Záloha dat

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

#31 Příspěvek od Superpavel »

Ahoj. Včera jsem se pokusil znovu zálohovat svá data. Popíšu co se stalo. Připojím externí disk. Na něj kopíruji data jak jsem zvyklej. No a na konci kopírování mě počítač oznámil že mám u souborů a složek dlouhé názvy. Prohlídnul jsem záznam na disku a soubory kde byli dlouhé názvy tam nebyli byli tam pouze jejich ikony. No tak jsem v počítači tyto dokumenty otevřel abych je přejmenoval ( zkrátil ). Tak soubor přejmenuji jak se to dělá a když kliknu myší tak se nový název neuloží ale objeví se tam ten starý. Prostě to přejmenovat nejde. Tento problém má pouze několik konkrétních souborů ostatní jsou bez problému.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#32 Příspěvek od Olchor »

Klikni na to pravým tlačítkem, vlastnosti - atributy, jestli nejsou jen pro čtení, když ne, tak dál - zabezpečení, prohlédni a popř. změň volby.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#33 Příspěvek od termit256 »

Co to je za soubory? Mas potrebu takove veci vubec zalohovat?

Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

#34 Příspěvek od Superpavel »

Jsou to soubory PDF a JPG. Asi před půl rokem jsem si koupil notebook , skener , a externí disk. A to zatím účelem že převedu svoji papírovou kartotéku do počítače. Forotit papíry už nechci. No tak jak mám čas tak skenuju. Všechno mám zatím jen v počítači kde se k souborům normálně dostanu. Zálohování provádím pravidelně jak naskenuju asi 150 souborů. Do tetka jsem to dělal tak že po naskenování 150 až 200 souborů jsem celou složku knihovny skopíroval na externí disk. Tet jsem se rozhodl že to budu dělat takto : Jak to tet dám dohromady tj. kde mám dlouhé názvy tak je zkrátím a nakopíruju to na ten disk pouze jednou. Knihovnu mám rozdělenou do 24 složek. A při každém dalším zápisu na disk to tam nebudu dávat celé znova ale nové soubory a složky přidám do těch stávajících. Externí disk je naformátován na NTFS. Dík za každou radu která pomůže mám vtom dost práce a času.

Uživatelský avatar
Mek7
Příspěvky: 235
Registrován: 31 led 2020, 01:00
Bydliště: Zilina, SR
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od Mek7 »

Skontroluj si integritu suboroveho systemu NTFS na tom disku:
chdsk (pismeno disku): /f
(toto je prikaz pre prikazovy riadok)
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat :)
Hras Scrabble? Skus SKREBL.EU - moj novy projekt.
Disclaimer: Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby.
"Failing to plan is planning to fail" (Alan Lakein)

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#36 Příspěvek od Brozicek »

Délka názvu jednoho souboru může mít jen určitou délku, nejsem si už jistý jakou, snad 256 znaků. Pro práci se soubory je však důležitá celá délka adresy souboru, uvedu např. třeba tuto:
C:\Users\brozs_000\Documents\Dokumenty\AUTO FABIA, FELICIA, FAVORIT\duster\Dálniční známka\Dálniční známka 2015.PDF

Zálohu mám uloženou na jednom interním disku a jednom externím disku přímo v kořenovém adresáři, tam je cesta k souborům kratší:
E:\Dokumenty\AUTO FABIA, FELICIA, FAVORIT\duster\Dálniční známka\Dálniční známka 2015.PDF
nebo
F:\Dokumenty\AUTO FABIA, FELICIA, FAVORIT\duster\Dálniční známka\Dálniční známka 2015.PDF

Protože mám již hlavu děravou, a nepamatuji se, kde mám určitý dokument uložen, často používám funkci "Hledat", kde zadám očekávané klíčové slovo hledaného souboru.
Zjistil jsem, že ve složce Dokumenty na disku C: se některá klíčová slova nenajdou (nic jsme nanašli). V zálohách na disku E: nebo F: se klíčová slova vždy spolehlivě najdou.

Přemístil jsem můj adresář Dokumenty z původního umístění v Dokuments přimo do kořenu na disku C:. Pak se již klíčová slova spolehlivě našla i v originální složce.

Nemůže být podobný problém s celkovou délkou adresy také u popisovaného zálohování kolegy Superpavel?
Naposledy upravil(a) Brozicek dne 07 úno 2021, 16:34, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#37 Příspěvek od xsc »

V novějších systémech je ta délka jak názvu tak cesty podstatně delší. Při kopírování takových cest mě Totalcommander nebo zip obvykle upozorní, ale umí ji zpracovat. Starší verze nikoliv a taky něco takového třeba nejde vypálit na BD. Takže je možné, že to nějaký starší soft neumí, systém by ale neměl mít problém.

Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

#38 Příspěvek od Superpavel »

xsc a tou délkou cesty se rozumí co ? Jeto třeba kolikrát soubor nebo složku kopíruju ?

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#39 Příspěvek od xsc »

Ne, kopírovat můžeš, kolikrát chceš. Délkou cesty se rozumí počet znaků v řetězci X:\složka\složka2\...\jméno_souboru.xxx
Omezený je i počet znaků v samotném jménu souboru.

Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

#40 Příspěvek od Superpavel »

Takže pokud tomu dobře rozumím tak musím volit co nejkratší názvy souborů a nevytvářet zbytečně pod složky složek tj. složka ve složce a ní x dalších složek.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#41 Příspěvek od serviceman »

Musíš se ve Windows omezit na 255 znaků včetně cesty, i když ve W10 to lze prodloužit přes 32000 znaků.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

#42 Příspěvek od Superpavel »

Dobře a počet souborů ve složce je nějak omezen ? Tet totiž dělám na katalogu mám to naskenovaný každou stránku zvlášt a ještě mám každou stránku zkopírovanou tolikrát kolik je na ní tipů součástek. To kvůli tomu kolik tipů tolik názvů. Pro vyhledávání pak používám vyhledávač.

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#43 Příspěvek od Victronix »

Superpavel píše: a když kliknu myší tak se nový název neuloží ale objeví se tam ten starý.
neklikej myší, ale zmáčkni "Enter"
Hledám ideální řešení...

Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

#44 Příspěvek od Superpavel »

Ten externí disk je tipu HDD. Když teda mám na tom disku soubory ve složkách a do těch složek přidávám další soubory tak to funguje tak že ten systém ty složky nějak přepisuje nebo přesouvá ? Nebo složky a soubory nechává tam kde jsou a k nim jen přidá další ? Může nastat situace že po přidání nějakého souboru nebo složky nenajdu soubor který na tom disku před tím byl ?

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#45 Příspěvek od kejki »

Jen když ho myší odtáhneš někam, kam nepatří. Samo se nic ztrácet nemá.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“