Osciloskop Tesla BM550

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pacak
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2010, 01:00

#46 Příspěvek od pacak »

No myslel jsem si že když třeba budu hledat chybu třeba v nějakém audiozařízení, tak do něj budu muset pustit nějaký předem definovaný signál a potom sondou hledat kde se mění nebo chybí.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#47 Příspěvek od fredis »

No to určitě! Nejlépe sinus a obdélník. Jak jsi před tím psal o zdířce 60 mV a potom o generu, tak mně nebylo jasné prč a na co gener. :lol: A co bylo s tím zdrojem?

Uživatelský avatar
pacak
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2010, 01:00

#48 Příspěvek od pacak »

Zdroj měl vadný KUY 12, KFY 34 a shořelé tři odpory. Vyměnil jsem preventivně jeden ohořelý keram. kond. Pak jsem dal raději nový MAA741 protože zatím nevím jak ho změřit. Diody to přežily všechny. Šlo mi to ale mizerně, protože folie na desce je slabá a zalakovaná. Šlo to pájet jen po důkladném omytí. V návodu je sice napsáno, že se součástky mají uštípnout a na ty konce připájet nové, jenže u těch malých odporů mi to nešlo.
Mám tady malé rádio Na baterky i síť. Zkusil jsem na něm osciloskop , s tím že uvidím síťový kmitočet a následky usměrnění, ale nedokázal jsem to nastavit tak abych to mohl odečíst. Vliv usměrnění nebyl vidět žádný, v podstatě to ukazovalo všude /i když jsem položil hrot na cívku antény/ to samé. Jednou za čas prolétla z leva do prava sinusovka.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#49 Příspěvek od fredis »

To si asi budeš muset i něco nastudovat kolem toho měření! A bacha na měření síťového napětí bez oddělovacího trafa. Aby sis nezadělal v tom lepším případě na pořádný kopanec :lol: . Třeba kniha od G. Tauše Osciloskop. Myslím, že se tak jmenovala.

Uživatelský avatar
pacak
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2010, 01:00

#50 Příspěvek od pacak »

je mi jasné že jsem získal osciloskop s předstihem vzhledem k mým vědomostem. El. vzdělání nemám bohužel žádné. Snažím se to učit, ale chápu to těžko.
Na tu knížku mám políčeno,snad mi jí nikdo nevyfoukne.
To rádio jsem zkusil protože trafo dává jen 9V. Do zásuvky bych to nestrkal.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#51 Příspěvek od fredis »

Postupuješ dobře! Hodně štěstí :lol: !

Uživatelský avatar
pacak
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2010, 01:00

#52 Příspěvek od pacak »

Dnes jsem to tak trochu zkoušel a ta zatracená zářivka mi to pěkně kazila. Pořád se mi nedařilo nic pěkně změřit, až mně napadly hodinky. Tam se konečně zadařilo.
Snad jsem to vyhodnotil dobře: citlivost 20mV X 4 dílky= 80mV
čas interval0,1ms x 3 dílky= 0,3ms
frekvence 1/0,3=3,3kH
Vyhodnotil jsem to správně?
Přílohy
hodinky.jpg
(151.31 KiB) Staženo 36 x

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#53 Příspěvek od jjilek »

Když se tady ta 550ka probírá: Právě mám jednu na stole, ale zdá se již vcelku OK, dokonce i potenciometr zesílení na jednom kanálu co šel ztuha, jsem namazal inj. stříkačkou s olejíčkem a rozhýbal. Podobně lze stříknout inj. stříkačkou i na odporovou dráhu potenciometrů nějaký Konkor. Sice to hodně kolegů nedoporučuje, ale zatím jsem tím skoro půl století nic nepokazil. Kontakty přepínačů se většinou po několika otočeních vyčistí a nedělají potíže.
Ale pro úplnou pohodu sháním jednu nohu ze zadní části. Někdo to hrubě asi postavil na zem a nohu ulomil.

Uživatelský avatar
pacak
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2010, 01:00

#54 Příspěvek od pacak »

Nojo, ona ta noha je z plastu. Na tak těžký přístroj se moc nehodí.

Soemtron
Příspěvky: 1085
Registrován: 23 čer 2013, 02:00
Bydliště: Olomoucko

#55 Příspěvek od Soemtron »

fredis píše:To si asi budeš muset i něco nastudovat kolem toho měření! ... Třeba kniha od G. Tauše Osciloskop.
Aktuálně: Pondělí, 10 února, 20:57:35 končí aukce: http://aukro.cz/osciloskop-gustav-taus-i3936356632.html Cena zatím jako 4 lahve běžného vína.
Edit: <b> Konečná cena aukce 710 + 45 Kč poštovné. </b> Bylo 5 zájemců.
Naposledy upravil(a) Soemtron dne 10 úno 2014, 21:03, celkem upraveno 2 x.
:!: Sháním SM ELKA 21A, 6521, OKU101...
Koupím obrazovku Toshiba LR30477

Uživatelský avatar
pacak
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2010, 01:00

#56 Příspěvek od pacak »

No myslím že to někdo hodně chce, pár láhví vína to bude , ale jakého?
Jaká je ta knížka od Maliny? Neví někdo?

Soemtron
Příspěvky: 1085
Registrován: 23 čer 2013, 02:00
Bydliště: Olomoucko

#57 Příspěvek od Soemtron »

http://www.vsichnivsem.cz/strednipredme ... cka_mereni ale je třeba se jednoduše zaregisrovat pro stahování - nevím co tam je.
Nebo http://www.vsichnivsem.cz/strednipredme ... cka_mereni
Pokud jsi ho ale dal dohromady, tak si myslím, že žádnou knihu nepotřebuješ, je to jednoduchý přístroj a na netu je spousta informací
:!: Sháním SM ELKA 21A, 6521, OKU101...
Koupím obrazovku Toshiba LR30477

Uživatelský avatar
pacak
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2010, 01:00

#58 Příspěvek od pacak »

Tak 710kč. To je hodně, většinou mi tahle literatura spadne za vyvolávačku.
Zkusil jsem párkrát přihodit, ale pak jsem toho nechal. Ono to jde i jinde a podstatně levněji, třeba v nabídce antikvariátů.
Díky za odkazy.Jakousi teoretickou průpravu jsem snad získal a teď se to musí vypilovat praxí.
Ono je taky na netu hromada pěkných videoukázek, třeba pěkné to má mjlorton http://www.youtube.com/watch?v=VylC8JFoiBo Je to ale anglicky, což mně mrzí, ale je to pěkně udělané.

Uživatelský avatar
pacak
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2010, 01:00

#59 Příspěvek od pacak »

Hm, tak moje radost netrvala dlouho. Dnes jsem to zapnul a slyším vrnění trafa. Celé to poblikává, kanál A po připojení kalibračních 600mV vypadá viz foto. Kanál B jsou rozeznatelné obdélníky, ale klepe se to.
Přílohy
porucha.jpg
(139.43 KiB) Staženo 37 x

Uživatelský avatar
pacak
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2010, 01:00

#60 Příspěvek od pacak »

Dnes jsem zkusil přeměřit , všechna nízká napětí sedí. Napadlo mně zkusit jak se to bude chovat při kalibračních 60mV. Jak to vypadá je na fotce. Kalibrace samotná bude v pořádku, kanál B se zobrazuje jak má. Kanál A je i citlivější na to rušení zářivkou.
Přílohy
60 mV.jpg
(97.53 KiB) Staženo 39 x

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“