

Tlumivka mezi elyty ve zdroji, aby měla správný účinek musí mít hodnotu řádů H, 2-6 H. Hodnota mH je na nic.
Jarda

Uživatelský avatar
delego
Příspěvky: 12
Registrován: 11 čer 2011, 02:00

#40 Příspěvek od delego »

Zdravim, tiez si chcem postavit mensie lampove combo. Stavat budem podla schemy z amaterskeho radia (casom ju sem pridam) avsak s tym rozdielom ze namiesto 2xEcc 83 v preampe tam budu triodove casti z Pcl86, v konci bude 4x pentody pcl86 a v invertore Ecc82. Mriezkove predpetie na pentodach bude pravdepodobne -8V. V sheme sa udava anodove napatie 320V po usmerneni, avsak originalna elektronka el84 ma katalogovu hodnotu 250V a Pcl86- 230V. Nevadi elektronkam takto velke napatie?
Treba nutne menit hodnoty odporov pre ecc82? lebo podla katalogu ma ovela vacsi anodovy prud a aj predpetie. Na internete som vsak nasiel schemy aj s pouzitim rovnakych odporov ako pri ecc83.
Budem vdacny za vysvetlenie:)
Přílohy
AMAR.JPG
schema(bez koncovych eliek)
(158.42 KiB) Staženo 66 x

Odpovědět

Zpět na „Poradna“