Systém nabírání vody do hasícího letadla

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#46 Příspěvek od EKKAR »

Celeron píše:
dvorak píše:Je to možná poprvé, co na našem území přistál hydroplán - možná někdy před válkou ....
Ještě upřesním, že myslím tím "létající člun", kdy plave celý trup, na rozdíl od letounů na plovácích.
Ví někdo více ? Děkuji.
Před 2 W.W. vyráběla Aerovka hydroplán A29.
Choceňskej Beneš/Mráz zkoušeli na Žehuňským rybníku kousek pod Chlumcem n/C. plovákovou verzi nějakýho svýho kolovýho letadla. Nedaří se mi to na netu dohledat. V 80-kách jsem se setkal s chlapem, kterej byl svědkem toho zkoušení.
Choceňskej Orličan vyráběl plovákovou verzi Sokola = toho letadla, se kterým se podnikly ty slavný lety do Chartúmu v Africe a podobný propagační cesty. Ale to byl plovákovej letoun = letadlo původně kolový s podvozkem nahrazeným plovákama. Dvorakova otázka zněla na skutečnej hydroplán = letadlo s člunovým trupem, do kterýho se případně zatahuje alternativní pozemní podvozek = něco jako byly pověstný americký válečný hlídkový/protiponorkový/záchranný Consolidated PBY-5(A) Catalina nebo britský předválečný dopravní Saunders-Roe (SaRo) Cloud - anebo právě ty hasičský Canadairy.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#47 Příspěvek od Celeron »

Tak zrovna Catalina v Česku lítala, viděl jsem osobně a kdybych si zaplatil, tak bych se i svezl jako Vašek Havlů. Roudnice nad Labem, rok 1991 nebo 1992. Tenkrát tam byla i B17, co hrála ve filmu Memphis Belle, SBD Dauntless a B-25 Mitchell.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#48 Příspěvek od sr71 »

Víte nìkdo jak je øešené nabírání vody do tìch švédských Air tractorù? kvùli plovákùm to asi musí být trochu jiný systém než u Canadairu

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#49 Příspěvek od JirkaZ »

Podobně jako u Canadairu, ty "protiproudé" klapky jsou na spodní straně plováků.

https://fireaviation.com/2021/02/20/hav ... fire-boss/ a tamní video.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“