kroutilího spojky

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

kroutilího spojky

#1 Příspěvek od Superpavel »

Čau.Zajímá mě čistě teoreticky. Když se dneska všechny rozvody elektriky v bytě dělají měděnejma drátama. Proč se to v těch krabičkách spojuje takovejma těma kroutilího spojkama. Je fakt že přes tu spojku je pak taková barevná izolační čepička (asi aby to nevypadalo tak hrozně). Ale kroutilího spojka je strašně nespolehlivá to sou vlastně jen mechanicky zkroucený vodiče kde může dojít k povolení nebo k oxidaci spoje. Proč se tyhle spoje neletujou?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Kroutiliho spoj z první republiky bez působení vlhka plní dodnes svoji funkci . Pájení je náročné pro instalaci i opravy . Vem si , že budeš potřebovat rychle demontovat i spojit nad 10 spojů ... A v dnešní době - momentálně nastrčených čísel průřezů a naschválcelých přípojů pro jedno zařízení , ti tyto spoje zůstavají na méně zatížené trajektorie . Takže proč ne . Já osobně jsem zase nevzal za své VAGO svorky . :D

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#3 Příspěvek od Jimmi2 »

Letování je v silové elektrotechnice nepřípustné.

Většina spojů se dnes provádí přes nástrčné spojky, ať už wago, nebo od jiného výrobce. Velmi spolehlivý systém.
Pro spojování Al-Cu je pořád nejlepší věneček.

Kroucený spoj někde v krabici jsem už dlouho neviděl.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#4 Příspěvek od serviceman »

Když jsem v USA vidět celou takovouhle instalaci, byl jsem upřímě zděšen - bylo to jak na vánočním stromečku. Fakt ale je, že ten stahovací závit uvnitř je konický a šroubováním se to dotahuje opravdu "na krev". Jakkoliv to vypadá hrozně, je to spíš pro nás nezvyklé, ale docela funkční.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#5 Příspěvek od Achab »

Když už krabicové svorky tak dávám přednost rozpojitelným - to ocení až opravář při hledání závad. Kroucený spoj po rozmotání a opětovném zkroucení už obvykle nemá původní kvalitu, ucvaknout a zkrátit často není možné. Zkrucování se ale běžně používalo i v novějších instalacích pro zvonky a domácí telefony.
Je ale pravda že jsem viděl víc vyhořelých rezavých věnečků po 5 letech než vyhořelých spojů kroucených někdy za Křižíka. Ty zkruty ze správně nazývaly "zátorka".
Jinak svého času jsme používali svorky Vecco s bakelitovým kloboučkem viz obrázek (dobový název "krabicová spojka 3×2,5mm² nebo 3×4mm²). Do té větší se vešlo i několik vodičů 1,5mm², stály kolem 1Kčs a spoj byl kvalitní. Soudobé Wago mě nijak nenadchly.
Přílohy
Vecco 3×4mm2.jpg
(2.29 KiB) Staženo 51 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Stáčecí konektory, tak se těm "kloboučkům na Kroutilovy spoje" totiž říká úředně, jsou vyzkoušeným a osvědčeným spojovacím prvkem do silových instalací. A jsou řádně certifikované, takže způsobilé k použití i v našich zemích.
Právě tím, že je závit kónický a zařízne se do zkroucených vodičů, vznikne velmi kvalitní spoj s velkým celkovým součtem stykových ploch.
No a po případném rozebrání spoje snad není problém zdeformované konce vodičů odštípnout a nový spoj udělat ze "zdravých" konců. Řemeslník přece nenechává dráty pokrácené tak, aby už se nedaly ještě o dalších 6-9 mm zkrátit...
Podle zkušeností ze zemí, kde se tyto stáčecí konektory používají už po desetiletí, jde o spoj na věčné časy.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#7 Příspěvek od Sandal »

Já teda s kámošem používáme na světelné instalace jedině Wagíny.Do zásuvkovejch instalací ani nejsou třeba takže nějaký hoření spojů nehrozí.Sám je mám v kanclu a v dílně a naprosto v poho.U rodičů máme klasický "bokosvorky".Též spolehlivé.Nejhorší jsou spoje v acidurkách a příbuznejch bumbácech.Tam to hoří jedna báseň.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#8 Příspěvek od Honza_dy »

Wago jedině na světla. Já jsem staromilec, takže věneček je věneček. Případně čokoláda :) Ty kroutilovy kloboučky mám taky zakoupené, ale ještě nebyla možnost je zkusit.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

Já kroutilky už používám třetí rok a zatím nezklamaly.

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#10 Příspěvek od kovar »

Používaly to třeba tady :) a funguje to doposud.
Přílohy
IMG_1720.JPG
(101.25 KiB) Staženo 66 x
IMG_1719.JPG
(155.66 KiB) Staženo 73 x
IMG_1718.JPG
(130.25 KiB) Staženo 130 x
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#11 Příspěvek od tomasjedno »

kovar píše:Používaly to třeba tady :) a funguje to doposud.
To nejsou kroucené spoje, ale ovíjené spoje, úplně jiná technologie založená na pnutí ve vodiči omotaném kolem ostrých hran kolíku.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#12 Příspěvek od Duvsan »

V tomto nie som zbehlý, ale u wago svoriek pierko časom nestráca pružnosť? Pripadá mi to ako príprava budúceho požiaru.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Habesan »

Jo, Wago jsou hnus a všichni kdo je používají přijdou do pekla. (Pokud už tam nejsou...)
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Bernard »

Habesan píše:Jo, Wago jsou hnus a všichni kdo je používají přijdou do pekla. (Pokud už tam nejsou...)
_________________
Ženy jsou krásné.
Poněkud O/T, radš to ani nečtěte.
Můj nebohý tchán, taky elektrikář, si přál po smrti se dostat do pekla. Tvrdil, že všechny krásné ženy jsou tam. Možná se mu to i splnilo, nebyl žádnej svatoušek, ale Wago svorky nikdy nepoužíval, to teda ne! :wink:

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#15 Příspěvek od keemo »

sto ludi sto chuti.... na elektrika.cz nazory uplne opacne :D

Odpovědět

Zpět na „Teorie“