Tesla Filharmonie, přeladění na CCIR

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

Tesla Filharmonie, přeladění na CCIR

#1 Příspěvek od riprex »

Zdravím, poradil by prosím někdo jak přeladit VKV jednotku ve Filharmonii do pásma CCIR? Už jsem tady sice před časem řešil stejný problém u rádia Poézia. Dle návodu, který mi byl doporučen to šlo u Poezie a dalších Bratislaváků bezvadně a spočíval jen v odstřižení paralelních kondenzátorů k cívkám a doladění kapacitními trimry, jenže tato jednotka, co je ve Filharmonii je poněkud jiného, kvalitnějšího zapojení a žádné takové kondenzátory tam nemá. Možná by to stačilo jen dotáhnout těmi kapacitními trimry, ale nejsem si tím úplně jistý, takže se chci radši zeptat. Měřáky na to nemám, snažím se něco sehnat, ale zatím neúspěšně. V oprázku přikládám schéma jednotky. Díky předem za jakoukoliv radu.
Obrázek

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#2 Příspěvek od ok1xgi »

S tímhle zapojením to nepřeladíš přes celé pásmo.

Tohle by tě ale mohlo zajímat !
http://ivanskemasakr.ic.cz/elweb/ECC85.pdf
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

#3 Příspěvek od riprex »

Díky za odpověď. Je mi jasné že by to nebylo celé pásmo, protože tahle jednotka je konstruována pro rozsah 65.5 - 73.5 tzn. 8MHz, úprava aby šlo ladit větší rozsah by byla zcela jistě velmi komplikovaná až nemožná. Jinak na tu "novou" jednotku jsem koukal již dříve. Je to pěkné, ale nejsem si zrovna jistý jestli bych to zvládl sestavit a rozchodit a taky by to bylo docela pracné, takže je to pro mě taková poslední varianta. Když už bych tu jednotku nahrazoval tak jsem si říkal, že by tam šla dát buďto ta "klasická nekvalitní" třeba z ECHA, která se nechá vcelku slušně přeladit a nebo bych tam dal prostě nějákej modernější tuner, jenže tam by bylo potřeba udělat přizpůsobení k napojení do toho rádia a s tím bych potřeboval taky poradit.
Osobně tedy prozatím preferuji tu možnost přeladění současné jednotky i za cenu toho, že budu ladit třeba 92 - 100 MHz, kde by mi osobně žádná stanice nescházela. Možnost konvertoru nezvažuju, protože s tím mám hodně negativní zkušenosti.

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#4 Příspěvek od ok1xgi »

Co je to za rok výroby? Možná by bylo v Kotkovi schéma a sladění....
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

#5 Příspěvek od riprex »

Je to 1958, je v kottkovi, ale sladění myslím ne. Sladění bude v servisnávodu, ale tam nepíšou rozsahy kam až se to dá dostat, nejsem si totiž jistej jestli bez úpravy je možné to o těch 25MHz nahoru dostat. Jinak ale hejbat s tím by mělo jít trimry C222 a C229. Pak už snad jen změna cívek, ale jak říkám, nemám měřáky na to abych si takhle mohl hrát.

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#6 Příspěvek od ok1xgi »

Tak to já jdu Kotka najít. Nejde o to, že tam budou rozsahy, ale pomohlo by to s odladěním. Ale bez měřáků to bude na prd. Ale původní rozsah je stejně k ničemu, tak není co pokazit nebo je?
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

#7 Příspěvek od riprex »

Ne to asi není :)

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#8 Příspěvek od ok1xgi »

Tak Kotek ho má mezi "luxusníma RX". Sladění tam je, ale nic zásadního.
C229 a C222. Podle očekávání. Ale nevíme kolik ty trimry maji.
Kdyby bylo alespon GDO a nastavit vstup.
Já jsem onehdá v útlém mládí přelaďoval tranzistorák z Tuzexu na CCIR, abych mohl poslouchat O3. Taky jsem nic neměl. Tak dlouho jsem k tomu přebastloval kondíky, až jsem se "někam" trefil....

Teď koukám na schéma "MElÓDIA", má to stejnej VKV díl a kondíky jsou 23p plus 5p paralelně trimr
Naposledy upravil(a) ok1xgi dne 22 lis 2011, 19:11, celkem upraveno 2 x.
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

#9 Příspěvek od riprex »

Tady je servisnávod http://ksv.xf.cz/filharmonie.pdf. Oba trimry jsou 3-30pF.

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#10 Příspěvek od ok1xgi »

Vždyť ty všechno máš... :lol:
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

#11 Příspěvek od riprex »

No podklady a dokumentaci sice mám, ale nevím co s tím :). Nevím jak začít, protože určitě je potřeba ten obvod upravit. Jak to dostanu "nahoru"?

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#12 Příspěvek od ok1xgi »

Zmenšit kapacitu pripojením kondu do série. A nebo zkusit jet dolu s tím trimrem. Kdyby si měl alespoň generátor, aby si viděl , kam to leze...
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

#13 Příspěvek od riprex »

A jakej kond bys tam odhadem připojil?

Uživatelský avatar
ok1xgi
Příspěvky: 956
Registrován: 15 úno 2009, 01:00
Bydliště: Soběslav

#14 Příspěvek od ok1xgi »

Těžko říct, možná bych začal těma trimrama. Poznačit si je a jet dolu. Ale nevím, jaký tam jsou....
Hele zajímavý počtení o LC obvodech http://ok1ike.c-a-v.com/bastl.htm
Laděné obvody 1 až 4.

Generátor nemáš? Čítač taky ne?
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.

Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

#15 Příspěvek od riprex »

Trimry už jsem zkusil nahoru i dolů a nic jsem tam nenašel (stupnici jsem si natočil co nejníž). Jsou tam ty šroubovací kapacitní trimry, oba jsou 3-30pF.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“