Stavebnice tranzistorového radia(superhetu?)

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#31 Příspěvek od EKKAR »

Krystalka vyžaduje pro správnou funkci vnější dlouhou anténu, aby nabrala dostatek elektromagnetickýho pole z prostředí - a taky dobrý uzemnění, kterým se uzavírá elektrickej obvod (až v podstatě k vysílači). Bez slušný antény a dobrýho uzemnění krystalka maximálně šustí a šušká - ale dobře hrát nemůže. A nepomůže ani zesilovač, musel by se použít jako vf laděnej stupeň ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od radioelectrum »

zdělte mi někdo rozměr mezi těmi křížky na šabloně. děkuji
doufám že se mi to podaří z tohoto odkazu vytáhnout do použitelné podoby.
http://egalerie.net/index.php/ostatni/radieta

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#33 Příspěvek od ok1hga »

radioelectrum píše:zdělte mi někdo rozměr mezi těmi křížky na šabloně
. . . změř si rozměr základní desky s pérky, její šířka by měla odpovídat vzdálenosti mezi těmi křížky . . .

nebo změř rozměr mezi konkrétními pérky a porovnej se šablonou . . .

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#34 Příspěvek od rudolf02 »

No, já nevím. Pokud používáte tranzistory typu 10xNU70, velká sláva to nebude.
První tranzistorák se mi rozumně rozehrál, když jsem tuším polskou stavebnici se reproduktorem 100 ohmů nahradil variací na reflexní přijímač Vlaštovka. Problémem přímo zesilujících je malá citlivost, reflexní přijímač ji slušně zvyšuje.
Zde je odkaz na podobnou konstrukci:
http://www.ok2uwq.com/news.php?extend.30
Autor zde navíc dobře popisuje jak funkci, tak problémy při oživování.
Nedávno jsem resuscitoval Euridiku a byl jsem příjemně překvapen tlačenicí jak na SV, tak na DV na ústeckoorlicku.
Jo. a SV lépe hrají večer.

Uživatelský avatar
MH111
Příspěvky: 241
Registrován: 23 říj 2016, 02:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od MH111 »

Tak máme tu další problém. 156 NU 70 má hFE 0007 a ten 104NU71 v terčíku 0000. Neválí se někomu v šufleti navíc? 106 NU 70 mám alespoň zdá se funkční. Jeden 50, druhý 1300. Za rady a pomoc děkuji.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#36 Příspěvek od Eleman »

Těch 1300 je nějak moc. Pokud nedošlo k chybě při měření, tak taky nebude zdravý.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#37 Příspěvek od ohryzek36 »

Platí to jak u čínských "všechno-testerů", tak i o měřácích h21 v multimetrech. Většinou ty zkušební zapojení testují tranzistor měřením Ice při určitém proudu do báze a nepočítá se s tím, že by mohl mít tranzistor měřitelné Ice0 - které bývá u germaniových tranzitorů docela vysoké (v porovnání s křemíkem) a pak to občas vypadá, jako by měl germaniový tranzistor zesílení jako nějaký darlington.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#38 Příspěvek od samponek »

PU120 je dobrá, ale jen na malé tranzistory.
Když potřebuješ měřit h21e v reálných podmínkách, je nutný přípravek, který umožňuje měřit při Ic=1A až 5A a Ib mít 100mA.

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#39 Příspěvek od rudolf02 »

No, měříš hausnumera.
Problém jsou skutečně velké zbytkové proudy Ikeo, případně Ibeo. Staré tranzistory dobře měří hlavně staré měřáky s kompenzací Ikeo.
Jinak jsou to tranzistory v malými kolektorovými proudy. Podívej se do katalogu, výkonnější řada 10xNU71 má tuším s bídou 120mW, ostatní 60(?)mW.
Při použití těchto tranzistorů počítej s malou citlivostí (problém zachytit nějakou stanici), pokud nejsi pod vysílačem.
Ještě možná otočit polaritu, za 156(155)NU70 použít OC170, za 106NU70, 102NU71 a podobné použít OC72 či novější GC507.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#40 Příspěvek od Hill »

Časem byly dostupné bulharské tranzistory SFT354, ty měly v zapojení SE tranzitní kmitočet nad 80 MHz (v zapojení SB zesilovaly i v UHF konvertorech přes 700 MHz, i když ve srovnání s AF239 šuměly o něco víc), citlivost proti 156NU70 vzrostla velmi výrazně.
Jen se kvůli tomu musela obrátit polarita celého zapojení, tedy vyměnit všechny tranzistory NPN za PNP. Přehodit napájení jen samotného reflexu nestačilo, přece jen spoje byly příliš dlouhé a možná tehdy stačilo pohrát si s filtrací napájení...

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#41 Příspěvek od Hifista »

Pro nové osazení Radiety lze ještě dnes zakoupit Ge tranzistory v ostravském Hadexu: vf tranzistory GT322 místo zeleného T1, na ostatní nf stupně pak GC508 nebo GC516. Jelikož to vše jsou tranzistory PNP, tak jak již bylo výše psáno, je nutné přepólovat zdroj, opačně zapojit obě detekční diody a všechny elyty.
Ge tranzistory rovněž měřím pro tento účel velmi vhodným přístrojem PU120, takže pak se nenaměří taková hausnumera jako psal kolega výše.
Pokud se týká citlivosti, tak každý si musí uvědomit, že jde o přímozesilující přijímač. Čili je vhodný jen pro příjem blízkých místních vysílačů. Kdo má tyto podmínky, tak Radieta mu zahraje docela pěkně a hlasitě. Třeba zde v okolí Ostravy lze zachytit program Prahy-639kHz, nějaké politické tlachy-1071kHz a Rádio dechovka-1233kHz ze svinovského vysílače.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#42 Příspěvek od Celeron »

Za mýho mládí se dala v každý hračkárně koupit stavebnice piditranzistoráku Junosť. Možná že bych ji ještě někde vyhrabal. V roce 1973 vyšel v Amáru jedničce návod "Pro mladý konstruktéry" na přímozes a pak v pětce superheft. Obojí bylo na škrábaným plošáku. Oboje jsem postavil a bez měřáků zprovoznil a oba hrály dost dobře, superheft srovnatelně s kabelkovým Tesla Dolly. Vím, že je stavělo spousta lidí a ty přímozesáky hrály skoro každýmu.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#43 Příspěvek od elektrosvit »

U nás ve škole na dílně jsem viděl směs různých dílů na Jiskru E81. Jestli by se dal postavit kompletní kus, netuším. Zkusím se po novém roce zeptat. Jako děcko jsem stavěl "rádio"- krystalku se zesilovačem ve Voltíku II. Docela to hrálo. :wink:

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#44 Příspěvek od radioelectrum »

Já bych se držel původní konstrukce a původních tranzistorů. Nejde přece o to aby to co nejlépe hrálo, na to si mohu pořídit úplně něco jiného. Jde přeci o to postavit si z dobových součástek při zachování dobového zapojení dobovou věc a vyzkoušet si jak to hraje.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#45 Příspěvek od kokun »

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ight=m%EDr
kokun píše:
Celeron píše:Čtu tam "přístroje dodávané jako stavebnice" 8O To se to fak dalo koupit jako stavebnice pro rádioamatéry?
Vůbec si nepamatuju, že bych tyhle "batérkový" elektronky někdy viděl v tesláckým A5-kovým katalogu. To je Tesla dělala či jen dovážela?
Pamatuju akorát Tesláckou 1Y32T VN diodu z prvních televizí.
Nwm, jestli zrovna tohleto rádio se prodávalo jako stavebnice - ale když se to tady píše, tak zřejmě ano.
Už jsem tu kdysi vzpomínal, že jsem v r. 1962 na průmce ve Frenštátě p.R. se dvěma kolegy postavil superheterodyn MÍR, který se rovněž prodával jako stavebnice i když my jsme ho postavili z jednotlivě nakoupených dílů.
Tady jsem o něm psal:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ight=m%EDr

No a bateriové elektronky byly přece v 50. letech docela běžné - byly přece použity i v prvních přenosných radiopřijímačích, jako byly např. Tesla 3001B "Minor", či Tesla 3002B "Minor Duo" :roll:

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ight=m%EDr


Karel51 - jen doufám, že ti zase "nebudu muset chodit pro pivo":
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ht=#778249
http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... id/0000072
Přílohy
Super MÍR
Super MÍR
jiskra-super-mir-stavebni-navod-c.15.jpg (5.29 KiB) Zobrazeno 102 x
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“