Zavírání kurníku

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od ZdenekHQ »

Zděděný slepice jsou nanic, mají svůj houf a je s tím problém. Soused měl poslední slepici Barboru, dokoupil snad šest a teď má houf a jednu samotářku.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#32 Příspěvek od MiraSt »

Dávám v zimě sušené, nasečkováné kopřivy. Mám jich nasušených dohromady 60 litrů v plastových barelech. Jinak jsou na kukřičném a ječném šrotu a nějaké granule. Ale základ dávám krmné brambory nebo namočené a vymačkané pečivo a chleba. Přes léto jsou na trávě a popelí se jich pod chalupou i deset najednou. Nenesou jenom když se přepeřují. Jinak i v zimě si nestěžuju.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
solf
Příspěvky: 38
Registrován: 01 bře 2021, 01:00

#33 Příspěvek od solf »

Zdravím, také řeším dvířka ke kurníku a mám k dispozici servomotor k ventilační klapce BELIMO AM24 a prosím o radu, jak to zprovoznit? Zatímco na youtube jsem viděl řešení s "jednosměrným" motorem, kdy pod napětím se motor klapky točí jedním směrem a bez napětí ho pružina vrátí do původní polohy, což je jasné a jednoduché, tak ten můj zmíněný motor na jednom vodiči točí doleva a na druhém vodiči doprava. Zatím jsem nepřišel na to, jak to s časovým spínačem dát dohromady, leda bych měl dvoje hodiny a jedny zařizovaly ranní otevření a druhé večerní zavření, což mi přijde hloupé. Laicky bych si představoval nějaký časový přepínač, který by střídavě dle nastavení hodin pouštěl proud do prvního vodiče ,který by dveře otevřel a potom do druhého vodiče, který by motor točil opačně a dveře tak zavřel. Existuje něco takového? Díky.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#34 Příspěvek od BOBOBO »

Na vodiče 1,2 zapojíš napájení trvale , pro chod na druhou stranu připojíš časákem (soumrakem) vodič 2 s vodičem 3 . Totˇvsjo .

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#35 Příspěvek od Celeron »

V pátek jsem byl u toho hajdurínisty, co jsem psal po začátku tohoto vlákna.
Pár fotek mehanizace slepičárny:
Přílohy
slepičárna 2.jpg
slepičárna 1.jpg
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
solf
Příspěvky: 38
Registrován: 01 bře 2021, 01:00

#36 Příspěvek od solf »

Zdravím Bobobo, když 1 je minus a 2, 3 jsou plus, tak pokud zapojím 1 a 2 natrvalo, motůrek začne otevírat, takže tam také musím dát stejně nějaké hodiny? A už vůbec nechápu, jak zapojím najednou 2 a 3, tzn. 2x plus? Nebo ty spínací nebo soumrakové hodiny mají 3 vodiče na výstupu s tím, že časovač pustí proud dle nastavení do vodiče 2 nebo 3? Můžete mi případně nějaký doporučit? Díky.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#37 Příspěvek od BOBOBO »

Na 1,2 necháš trvale napájení a k dvojce přes časák či buňku připneš trojku . Tím se točí na druhou stranu , po odepnutí se vrátí . Nehledej v tom složitosti .

Uživatelský avatar
solf
Příspěvky: 38
Registrován: 01 bře 2021, 01:00

#38 Příspěvek od solf »

Už tomu rozumím, díky moc.

Uživatelský avatar
solf
Příspěvky: 38
Registrován: 01 bře 2021, 01:00

#39 Příspěvek od solf »

Tak jsem se až nyní dostal k dokončení kurníku, úspěšně jsem zapojil dle doporučení níže uvedenou klapku, která ale fungovala jen pár dní. Nyní nedokáže cca 2 kg vážící šoupací dveře přes kladku zvednout, z motoru se ozývá cvakání, a to i když se dostane do krajní polohy, kde by se měl motor vypnout.
Můj dotaz zní, zda tento přes 10 let starý pohon, který jsem kdysi dostal, jen odsloužil, nebo je pro mé účely slabý, viz parametry na fotce?

Zde video, co to ne/dělá. https://www.youtube.com/shorts/gGFXG0G-Cow
Přílohy
belimo.jpg

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#40 Příspěvek od Mahoney »

Odsloužil… Dal bych tam taky stěračovej motorek jako mají borci výše.

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#41 Příspěvek od kejki »

správně to má mít jako výtah protiváhu, co má máti koupené, je ten dekl z plastu, aby nevážil moc.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#42 Příspěvek od termit256 »

Ten pohom ma 18Nm, coz znamena ze by mel zvednout na kladce o prumeru 1m zhruba 1,8kg. Co si vzpominam, tak koncaky tohle nemelo zadne, zastavovalo se to detekci nadproudu motoru pri dojeti na doraz. Takze pokud ti motor bezi porad, tipoval bych to na nejaky problem v mechanice pohonu. V klidu to kuchni a uvidis kde je problem, takto ti to stejne nepojede a nahradni dily se na tohle nedodavaji, takze nemas co zkazit.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#43 Příspěvek od ZdenekHQ »

Otec si včera stěžoval, že mu po 15 letech dosloužilo zavírání kurníku. Shnilo to dřevo a táhlo se utrhlo.

Že se to stává zrovna v prosinci...

Tak zavírá ručně.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#44 Příspěvek od VASEK_W »

To je asi proto, že ke konci roku dost prší a je prakticky 100% vlhkost, a voda holt už zařídí ten zbytek.
Stejně tak antény a koax svody od nich přestávají sloužit ke konci roku ;-)
Říkávali jsme tomu před mnoha lety, když jsem dělal na kotelně, ve srandě "anténářské počasí", protože datové spojení mezi kotelnami a výměníkovými stanicemi vysílačkami na frekvenci kolem 145MHz se začalo pravidelně srát od listopadu tak do konce února, kdy byla "chuťovka" lézt po střechách a opravovat to. Přes léto během krásného počasí kupodivu problémy nebyly :-)

Vašek

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#45 Příspěvek od tomasjedno »

termit256 píše:Ten pohom ma 18Nm, coz znamena ze by mel zvednout na kladce o prumeru 1m zhruba 1,8kg.
Dvakrát :D

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“