Zavírání kurníku

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

Zavírání kurníku

#1 Příspěvek od monterjirka »

Přiznávám že neumím hledat...

Před léty jsem se snažil postavit obvod pro zavírání kurníku podle AR (nebo už PE?)
Pak jsme to nedokončili, teď by byl zájem to dotáhnout do konce, ale mám tu jen částečně osazenou DPS (vlastní ruční výroba, takže bez čísla) a nedaří se mi najít kde to bylo
(8/2016 s procesorem to není, to bylo starší)
Vzpomene si někdo?

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#2 Příspěvek od petrfilipi »

Já jsem to u souseda řešil před 3 lety, přikládám schéma.
Motorek byl ze stěračů nějaké Škodovky, spínací hodiny byly použity ty oranžové, původně pro ovládání HDO v domácnostech.

Petr
Přílohy
Slepice.pdf
(100.85 KiB) Staženo 357 x

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

Já to viděl u jednoho zákazníka s Hajdurínem s wifi a soumrakovejma snímačema.
Stačil by jeden soumrakáč ale pán musel mít na mobilu apku, která malovala otevřený a zavřený dvírka. Lidi jsou divní. :roll:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#5 Příspěvek od masar »

A nebylo to tady?
:wink:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Jo, to taky.
Motorek ze stěračů je vhodný i jen prozo, že mu stačí impuls na spuštění a celou otáčku si dojede sám. Tak stačí převod 1:2, jednou otáčkou otevře a další zavře, koncákem dvířek lze kontrolovat, jestli nevynechal otáčku, a má skutečně za světla otevřeno. Když je to jinak, přidá se další otáčka.
Soumrakový spínač s impulsním výstupem nemá takovou spotřebu, aby se to nedalo pár týdnů živit z akumulátoru. Kvůli tomu tu bylokdysi vlákno, ve kterém se řešila právě i spotřeba.
Přílohy
kurnik_1.png

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#7 Příspěvek od MiraSt »

Já to mám vyřešené už vic jak třicet let pomocí servopohonu na ovládání nějaké klapky v průmyslu a jako čidlo mám soumrakové relé. Funguje to krom urvaného lana bez poruchy doteď. :-)
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

MiraSt píše:Funguje to krom urvaného lana bez poruchy doteď. :-)
Lano se urvalo když se blbá slepice nechala přiskřípnout mezi futrama a dvírkama?
Zapoměl jsem napsat, že ten Hajdurinista kromě soumrakáčů a wifi tam má i optosnímání zda slepice nesedí ve dvírkách. Měl tam i hladinovej snímač a elektroventil k napouštění pitítka ale to prý kvůli slepičincům po pár dnech nechtělo fungovat. :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#9 Příspěvek od bu2520 »

nj jsem tedy taky harduinista, pohon klasika stěračový motorek, který na hřídel navíjí lanko se šoupětem, je to dostatečně pomalé aby když to slepici najede na záda měla čas uskočit. Motor zastavují dorazy na šoupěti. Venku na matrixovém displeji vudím šipku jestli je otevřeno či zavřeno. Arduino hlídá čas pokud nedojde v čase aktivaci dorazu matrix bliká. řízení otvírání je podle světelného čidla a venkovní teploty. Podle vnitřního světla a času a datumu mám uvnitř led osvětlení, které se postupně rozednívá a stmívá, aby se v zimě nátáhl den. Ještě to hlídá množství směsi , zrní a vody v zásobníkách a pokud to chybí indikuje mi to venku na displeji. Vše je zálohováno baterií. Ještě chci vyřešit sběr vajec ze snášedel a opatřit každou slepici rfid čilem pro kontrolu jestli opravdu snáší. Tento systém mi zatím funguje pět let bez chyb.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#10 Příspěvek od MiraSt »

Nene. Servo tahá pomocí páky lanko které je přes trubku ve zdi vedené do kurníku a tam je na něm zavěšený litinový rošt dost těžký na to aby to jelo dolů. Uzavírá to okénko místo jedné luxfery. Slepici to nikdy nepřiskříplo. Je to dost pomalé a slípky neszůstávají ve vchodu. Utrhlo se mi to na páce u toho serva kde se lanko ohýbá a odírá.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#11 Příspěvek od Sandal »

MiraSt píše:Já to mám vyřešené už vic jak třicet let pomocí servopohonu na ovládání nějaké klapky v průmyslu...
Jojo to se dělali takové pohony a jmenovalo se to Climact. Měli šedou nebo zelenou kladívkovou barvu. Uvnitř kovové převody s bezpečnostní spojkou a potenciometr pro sledování a nastavování polohy. Je to ono?

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#12 Příspěvek od MiraSt »

Přesně.:-) To je přímo na ten kurník jak dělané. Koncáky, pohyb po kružnici 180°, 230V...... A síla jak byk. Ovladá se to přepínacím relé přes fotobuňku.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#13 Příspěvek od Ruprecht »

Katalog Modactů a Climactů má asi 180 stran
Přílohy
DSC_0515_.jpg
(42.83 KiB) Staženo 100 x
DSC_0516_.jpg
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Jo , ale bylo to hnusně velké a těžké . Používám použité belimo . Nemusíš řešit koncáky . Používám spolu se soumrakáčem .

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

bu2520 píše:Ještě chci vyřešit sběr vajec ze snášedel a opatřit každou slepici rfid čilem pro kontrolu jestli opravdu snáší. Tento systém mi zatím funguje pět let bez chyb.
Když vzpomínám na svojí babí, co ještě v 90 letech při každým zavírání slepic kontrolovala hmatem, zda žerou a mají plný vole a zda nesou tedy mají na zítra nachystaný vejce (doufám, že tušíš jak :) ) tak takvou automatizaci s hajdurínem neuděláš, na to ještě nikdo správný vstupní periférie nevymyslel. :lol: :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“