Tesla Filharmonie, přeladění na CCIR

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

#31 Příspěvek od riprex »


Uživatelský avatar
jardx
Příspěvky: 193
Registrován: 02 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kolínsko
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od jardx »

Pokud bude VKV jednotka ve filharmonii v pořádku tak na ní chytneš plno stanic jako já.....a to bez přeladění

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#33 Příspěvek od BOBOBO »

Zaprvé vstup rozhrabal , neví kde je s oscilátorem a rádio není jen vstup .

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od Oldradio »

Prostě bez generátoru ani ránu :-)
Tuhle jsem v rámci pokusů "křížil" mf elektronkového radia a vstupní díl VKV z východoněmeckého tranzistorového Stralsundu a chodilo to pěkně.

Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

#35 Příspěvek od riprex »

To že s Filharmonií nechytím bez přeladění nic to vím 100% jistě, protože v tom samém místě s jinou Filharmonií a stejnou anténou taky vůbec nic nenaladím - musím mít konvertor. Filharmonie má totiž mnohem kvalitnější tuner a má pokročilejší zapojení, což je ale v tomto případě spíš na obtíž. Já tam zkusím dát tu jednotku z Teslatonu zatím bez přeladění, jestli to pojede. Napájení by mělo být cca 160V což je i na napájení jednotky Filharmonie, takže by mělo stačit prostě je prohodit že jo? Tím ověřím taky funkčnost mf, ale tam by snad problém být neměl (ale kdo ví). Můžu taky zkusit vytáhnout si mf z tý Poézie, kterou jsem si kvůli tomu dotáhnul zpátky domů a tím ověřit funkčnost. Pokud by tam ta jednotka z teslatonu fungovala tak jí tam zatím přeladěnou nechám a pak bych tam kdyžtak dal nějáký modernější transistorový tuner, což by se taky mělo dát zvládnout. Co se týče hodnoty rádia není to ani tak invazivní zásah, protože do samotného šasi nezasáhnu a starou jednotku nechám až třeba časem budu mít přístroje.

Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

#36 Příspěvek od riprex »

Tak jsem tam dal tu jednotku z Teslatonu a hraje to, takže jsem jí přeladil dle návodu do CCIR. Výsledek sice není zrovna ideální - jdou zachytit jen nejsilnější stanice, ale lepší než nic. Jak jsem ale psal, do budoucna bych tam chtěl dát nějáký lepší tuner, který by měl lepší příjem, možná se i pustím do té jednotky co tu byla v návrhu hned na začátku.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#37 Příspěvek od BOBOBO »

Ty nějak opomíjíš mf . Pokud jsi ji nesladil je 100%ně rozjetá a potom sebelepší vstup nestačí . Sladit se MUSÍ oboje . Co sem dělal tak desítky kusů , byly vždy nahoře . Cívkám klesla indukčnost , jestli to udělala čsl jádra ... Pozor potom na polohu jader . Mohl by jsi je sešroubovat až k sobě a vznikne ti nadkritická vazba ! Dobré sladění po kušenostech pozáš i nárůstem šumu bez signálu .

Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

#38 Příspěvek od riprex »

No na sladění mf, ale zase budu potřebovat nějáké to vybavení. V servisnávodu by postup měl být uveden, kouknu na to odpoledne, ale moc už se mě do toho hrabat nechce když to hraje. Jediný problém, který to teď má, je ten, že než se to pořádně zahřeje tak je potřeba tu stanici neustále dolaďovat tzn. ustálí se to až tak po minutě a půl, pak už je to dobré, ale na začátku to bez doladění chraptí.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#39 Příspěvek od ok1hga »

riprex píše:Jediný problém, který to teď má, je ten, že než se to pořádně zahřeje tak je potřeba tu stanici neustále dolaďovat tzn. ustálí se to až tak po minutě a půl, pak už je to dobré, ale na začátku to bez doladění chraptí.
a čemu se divíš ???
. . . vždyť je to elektronkové rádio !!!!

cívky oscilátoru jsou vyhřívány teplem elektronky, prostě chvilku trvá než se vyhřeje na stálou teplotu . . .

Rádio je potřeba nastavovat až po zahřátí . . . v nastavovacích návodech se píše 15 až 30 minut po zapnutí !

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#40 Příspěvek od BOBOBO »

Nepamatuji se , že bych něco dolaďoval , když jsem Allegro a Nauen provozoval .

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#41 Příspěvek od Oldradio »

BOBOBO píše:Nepamatuji se , že bych něco dolaďoval , když jsem Allegro a Nauen provozoval .
Nebylo to v dobách, kdy na jednom konci stupnice, byla Praha, uprostřed Vltava a na druhém konci Hvězda? To jsem provozoval Barcarolu se sterodekodérem s A290D a na ladění se nemuselo sáhnout. Dnes, když je tam stanice jedna vedle druhé a ještě jsou blíž u sebe, než předepisovala OIRT norma, se dolaďovat musí, aspoň prvních 10 minut.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#42 Příspěvek od BOBOBO »

No Vltava byla dvakrát a Hvězda třikrát . Ovšem časy , kdy jsem poslouchal 3*60 a to stereo , v podstatě celý čas ve vaně ... Ještě mám nahraný z tehdá Let do nebezpečí , něco Ze světa lesních samot , koláž o Turgeněvovi a další , byly to krásné večery .

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#43 Příspěvek od ok1hga »

jo, jo a taky byl dobrej "Rytmus" s M. Pavlatou . . . .
Tak mám ještě nahraných několik 15cm pásků . . .

(přijímač FIDELIO, mgf B4)

Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

#44 Příspěvek od riprex »

No s tím půlhodinovým čekáním to vím jen při slaďování "vnitřních" částí, které už nebudu upravovat a měly by být stabilní, tam se to dělá kvůli tomu aby se to pořádně prohřálo, ale přeci nebudu 30min čekat než naladím stanici :D. Ono pokud to vypnu a nechám jí tam naladěnou, tak to trvá asi ty tři minutky než se ta stanice ustálí a nechraptí a je na tom stejném místě, takže buďto si v začátku kousek doladím a pak postupně posouvám zpět no a nebo prostě vydržím tři minuty chrapotu a pak se to srovná samo a je to čisté na stejném místě kde to bylo. Nevím proč se to děje, u jiných rádií to nebylo tak znatelné a stačilo to jen minimálně doladit po každém zapnutí. Ale jinak fakt nevím proč bych měl teď sahat do mf, když to funguje správně, na tohle přece by nemělo mít vliv ne?

Uživatelský avatar
T505
Příspěvky: 63
Registrován: 18 úno 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#45 Příspěvek od T505 »

Filharmonii mám v hudební skříni a bez přeladění chytnu kvalitně 4 stanice a jednu nebo dvě slabě, taky jsem uvažoval o přeladění, ale jednodužší bylo za pár korun poskládat konvertor a funguje to fantasticky a rádiu zustala svoje historická hodnota.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“