Přívodní šňůra ke staré vrtačce

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
skopekm
Příspěvky: 13
Registrován: 01 říj 2007, 02:00
Bydliště: České Budějovice

#31 Příspěvek od skopekm »

A proč? Vždyť i já občas vídám šnůry se zástrčkami dvoužilové, ale zástřčka má zářez pro ochranný kolík jen z jedné strany, proto nejde střčit naopak. Ale použil jsem raději tu třížilovou s průřezem asi 1mm2, tu jsem měl doma. Děkuji všem.
Tyto vidlice nezajišťují polohu pracovních vodičů (L a N)! Používají se u spotřebičů s třídou ochrany II (tedy s dvojitou izolací, označené značkou s s dvěmi soustřednými čtverci), avšak pouze u těch, u kterých se uvažuje proudový odběr větší jak 2 A, neboť klasické dvoupólové vidlice (mají vodivé pouze konce kolíků) jsou konstruovány do 2 A. Tímto opatřením se zajistí to, aby nešly zasunout do zásuvek bez ochranných kontaktů (tedy klasických u nás s kolíkem, jinde např. s pérovými kontakty), které jsou taktéž konstruovány do 2 A (typicky některé prodlužovačky, rozdvojky aj. adaptéry, či instalace v systému "profil 45" atp.).

Uživatelský avatar
doskok55
Příspěvky: 182
Registrován: 07 dub 2007, 02:00
Bydliště: Brno

#32 Příspěvek od doskok55 »

Trochu O.T. Pro "varok" Myslím,že jsi nevybral nejvhodnější příklad s tou NAREXkou
varok píše:...... a nové značkové už taky nejsou to co bývaly. Podívejte se třeba na dnešní vrtačky apod. zn. Narex.
Podle mě patří NAREXky (modrá řada) k tomu lepšímu co na trhu ve své třídě (hobby) je, alespoň po stránce životnosti. Kromě malé změny dyzajnu a přidaného el.regulátoru se u nich za 20 let vlastně nic v konstrukci nezměnilo. Stále jsou to poctivé převody a kvalitní ložiska. Nevýhodou je snad jen vyšší hlučnost a vyšší cena ve srovnání s konkurencí.

Uživatelský avatar
Kouzelnik
Příspěvky: 100
Registrován: 03 črc 2008, 02:00
Bydliště: F-M

#33 Příspěvek od Kouzelnik »

Když toužíš po tenké dvoulince, tak si pořiď oddělovací trafo 230V/220V a dej tam jiný konektor než pasující do bytové zásuvky!
H.

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#34 Příspěvek od varok »

Doskok55: nebudu se z nikým hádat, ale vidím to názorně v práci apod. Ještě před pár lety byla zn. Narex sice drahá, ale opradu dobrá třída, super nářadí. Ale v dnešní době nee. V práci máme sice černou řadu Protool to by měla být profi řada. Co byly starší kousky, ty vydržely hodně dlouho, ale ty novější, co koupili v průběhu asi dvou let, každou chvíli se na nich něco pokaká. jeden kamarád kousek od mé garáže má Narex flexu 125mm, označení nevím, ale klasickou modrou hobby řadu. Už tu novější s novým designem a co ji má asi rok, už byla dvakrát v opravně. Náhoda?
Navíc mě osobně se líbil u nich ten starší design neboli vzhled.
nejvíce u vrtaček.

Uživatelský avatar
Drakoush
Příspěvky: 116
Registrován: 18 říj 2012, 02:00
Bydliště: Nitra, Slovensko

#35 Příspěvek od Drakoush »

PLV píše:Souhlasím s vasilceralem. Tyto staré typy vrtaček byly dosti nebezpečné a pracovalo se snimi v gumových rukavicích. Nová bezpečná vrtačka podobných vlastností a s podstatně větším výkonem, stojí okolo tří stovek. To jsou dva, tři obědy. :D
Čo je na tom nebezpečné? Zapojím PE a idem, je to trieda ochrany 1... Vrtačku za tri stovky by som neradil ani nepriateľovi. Táto narexka ešte odtočí kilometre.
Poistky sa opravujú klincom, istič sa obíde prepojkou, ak všetko zlyháva je potrebné urobiť nanovo rozvody, pokiaľ možno od elektrární, kontrolka signalizujúca poruchu sa odpája... Závity sa režú vrtačkou.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#36 Příspěvek od Celeron »

skopekm píše: Používají se u spotřebičů s třídou ochrany II (tedy s dvojitou izolací, označené značkou s s dvěmi soustřednými čtverci), avšak pouze u těch, u kterých se uvažuje proudový odběr větší jak 2 A, neboť klasické dvoupólové vidlice (mají vodivé pouze konce kolíků) jsou konstruovány do 2 A.
Hmm, a proč na těhle plochejch flexodvoukolíkách s čepičkama na konci kolíků, co nám posílají němčouři do fy, je v plastu vyražíno 230V/10A ?? Průřez mají 2x 1mm.
Kdyby platilo co tvrdíš, tak by byly 0,75mm.
Jo a mám tu EU tříkolíky fajifky 230V/16A a ty mají taky čepice jen na konci. Je v nich 3x1,5mm. Že by čínští soudruzi předělali normy? :) Asi kvůli ceně. 8-)
Jirka

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#37 Příspěvek od varok »

Trošku mimo, ale podívejte se někdy na jiné nářadí. Třeba úhlové brusky, které mají výkon i kolem 1000W mají kolikrát přívodní šňůry 2x0,75mm2. Teď jsem takovou měnil u své úhlové brusky v garáži. Sice číňan, výkon 850W a šňůra byla 2x0,75mm2.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#38 Příspěvek od Otkundes »

U tohoto přenosného nářadí, bych asi nebazíroval na jmenovitém zatížení kabelu, který výrobce u svého výrobku použil, zvláště pokud nářadí nese značky norem a atestů. I když v případě úhlové brusky 850W dosahuje zatížení skoro 5A/mm², toto nářadí není v trvalém provozu a při práci s ním, ten motor nezatěžujete trvale jmenovitým výkonem. Spíše bych se proto zajímal o mechanické vlastnosti toho kabelu: zda je dostatečně dlouhý, není příliš tvrdý, při práci se neukroutí, nepřeláme nebo neutrhne. Ostatně, sáhnout si po vypnutí brusky na kabel a posoudit zda se nepřehřívá, jistě není problém?

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“