Zdroj pro akuvrtačku - spínaný zdroj vs. trafo

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Iroot
Příspěvky: 83
Registrován: 13 čer 2014, 02:00
Bydliště: kósek od Prostějova

#46 Příspěvek od Iroot »

Duvsan píše:nešlo by použiť opačne zapojený MOT z mv. rúry?
8O :lol: O víkendu to na mně zkoušel Atlan a teď zas Ty....
viděl jsem opačně zapojený MOT z mrkvovlnky a na sekundáru kterej byl původně primárem byly namotaný 3 závity hoooodně tlustýho měděnýho drátu a fungovalo to jako amatérská bodová svářečka.... jo a ten byl z nějaký výkonný mrkvovlnky nad 1200W. Malé mrkvovlnky mívají 700W. Doma mám 1200W, ale zatím ji zrušit nehodlám :D a na sběrným dvoře se vyskytují většinou ty slabé šunty

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#47 Příspěvek od Duvsan »

Ten tlustý drát je pre žhavenie Magnetrona. On je totiž v princípe elektrónka. Môžeš ho kľudne odmotať. To druhé vinutie poskytuje pracovné napätie úrovne VN. To je sekundárna strana. Tú teraz použiješ ako primárnu a z primárnej urobíš sekundárnu. Dostaneš nejakých 22-25V (ak si dobre pamätám). Ale neviem, aký to dá vnútorný odpor.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#48 Příspěvek od Habesan »

Viz.: t=35574.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#49 Příspěvek od kulikus »

To Duvsan:
jaký přibližně proud snese takto přehozené vinutí (na těch 25V) ?

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#50 Příspěvek od Habesan »

Stejný jako původně???

Předpokládám, že to právě bude největší nevýhoda mikrovlnkového trafa pozpátku.
Ta nízká strana, která nyní bude mít cca 1/10 napětí na které je stavěna, stejně nesnese významně větší proud takže výkon bude také 1/10.
Výhoda je že pracujeme v silně podsycené oblasti, zatímco v původním zapojení pracuje v oblasti přesycení.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#51 Příspěvek od Duvsan »

Ako som písal, neviem, ako je to s vnútorným odporom a tedy i s prúdom, na vŕtačku som to neskúšal. Dosť možné, že to nevyhovie. Druhou stranou, ten drôt je relatívne hrubý. Treba skúsiť.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#52 Příspěvek od Artaban001 »

Když jdu na to "selskou logikou", tak do vinutí, které je dimenzovaný tak na 1A budu prát 230V, budu v lepším případě mít velice měkký zdroj malého napětí, v horším případě mi shoří to původní VN vinutí při větším zatížení. Když už bych musel "externě" napájet akuvrtačku, není doopravdy lepší jakýkoliv jiný akumulátor na drátech? (Modelářský akupack, olověný geláč). Když už teda ten MOT, tak bych jej upravil tím, že bych se zbavil toho VN vinutí, který stejně bývá občas probitý a místo něj navinul pár závitů měděným káblem.. A řádný diody.. (nějakej ten elyt kvůli PWM regulaci, aby ten regulátor fungoval) A vrtačku Ti to vyrve z ruky ;-)

Uživatelský avatar
vladimir
Příspěvky: 378
Registrován: 20 bře 2004, 01:00

#53 Příspěvek od vladimir »

dal jsem toroid 11,5V/150VA s domotaným vinutím - naprázdno 24,5VDC kond. 20G/40V složenej zmìøenej brždìno rukou 19V 15A- analog kleš￾ák
zkušebnì zašroubován 5mm x 50 vrut (borovice masiv), pøi povolování - tedy pokusu èmoudiky a 50A mùstek z "dx.com" v háji byl samozøejmì na masivnim chladièi studenej, ani trafo nestihlo víc jak 30°C než jsem to stih vypnout
vrtaèka mannesmann 18 V i když napìtí naprázdno bylo vyšší, mùstek by chvíli mìl vydržet, ale je komplet ve zkratu zatím jsem ho vrazil do igelitu a pokud uvnitø najdu nìco divnýho dám foto
na pøidaným vinutí budu muset ubrat

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#54 Příspěvek od Duvsan »

Ten mostík musel byť nakopnutý. Alebo nezvládol (opakovaný) nápor do toho elytu. Štvrtina kapacity by mala stačiť. A daj ho na samotný šroubovák, trochu to zmäkčí i ten kábel.

Uživatelský avatar
vladimir
Příspěvky: 378
Registrován: 20 bře 2004, 01:00

#55 Příspěvek od vladimir »

mùstek byl novej, proto jsem øval - jinak jsem zjistil. že i elektronika na vrtaèce odešla, takže tudy cesta nevede, menší napìtí a kapacita daj menší toèivej moment a to nechci asi vezmu tohle : https://www.alza.cz/skil-6224-aa-d2140432.htm to má síly dost :D

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#56 Příspěvek od Duvsan »

Otcov podobný aku skrutkovač z Lídla alebo z Tesca som prevádzkoval podobne, na silnom plášťovom trafe 22V+nejaké drobné naprázdno a elyt 5mF "šúlok" pod rúčku namiesto aku. Fungovalo to celé leto, až sa tiež poručila (ale mostík je v poriadku, i bez chladiča). Možno stačí vymeniť výkonový trand, na riadiacom IO som prieraz nenameral. Ešte je v tom osmažený zapínací kontakt. Možno to má súvis. Leží mi to tu celú zimu, nejak sa mi do toho nechce.

Uživatelský avatar
vladimir
Příspěvky: 378
Registrován: 20 bře 2004, 01:00

#57 Příspěvek od vladimir »

Tak jsem to pøeci jen celý zmìøil a vlastnì odešel jen ten mùstek - ve vrtaèce staèilo jen dotlaèit dráty do kontaktù (pružiny) po pøipojení kondu 4G7/63V do rukojeti a pøipojení autobaterie vrtaèka vytoèila bez problému vrut na kterym to pøedtím bouchlo 8O
takže asi máš pravdu s tou pøehnanou kapacitou :oops:
stejnì ale dám dolù napìtí na 20 VDC naprázdno a èíhnu do toho mrtvýho mùstku, kde udìlali soudruzi v Honkongu chybu - komplet ve šlusu ? :roll:
Duvsan - dík, po úpravì to celkem táhne a zatím drží

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#58 Příspěvek od Duvsan »

Tak ať ještě za čas vydrží. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Poradna“