Vaříme při bastlení II

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#301 Příspěvek od Celeron »

Je tady nějakej bramborář? Mám možnost koupit několik pytlů brambor odrůda Adéla za 7 kaček kilo. Nerad bych ale nakoupil a v prosinci je vyházel pro půlmetrový klíče.
Na netu jsem našel recenzi: Adéla: ranná odrůda, velký výnos, výborná chuť, varný typ B. Neklíčí až do pozdního jara. Skladovatelnost dlouhodobá – duben.
Nějak tomu nerozumím. Myslel jsem, že ranný brambory se sklízej někdy v červnu až červenci. Tak jak to může vydržet uskladněný tak dlouho? Máti vždy tvrdila, že na uskladnění musí být pozdní odrůda.
No a další je, že jsou na Adélu na netu stížnosti, že ze stejnýho pytle se jich půlka rozvaří a druhá zůstane tvrdá. Prý to souvisí s rychlostí růstu před obdobím sucha a po období sucha. Tak z toho už jsem docela jelenem.
Brát nebo nebrat? Dřív jsme kupovali tak 2,5-3 metráky pro tři lidi.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#302 Příspěvek od ZdenekHQ »

No tak ty brambory nedávej do tmy. Do sklepa, do chladu, ale s oknem.

Se mnou se už pohádalo tolik lidí, co nakonec zjistilo, že mám na jaře brambory jen s krásnýma klíčkama. :D Můj otec to nepochopil dodnes.

Co si asi ta brambora myslí, když je ve tmě?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#303 Příspěvek od Cust »

Když je na světle, tak se začne bránit před škůdci a začne produkovat toxické látky. Pozná se to i podle toho, že se zvýší produkce zeleného barviva.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#304 Příspěvek od ZdenekHQ »

Aha, další. :)

To drátěný sklo, co propouští minimum světla (určitě bude hrát roli i spektrum) a navíc je na sever ty brambory drží na hraně. Navíc díky šlechtění je ten bramborovej "jed" už dávno deaktivován. Jo, objevuje se kolem klíčků, ale to už nikdo nejí, to je na sadbu.

Taky jsem zažil půlmetrový bílý klíče, ale to už nejde zasadit.

No každopádně je to vyzkoušeno hromadou let.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#305 Příspěvek od Celeron »

Dobrý info ale odpověď na dotaz, jestli na uskladnění je lepší ranná a nebo pozdní z toho nevypadla. A jestli se odrůda Adéla půlka v hrnci rozvaří a druhá né, to taky nic.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#306 Příspěvek od p32 »

Adéla je dobrá, ale není to velmi ranná odrůda stejně jako Marabel. Sadí se spíše v polovině dubna a sklízí za 3 měsíce. Uskladnění přes zimu nesmí jít s teplotou pod 5℃ a taky ne nad 10℃, aby nezmrzly nebo nezačaly klíčit. Přikrytí je nejlepší obyčejnými novinami tak, aby tam šlo opravdu málo světla (kvůli "zelenému odstínu"). Dávám tak na sebe 9 velkých přepravek a nahoru pak přehodím starou deku, aby to dýchalo, ale bylo ve tmě. Za zimu je musíš 2-3x zkontrolovat a lehce probrat. Sklízejí se nejdříve začátkem července (pár domů), ale spíše koncem července a já je měl uskladněné do konce června, kdy už nám začaly docházet a asi 40 ks jich začalo klíčit. Ty jsem zasadil začátkem července a začátkem října jsou hotové a docela velké. Musí se to vždy pohlídat a první měsíc občas zalívat pokud je sucho. Zítra budu kopat zbylou třetinu (asi 12 kopečků) než začne pršet. :lol:
Pozdní brambory se sází jen na skladování a prodej do obchodů.
Mimochodem, "Navíc díky šlechtění je ten bramborovej "jed" už dávno deaktivován." je blbina. Takhle to prostě nefunguje.

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#307 Příspěvek od kejki »

U Kralup pozdní brambory neuděláš, takže se tam na kšeft dělají třeba ty Marabel a dobrý, do nových vždycky vydržíme.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#308 Příspěvek od Celeron »

Tak jsem zkusil Adély dnes k obědu. Všechny byly uvařený stejně, celkem dobrý a nerozsejpaj se. Ale uvařený se dost blbě loupou. Je mnohem silnější slupka než u jinejch, co jsme letos měli.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#309 Příspěvek od ZdenekHQ »

p32 píše:...Mimochodem, "Navíc díky šlechtění je ten bramborovej "jed" už dávno deaktivován." je blbina. Takhle to prostě nefunguje.
Mně se líbí, že Ty jsi ochoten neustále bojovat na všech frontách. Ano, stopové množství tam je, ale v místech, který určitě nechceš jíst. Leda bys chtěl zkusit bramborovou Maryšu. :D

Rajčat se nebojíš?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#310 Příspěvek od Celeron »

ZdenekHQ píše: Mně se líbí, že Ty jsi ochoten neustále bojovat na všech frontách.
Zdenku, viděls někdy film s D. Hoffmanem "Malý velký muž"? Pokud jo, tak asi víš, co to je Opačník. :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#311 Příspěvek od Cust »

ZdenekHQ píše:Rajčat se nebojíš?
nojo, to je zlo, ty zelené jsou vyloženě jedovaté :-D

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#312 Příspěvek od ZdenekHQ »

Na Rohlíku probíhá nějaká bitka, to jsem zvědavej, co se dozvím oficiálně z médií.

PS. Jo tak Brno už vím. Snad to rozchodí. Že já vždycky, když mám blbej pocit, tak se něco stane...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
MH111
Příspěvky: 241
Registrován: 23 říj 2016, 02:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#313 Příspěvek od MH111 »

Brambory Adéla jsou fajn, chuťově nadprůměr, skladovatelnost není nejhorší. Doporučuji.

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#314 Příspěvek od doktor365 »

MH111 píše:Brambory Adéla jsou fajn, chuťově nadprůměr, skladovatelnost není nejhorší. Doporučuji.
X let se u nás v práci prodávaly, pak nějak začaly stát za h..no, tak začali pěstovat antonie a vysočiny. Lidi to chválí já nevím, nekupuji u nás. Jinak ty adély bývaly dobré.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#315 Příspěvek od Celeron »

Byli mě doporučený Berber. Koupil jsem metrák, tak se uvidí. Adély jsou už prý zdegenerovaný, nejlepší byly před 10 lety.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“