kroutilího spojky

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#31 Příspěvek od Victronix »

Co se týče wago svorek, nikdy jsem neměl problém.
A řada 222 s páčkou, která rozevírá ukrutně silnou pružinu, je snad nejlepší co jsem kdy viděl. Až na tu cenu...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#32 Příspěvek od Hill »

palmalsport píše:Ale ni. My jsme název kroutilky používaly pro ty svorky na fotce. Ty se vyráběly již před rokem 1989. Akorát si nevzpomenu na výrobce...
Na které fotce? Jestli je řeč o té bakelitové, co je v příloze od Achaba, tak skutečně jde o principiálně úplně, ale úplně jinou, svorku, jde o hluboké, ale skutečně hluboké nedorozumění a každý tu hovoříme o něčem jiném.

Dnešní stáčecí konektory totiž uvnitř vypadají jinak, než VECO: žádný šroub ani jiné pohyblivé součásti uvnitř, jen vnitřní závit, který se zařízne do drátů a vytvoří z nich šroub na šroubovici.
U nás jsou tyto svorky skutečně homologované teprve poměrně nedávno (a už vůbec ne před rokem 1989, takových let se zakazují Kroutilovy spoje a najednou bychom je měli používat? Co na tom, že jsou už dlouhé roky osvědčené za louží, ideologicky by nám to rozložilo obec elektrikářskou...).

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#33 Příspěvek od Jimmi2 »

V tom odkazu, Hille, píšou, že to je opakovaně použitelné. Opravdu to lze vytočit zpět a znovu použít? Ovšem ty dráty (pardon, vodiče) se pak asi musí opravdu zkrátit.
Popravdě jsem vůbec netušil, že se něco podobného používá; považoval jsem to též za hlubokou minulost.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#34 Příspěvek od Hill »

Pokud nepřidáváš další drát (jdou takto stočit i tři čtyři, když vezmeš příslušně velkou svorku), můžeš spoj zase zatáhnout bez zkracování vodičů.
Závit uvnitř je mírně kónický, takže utažený spoj je mimořádně pevný.
Aby nebolelo zápěstí, jsou k mání i utahováky na ty svorky.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#35 Příspěvek od tomasjedno »

Nicméně jsem k těm kroutispojkám malinko skeptický - asi vyžadují určitý cvik, a odhad vhodné utahovací síly, podle použitých vodičů.
Potkal jsem se s nimi v jednom lustru - tam tím byly propojeny slaněné vodiče jednotlivých větví, no a všechny pěkně žhavily. Já jsem k tomu byl přizván, když jedna definitivně odhořela.
Zkrátil jsem vývody, použil páčkové Waginy a od té doby je pokoj.

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#36 Příspěvek od Jimmi2 »

tomasjedno píše: ...v jednom lustru - tam tím byly propojeny slaněné vodiče...
Tak to bych i selským rozumem odhadl, že tudy cesta nepovede.
Wago tohle samozřejmě umí.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“