O návratu k vysílání FM mono (odděleno jako OT)

Aktuality a zprávy z oblasti elektroniky, komunikační a výpočetní techniky, teorie či software

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#31 Příspěvek od Otkundes »

Chlapci, to už je jedno, zda byly před převratem tři nebo čtyři okruhy. Osobně jsem včera večer zapochyboval o stanici Devín. Pak mi došlo, že tam se vlastně mluvilo slovensky…
Podstatné však je, že nám poklesla kvalita vysílaných pořadů. Rozhlasové vysílání se zkomercionalizovalo (reklamy, obchodní sdělení, různé telefonické soutěže o ceny) a místo původní rozhlasové tvorby, z „éteru“ posloucháme často trapné kecy a názory hlupáků - a zmrzačenou hudbu. K čemu tedy to vysílání ve stereo kvalitě?

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#32 Příspěvek od jef111 »

Otkundes, mluvíš mi z duše... Profesionalita už dávno není standardem, spíš výjimkou. A tak upadá úroveň všeho, pochopitelně včetně rozhlasového vysílání...
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#33 Příspěvek od Otkundes »

Jef111:
Dík za podporu mého názoru. To jste mi však připomněl jednu dávnou epizodu (OT):
Mladá holka v naší firmě v kanceláři zalévala mužským kolegům kafe. A chlapi valili oči: v hrnečcích měli pěnu té kávy „do kopečka“, aniž by utekla jediná kapka (fyzik by to přirovnal ke kapilární depresi). Jak to teď budeme pít (?), ptali se jí. A dívenka jim s úsměvem odpověděla: „Klid, pánové, vše jednou klesne, i hladina té vaší kávy!“ A starší kluci zůstali jak opaření…

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#34 Příspěvek od EKKAR »

Podobně výraznej slogan jsem viděl v jedný osvěžovně - nad pultem tam měli nápis
"Nehaňte nám naši kávu - i vy jednou budete slabí a studení...!" :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#35 Příspěvek od TAKJAN »

Že impuls je odpad všech odpadů, je jasné. Ale když poslouchám beat (stali se z nich žvanilové a zas.... sluníčkáři) ale pořád muzika ujde z FM, tak mono protože šum. A žádný popisovaný audio děsy tam nejsou. Protože hrají vesměs staré věci, jasně. A když jsem chvíli koukal na VU-metr, tak nejedou naplno, ale normální dynamika. Popisované efekty se dějí na staničkách, kterých je desítky, hrají současné pič.... a poslouchjí to jen zoufalci..

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od jef111 »

Jo Beat je z hlediska modulace celkem dobrý. Občas mi trhají uši některé empétrosky co tam pouští ale jinak to není nijak vyloženě pohnojené. Obsah je věc druhá - věčné žvanění a reklamy s upoutávkama dokolečka až z toho drnčí hlava. Ale to je dnes všude. Chce to střídat několik stanic...

Jenom aktuální postřeh, taky vám u Beatu teď nehraje levý kanál? Všiml jsem si toho už před několika dny že modulace vlevo je slabší a dnes ráno už vlevo nebylo nic. A celkově je to nějaké zkreslenější. Je to stejné na 91,1MHz i na 93,8MHz takže to nebude problém jednoho vykrývače.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#37 Příspěvek od sinclair »

Občas je zajímavý na výstup tuneru, nebo i TV pověsit dobrý modulometr a sledovat ho. Já to takhle udělal nedávno u televize. U rádia a sračkových stanic to nemá cenu, čumět na skoro trvale stojící sloupec, že.
Těžko věřit té jejich televizní úrovni -12dB při technické přestávce nad ránem, po cestě signálu se může různě měnit.
Ale i tak, podle tohoto "cejchování" je např. při zprávách úroveň Primy ve špičkách jen do -3dB, ale zato zkomprimovaný reklamy červený až do +4dB.
Prostě hukot a tlačení do palic zhuštěným kraválem, dost podobně, jako ty sračkový rádia v běžným "vysílání".
2x30-ledkový studiový indikátor podle Alana ze SaK, s odstupňováním přesně 1dB v okolí 0dB, od -6 do +6dB.

Jak je to komprimovaný a ještě k tomu úplně blbě, o tom si můžete udělat obrázek třeba při živých, ale i zaznamenaných vstupech reportérů. U nich nějaký, zřejmě ne moc dobře nastavitelný kompresor v záznamovém zařízení tak nadměrně rychle nabíhá se ziskem, že nádechy reportéra v pauze jsou velmi zdůrazněné i nad běžný tok a úroveň řeči. Přínos srozumitelnosti tímto stylem komprimace ala "to je dobrý", je v těchhle případech teda silně diskutabilní. Hlavně to na první poslech vypadá, že má každý druhý reportér astma, případně problémy s dechem..
Je mi divný, že jim samotným to nepřijde divný, když se při střihu poslouchají. Vyslovený chroptění reportéra/moderátora píčovin z YT a "budeme na Primě" Krause, to radši ani nekomentuju.
Ať je ČT jaká chce, tak tyhle vynuceně afektovaný stvůry s řečovými a hlasovými vadami se tam skoro nevyskytují. Na ČT není ani moc prudkých změn úrovní, nebo prudkých změn v kvalitě zvukové modulace, samozřejmě vyjma starších filmů a vyjma všobecně rozšířené prasárny, přímo zesilovaných telefonátů z mobilů - za tohle bych vraždil.
Lidi typu Krause či Kozákové z Primy by se na obrazovku ČT dostávali jen těžko. Jediná, co tam měla jakýsi přirozený šmrnc a obstála by i jinde, byla zkušená rádiová harcovnice Lucie Šilhánová. Možná ještě s výhradami Ken Janotka, pokud by se zbavil té přehrávané naléhavosti a pak holka krev a mlíko, Malíková. Ta jediná mi přijde ze všech reportérů nejpřirozenější. I bez přifouklých cecků různých přihlouplých Perkausek.
Asi v ČT ještě nějaký zbytky stavovské cti mají, nebo jak to nazvat..

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#38 Příspěvek od xsc »

Vzhledem k digitální cestě, pokud těch -12dB při testu odejde z OP, dál už se nemá kde změnit. Ale je to -12 nebo -18 dB digitálních, těch -18 odpovídá původní analogové 0. Přebuditelnost je tedy slušná a běžný výstup se proto houpe kolem -12dB, tedy +6dB analogově.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#39 Příspěvek od TAKJAN »

Tady jsem našel vysvětlení, proč se síla stanic, které normálně šlapali tak zeslabila http://www.pira.cz/show.asp?clanek=fm_mono
http://www.pira.cz/show.asp?clanek=pmcmp

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#40 Příspěvek od konosuke »

stereo u FM tunerů byla i dříve namnoze fikce - červená signálka LED indikovala často pouhou přítomnost pilotního kmitočtu již ne tolik rozdílovou složku kanálů mimoto, pásmo je zaneřáděno komercí, reklamou a hustotou blízkých frekvencí
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#41 Příspěvek od xsc »

A proč by někdo tu rozdílovou složku potlačoval, když z odbavení oba kanály jdou? Samozřejme nepočítám mono hlášení ze studia, kde v té rozdílové složce nic není...

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#42 Příspěvek od TAKJAN »

Za starých časů ne:-((

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#43 Příspěvek od konosuke »

tenkrát VKV rádio (Vltava a další) nevysílalo 24h denně jako dnes, no a v době nečinnosti vysílače šuměla nosná frekvence a kontrolka stereo svítila tož akože to ? žádný squelch (potlačovač šumu) či jak se ten bazmek jmenoval v neobsazeném mezipásmu tenkrát neexistoval
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#44 Příspěvek od xsc »

Jo takhle to bylo míněno. Kontrolka stereo pořád indikuje jen přítomnost pilotního signálu. To je jako u barevné TV v analogu. Tam se taky zapnul barevný kanál podle přítomnosti burstu (nebo identifikace v Secamu), byť se vysílal čb film, i když v původních plánech bylo identifikaci vypínat.

Odpovědět

Zpět na „Co je nového?“