Záloha dat

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

Záloha dat

#1 Příspěvek od Superpavel »

Čau. Potřebuji zálohovat data tj. soubory převážně PDF. Koupil jsem si na doporučení prodavače externí disk. Se zálohováním dat nemám žádné zkušenosti proto se chci poradit jak to udělat co nejlíp. Mám ten nový externí disk před prvním záznamem nějak sformátovat ?

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#2 Příspěvek od MetalGod »

Už bude předformátovanej, prostě ho připoj a nasyp to do něj.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

Ale jestli chceš , tak můžeš , nemáš tím co pokazit .

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#4 Příspěvek od Yarda1 »

Doporučuji zálohovat nejméně na dvě různá média (a pokud ti skutečně na těch datech záleží, tak ještě vytesat do žuly :D
Mně se stalo, že mi šikula ajťák smazal pracovní adresář a poslední zálohu jsem měl Bůh ví kdy. A s firemním serverem to bylo takové nějaké divné. Tak jsem si pořídil externí disk a pracovní soubory jsem si pro jistotu zálohoval na něj. Jinak jsem ten disk moc nepoužíval. Jsem již pár let v důchodu, disk mám ve stolu a v podstatě s ním moc nedělám, občas se kouknu, jestli tam nemám něco zapomenutého co by se mi mohlo hodit. Rozhodně tam nic nemažu. Před pár lety se ozvali z firmy kde jsem měl to potěšení být zaměstnaný, že nějaký šikula smazal disk na mém pracovním počítači, na zálohování samozřejmě $erou jak na placatej šutr. Tak jsem se kouknul na externí disk a ty zálohované soubory jsem tam nenašel, vůbec nevím, kam se poděly, rozhodně jsem je nemazal.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Pozri, ci je formatovany na FAT32, NTFS alebo exFAT. Ak na FAT32 a mas subory vacsie ako 4 GB, tak tam nepojdu nakopirovat. V tom pripade preformatovat na NTFS alebo exFAT.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od termit256 »

Neni od veci zalohovat dulezite soubory i nekam fyzicky jinam, pro pripad pozaru apod. Data zasifruj a hod nekam na internet, uloziste nabizi i zdarma kapacitu v radech desitek az stovek GB.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#7 Příspěvek od serviceman »

Není od věci pustit na celou zálohu nějaký checksum, který udělá hash SHA souborů a to celé uložit, obvykle jako textový soubor, a čas od času, nebo podle potřeby, hash proti tomu souboru zkontrolovat, jestli někde nenastala chyba.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

#8 Příspěvek od Superpavel »

Ještě se potřebuju zeptat. Tet mám notebook se systémem windows 10. Vím že ten počítač nemám navěky. Když teda jednou koupím zase nový počítač kde bude novější windows tak ten počítač ty sobory s externího disku přečte? I když jsou na ten externí disk zapsány ve windows 10?. Soubory tam mám tipu PDF a JPG.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od termit256 »

Jo, precte

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#10 Příspěvek od p32 »

Ano, přečte všechna data.

Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

#11 Příspěvek od Superpavel »

Ještě mám otázku můžu do stejné složky dávat soubory PDF a JPG ? Omlouvám se za tyto otázky ale do nedávna jsem počítač používal jen jako prohlížeč internetu. Tet už mám konečně svůj vlastní tak sem ho začal používat taky jako archiv. No a učím se s tím metodou pokus omyl.

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#12 Příspěvek od kejki »

Pokud to potřebuješ, můžeš to ukládat pohromadě. Spíš si udělej různé složky, ať se ti dobře hledá

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#13 Příspěvek od konosuke »

samozřejmě můžeš, uložena data jsou rozlišená příponou tedy .pdf nebo .jpg
samost. adresáře (složky) pro lepší přehled
PS. před použitím a po připojení ho systém najde sám a nabídne případné
formatování, zcela automaticky
Naposledy upravil(a) konosuke dne 17 led 2021, 15:25, celkem upraveno 1 x.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#14 Příspěvek od p32 »

Klidně udělej složky jen pro PDF soubory a JPG soubory. Na druhou stranu u toho musíš stejně přemýšlet pokud máš hodně PDF a JPG souborů, co se týče nějakých schémat, tak je lepší je nastrkat do složky "Schémata" a popisy či návody např. do složky "Návody a popisy". Zrovna tak můžeš do složky např. "Dokumenty" nastrkat soubory DOC, XLS apod. A taky si můžeš udělat sloužku "Instal", kde nastrkáš instalační soubory různých programů. Prostě to můžeš nakopírovat do jednoho adresáře nebo to můžeš rozmísťovat podle přípon souborů nebo účelu.
Nejdůležitější z těch rad o zálohování asi bude ta, aby jsi měl záložní disk připojený jen pro zálohování nebo čtení z něho. Pokud tam bude stále, tak je napadnutelný (např. virem) stejně jako ten uvnitř.

Uživatelský avatar
jirys
Příspěvky: 330
Registrován: 02 zář 2009, 02:00
Bydliště: Severní Morava

#15 Příspěvek od jirys »

Ja se take pripojim k tomu zalohovani . Jak provest automaticke zalohovani na druhy disk pres usb , ale jen nektere slozky at se samy zalohujou kdyz se na nich na Cecku neco zmeni nebo prida soubor ... ?

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“