Rozšírenie PC o tretí HDD (šuflík)

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#46 Příspěvek od p32 »

Pokud myslíš ten 80tižilový, tak modrá jde do MB, černá úplně na konci je Master a mezi tím je Slave. Na master dej šuplík, na slave dej DVD ROMm přepnutou na režim Slave.

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#47 Příspěvek od jogo »

Jj, to je to štandardné zapojenie.
Ale z obrázku možno nie na prvý pohľad vidno že:
- HDD mám dva! - 1.system(šuflík) 2.data
- DVD jednotky mám dve

Ich umiestnenie poprehadzujem a zvrchu smerom dole to bude v poradí:
šuflík
medzera (pre ventilátor)
DVD
DVD
disketa
medzera
HDD - data
Jedným IDE káblom mám pripojené DVD jednotky. To je OK.
Druhým IDE káblom som mal pripojné dva HDD. Po poprehadzovaní umiestnenia komponentov na vyššie uvedené poradie mi je ten druhý IDE kábel ale krátky. Ak by som ho použil tak, ako som sa pýtal a popísal v príspevku vyššie (v tom príspevku s obrázkami) dosiahol by.
Ako je to teda??

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#48 Příspěvek od p32 »

S tím ti teda asi neporadím.
a) Šuplík má být vždy hned nad DVD mechanikou. Chladit šuplík zespodu je blbost a to proto, že tam máš díru, kterou ti při vyndaném šuplíku dovnitř spadne cokoliv vodivého a tudíž škodlivé pro vlastní MB. To je prostě ověřené praxí. Není jediný důvod, proč by přídavný ventilátor nemohl být nad harddiskem a pak by chladil horký povrch a ne vlažnou elektroniku. Musí na něj foukat, ne od něho odsávat teplo.
b) 2 HDD na jednom šráku je problém. Za prvé musíš nastavovat u jednoho z nich, že bude Slave. Lepší je mít je nastavené univerzálně. Tzn. HDD na Master na šráku a DVD na Slave, což naprosto nic neomezuje. 2 HDD se navzájem při přenosu dat omezují. Otestuj si kopírování dat na HDD na každém šráku zvlášť a pak oba jen na jednom šráku.
Šuplík by měl být vždy na svém (jednom) kanále (šráku). To platí pro EIDE . U SATA to je skoro fuk, ale taky se vyplatí to ověřit.

Jestli tomu nevěříš, tak se zamysli nad tím, jakou rychlostí se na HDD zapisuje a jakou se čte. U PATA (IDE) je to pak o tom, že to čtení a pomalý zápis probíhají na jednom šráku, pokud tam máš napojené 2 HDD na tom jednom šráku a ta data asi nepůjdou zároveň, ale jaksi na střídačku. Čtení je jen čtení, ale zápis je zápis plus verifikace, proto jde většinou poloviční rychlostí (velmi zhruba popsáno).

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#49 Příspěvek od jogo »

Čiže by som mal dať na jeden šrák(IDE kábel) "system-HDD=šuflík" s 1.DVD mechanikou?
a na druhý šrák (IDE kábel) "data-HDD" s 2.DVD mechanikou?

a obidva HDD nastavím na Master? a DVD mechaniky na Slave?

Je to naprostá revolúcia oproti pôvodne zostavenému PC odborníkmi, tak sa nechcem pomýliť, a keď sa to tým vylepší (minimálne rýchlosť), budem veľmi vďačný, rozumel som tomu teda správne?

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#50 Příspěvek od p32 »

Ano, ale s tím, že na HDD nebudeš nastavovat Master, protože by to čekalo na druhý HDD na stejném šráku. Měl by prostě být nastaven jako kdyby byl na tom šráku sám. Nevím co tam máš za harddisky, ale nebudeš se muset starat o nastavení dalšího HDD co tam dáš do šuplíku jako datový.
Revoluce oproti původnímu postavení "odborníky" by to mohla být, ale asi ti "odborníci nikdy nekopírovali DVD s jedné mechaniky na druhou mechaniku stylem čti na jednom kanále a vypaluj zároveň na druhém.

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#51 Příspěvek od jogo »

K revolučnej zmene ale otázka:
Ak dám na konce šrákov HDDisky a do stredných (Slave) konektorov DVD mechaniky, bez ohľadu ako zapojím jednotlivé jumpery (Master, atď), po zapnutí PC budem musieť (cez F8 ) vždy zvoliť HDD, ktorý má bootovať? Alebo je také zapojenie jumperov, aby automaticky bootoval zo šuflíka?

Uživatelský avatar
Gringo_Joe
Příspěvky: 488
Registrován: 09 led 2010, 01:00

#52 Příspěvek od Gringo_Joe »

Pokud se dobre pamatuju, tak bootovat se da jen z masteru..

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#53 Příspěvek od Andrea »

Bootovat jde z čehokoliv, co jde nastavit v Setupu BIOSu, často z kteréhokoliv ze 4 IDE disků.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#54 Příspěvek od rnbw »

Presne tak, uz na doskach z roku 1995 sa dalo bootovat kludne zo secondary slave.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#55 Příspěvek od p32 »

Jak píše Andrea, bootovat můžeš ze všeho, co tam máš. Prostě si to nastavíš v BIOSu a příště se tě to už neptá a bootoje ze stejného.
Samozřejmě, že když máš nastaveno pořadí z HDD0, HDD1, tak při vytažení šuplíku (nebo vypnutí) s HDD0 se bude bootovat automaticky s toho dalšího, tj. HDD1.

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#56 Příspěvek od jogo »

p32 píše:Samozřejmě, že když máš nastaveno pořadí z HDD0, HDD1, tak při vytažení šuplíku (nebo vypnutí) s HDD0 se bude bootovat automaticky s toho dalšího, tj. HDD1.
Čiže ak do šuflíka vložím úplne iný HDD (a o toto mi vlastne ide), tak nabootuje prioritne zasa len a len z HDD0 (=zo šuflíka)?
(čiže inak: BIOS si pamätá, že má bootovať z konca 1.šráka, čo je u mňa šuflík, a je mu úplne jedno, čo je tam pripojené?)

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#57 Příspěvek od p32 »

Ano. :wink:

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#58 Příspěvek od jogo »

Takéto fungovanie by mi mohlo vyhovovať
- OS (šuflík) sa vymení vždy podľa potreby
- dataHDD na druhom šráku pri experimentovaní podľa potreby vypnem (vypnutím 5V,12V; keemo, to občasné možné zakúsnutie budem mať na pamäti!!, zatiaľ to skúšam takto, je mi to pohodlnejšie, snáď s tým nič nepokazím..ale dík za upozornenie!)
- a na prípadný cudzí, či ďaľší HDD, si zaobstarám odporučený adaptér, prípadne zruším jednu DVD jednotku (aj tak ich využívam málo, súčasne obe snáď vôbec..) a tak vytvorím miesto na pozícii Slave niektorého šráku - pre 3. HDD... :nevim:

Aby som to vo finále nezbabral, v BIOS Setup nastavím poradie v tom "Hard Disk Boot Priority" (obr.) ?
A to tým, že zamením poradie tak, ako ho mám ponúkané v Boot Menu (obr.)?
(Maxtor 80GB je tam len dnes na skúšku, inak tam patrí 160GB - uvádzam to preto, aby som nemenil fakty spomínané v minulosti a budúcnosti..)
Přílohy
Boot Menu.JPG
(48.81 KiB) Staženo 29 x
BIOS Setup _02.JPG
(62.02 KiB) Staženo 34 x
BIOS Setup _01.JPG
(75.98 KiB) Staženo 31 x

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#59 Příspěvek od p32 »

To normálně neřeš, to je jen pro případ, že bys chtěl upřednostnit bootování z druhého harddisku pokud by tam byl.

Uživatelský avatar
jogo
Příspěvky: 1158
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#60 Příspěvek od jogo »

Práveže dva budú,
1. v šuflíku systémový
2. na druhom šráku datový
a to nehovorím o tom zamýšľanom možno treťom v budúcnosti..

Teda:
na pozícii 1. bude systémový disk "x" (ten patrí k tomuto PC, je spoločný pre všetkých - PC využívame viacerí, takže ten disk musí byť kedykoľvek pripravený na vsunutie, nepoškodený) alebo syst. disk "y" (tie budú rôzne, moje).
Ja využijem podľa potreby disk "x" alebo "y". Po vypnutí PC tam vždy pred odchodom vsuniem spoločný disk "x". A teraz: musím mať zaručené, že keď niekto príde k PC, stlačením gombíka zapne PC, odíde si zatiaľ než PC nabehne zaliať kávu, vráti sa a PC musí ísť!! Bol by problém, keby ho tam uvítala tabuľka s Boot Menu (čo sa mi už po prehadzovaní diskov stalo) alebo nabootovaný disk "2." (čo je zatiaľ hlúposť, lebo sú tam zatiaľ len data, ale ktovie neskôr..)

Takže ako to teda dotiahnuť do final??

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“