CNC frézka z číny

Rubrika uživatelů a opravářů NC strojů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
danhill
Příspěvky: 61
Registrován: 23 dub 2013, 02:00

#31 Příspěvek od danhill »

Tak odepsal, že jejich inženýři se dívali na mé video s shodují se, že mám chybně nainstalovaný software ... :?
No to mě po ... navíc ty kontrolery třeba od toho candle se ani neinstaluji, jen spustí ...
Takže jsem mu zase odepsal, slušně,že nejsem úplný kokodak a že softwarem to není rozhodně ...
Dnes jsme to v práci navíc zkoušeli instalovat i do linuxu a chová se to stále stejně ...
Ještě pár takových emailů mi pošle a dám mu takové hodnocení, že už na ebay neprodá ani tkaničku do čínských tenisek.

Uživatelský avatar
danhill
Příspěvky: 61
Registrován: 23 dub 2013, 02:00

#32 Příspěvek od danhill »

termit256 píše:No, bytelne to rozhodne neni :-) Tohle mi prijde chatrne i na 3D tiskarnu.
Ale na obcasne frezovani do balzy to bude stacit.
No na čínské poměry je to hodně pevné :D ...
A rozhodně je to stabilnější než 3D Prusa,co mají na Alze za 20tis. :)
Já od toho zázraky nečekám, chci to rozchodit a naučit se s tím, pochopit jak se s těmito věcičkami pracuje, co to obnáší, jaké jsou úskalí a slabosti a když se mi to bude líbit a bavit, tak třeba postavím něco vlastního, nebo koupím něco lepšího ... V tuto chvíli od toho nečekám nic více,než gravírování a vrtání jednoduchých DPS a na tohle to stačí.

Uživatelský avatar
danhill
Příspěvky: 61
Registrován: 23 dub 2013, 02:00

#33 Příspěvek od danhill »

Až se mi to povede rozchodit, chodím se link na video, jak to šlape, oki? :)

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#34 Příspěvek od termit256 »

K takovemu ucelu jak pises to bude asi delane. Videl jsem podobnou vec u nektereho preprodejce v cz, u popisu tvrdil ze je to na plasty, barevne kovy, v nouzi i ocel :-)

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#35 Příspěvek od Rellik »

Pokud to nefunguje s dodaným HW, tak to přepoje na arduino, umí naprosto to samé a máš to raz dva. Podle odkazu sedí i ty konektory k motorům. Ty červené "drivery" jsou i u arduina. Sám mám doma ty CNC desky k arduinu 2 Jednu k NANO a jednu k UNO, Tatím jsem nezprovoznil ani jednu, protože jsem si udělal vlastní ovládání krokových motorků pomocí L293 a arduino NANO. (mini CNC plotter).
Co se týká konstrukce, tak tyto hliníkové profily jsou celkem pevné, sám jich mám několik doma a chtěl si postavit něco podobného ale ve větším měřítku. Snad někdy... :)

Uživatelský avatar
danhill
Příspěvky: 61
Registrován: 23 dub 2013, 02:00

#36 Příspěvek od danhill »

JJ, to mám v plánu udělat ... už jen kvůli updatu na grbl 1.1, což to origo china board neumožňuje, protože to vestavěné arduino je ubohá atrapa,která neumožňuje přímý flash - asi by to šlo hacknout, přes druhé arduino, které bych použil jako programátor toho na china boardu,ale nebudu se tím zatěžovat ...
Stále čekám na to, jak dopadne komunikace s prodejcem, která je velmi pomalá, omezená tak na jeden velmi krátký email denně ...
Mezitím je ale na cestě již shield pro arduino, do kterého jen nastrkám ty motorové kontrolery. Příjde to zítra, takže drátovat už to nebudu ...
Má to ale jednu malou nevýhodu. Ten čínský board,měl v sobě již implementované PWM řízení otáček té frézy přímo přes program ... Což se mi docela líbilo.
Takhle, když to budu mít přes samotné arduino,musím ještě nějaký pwm regulátor zbastlit a nějak to na to napojit ...
Ale uvidím, třeba se na to vykašlu a objednám rovnou střídavý motor s měničem a bude ... To ještě uvidím :)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#37 Příspěvek od Celeron »

Nevím, jestli GRBL umí G-code M280. Pokud jo, tak na hajdurínu vylejzá na servovýstupu 0,9-2,1mS s opakováním po 20mS. Na to se připojí modelářskej regulátor pro střídavej motor a tím se dá hnát napřímo vřeteno. 0,9 mS vřeteno stojí, 2,1 mS točí maximum. Ty modelářský motory velikosti tenisáku můžou mít až 3 KW při 20000 ot/min a s regulátorem ho koupíš v na Hobbykingu či Ebay za pár korun. Mám to takhle udělaný u svý CNC frézce, elektronika je z běžný 3D tiskárny, softvare malinko upavenej Marlin. CAM na ovládání frézky a převod dat z Cadu je Estlcam, volně na odzkoušení na netu. V tom Estlcamu si v tabulce pro každej nástroj přiřadíš pomocí zadání milisekund požadovaný otáčky.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
danhill
Příspěvky: 61
Registrován: 23 dub 2013, 02:00

#38 Příspěvek od danhill »

Tak jsem to dnes rozchodil na čistém arduinu s grbl 1.1.

Mám jen drobný problémek :D ... Graviruje mi to jakoby zrcadlově :D ...
Přílohy
Muj první pokus
Muj první pokus

Uživatelský avatar
danhill
Příspěvky: 61
Registrován: 23 dub 2013, 02:00

#39 Příspěvek od danhill »

Napadají mě tři věci, proč by to tisklo takhle obráceně.
Buď mám špatně zapojené krokáče, ale to se mi nezdá.
Nebo není dobře nastavený ten grdl config, to jsem ještě neřešil a zkompiloval jsem tam normálně defaul z GitHubu.
No a nebo jsem slepý a je to někde v nastavení to softu. Používám Candle jako čtečku Gcodu a ten to posílá do frézy. Ale nevidím to.
Na monitoru to mám normálně zobrazené.
Přílohy
Screenshot 2018-09-21 20.20.38.png

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#40 Příspěvek od Rellik »

Taky mi to napoprvé kreslilo obráceně, stačilo předrátkovat motory... ;)

Uživatelský avatar
danhill
Příspěvky: 61
Registrován: 23 dub 2013, 02:00

#41 Příspěvek od danhill »

Ha, se to povedlo.
Nemusí se drátkovat,ale v Grbl lze invertovat jednotlivé osy podle potřeby.
Takže jsem invertoval osu Y a je to OK :D ... Jupííí ... Mám za sebou první vygravírovaný text v životě :D ... I díky vám tady ...

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#42 Příspěvek od Rellik »

Tak gratuluji ke zprovoznění. Vím jaké to je se dostat k nějakému výsledku... :) Já to zprvu zkoušel s pohony laseru z DVD (CD) mechanik... https://youtu.be/7LQHQtxa4XM A jelikož jsem to dělal pod linuxem, tak jsem měl určitě jiný Grbl soft, kde nešlo přehodit posuv os, tak jsem to předrátkovával... Pak to šlo správně... :)

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#43 Příspěvek od danhard »

Ty motory bych zkontroloval, aby to sedělo s tím, co si myslí kontroler.

Uživatelský avatar
danhill
Příspěvky: 61
Registrován: 23 dub 2013, 02:00

#44 Příspěvek od danhill »

Takže, po mechanické stránce mi frézka chodí.
Nyní ale tedy se dostávám do druhé etapy ...
Nastavení a software.
Tedy, jak jsem již zmínil, mám frézu primárně na gravírování DPS, ale asi bude vhodně se naučiti frézovat i jiné věci.
Pro kreslení schémat a generování DSP používám EasyEDA.
První problém je, jak dostat výstup z Edy do gcodu... Ale to v tuto chvíli asi není podstatné, určitě to nějak půjde.

Mě by spíše nyní zajímala jiná věc. A sice jak cokoli dostanu gcodu:)
Někdo tady o pár příspěvků výše zmínil zajímavý program estlcam.
Stáhnul jsem si to a koukám na, ale moc moudrý z toho nejsem :)
Nedokážu si v tom v tuto chvíli vytvořit ani nový projekt. Chce to po mě zase abych první něco vložil.

Jak to děláte, když si chcete nakreslit vlastní tvar, nebo vložit svůj text?
To musím mít ještě nějaký další program a teprve z něj to načíst do toho estlcamu? ... Jako třeba co?

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#45 Příspěvek od Rellik »

Na ten můj plotter stačilo exportovat GCODE z programu INKSCAPE (je zdarma). Je to vektorový editor v němž lze i obyčejnou fotku převést na data použitelné u toho GRBL. Zkus pohledat, už je to nějaký pátek co jsem s tím dělal.
OT:
Tímto jsi mi vnukl myšlenku na stavbu vlastního CNC s Arduinem (Na klasickém CNC dělám občas v práci). Elektronické vybavení na to mám, profily taky, takže stačí koupit Krokáče a pojezdy. A když už jsem u toho, tak pracovní plocha bude minimálně 500x500mm... A když jsem to zmínil před kolegou co má veterány, tak už mám domluvený i kšeft na gravírování... Dostanu se asi na cenu, za kterou jsi to koupil ty, ale bude to o moc větší... :)

Odpovědět

Zpět na „NC stroje“