Tesla DOMINANT 1039A

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#46 Příspěvek od Robert18 »

Tak jsem pořídil druhý VKV modul, vyměnil jsem C30, a Trimry P1 - P3.
To jsem provedl tak, že jsem změřil napětí na trimrech při UL=10V (11.74; 11.61; 11.65; 12.22) a při UL=28.05V (27.57; 27.55; 27,54; 27.60). Po kontrole, že rádio hraje jak předtím jsem se pokusil vytočit L8 oscilátoru. Šlo to maximálně zhruba o 2.5 otáčky výsledná frekvence 98MHz. Pak jsem se pokusil L8 naopak zašroubovat ( L8 má odbočku). Taky to šlo 2.75 otáčky z výchozí polohy. Frekvence byla přes 108MHZ nakonec jsem zvolil nastavení L8 o dvě otáčky zašroubovanou což vychází 107.7MHZ při UL= 26.70V.

Tak teď bych tedy měl zatočit všechny cívky o dvě otáčky, nebo vytočit ?
Sladění dle AFC udělám jak ?

Momentálně rádio hraje v celém pásmu CCIR, ale připadá mi, že přišlo hlavně o výšky.

Děkuji Robert

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#47 Příspěvek od ok1hga »

Robert18 píše: ale připadá mi, že přišlo hlavně o výšky.
. . . a jak to souvisí s přeladěním ?

Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#48 Příspěvek od Robert18 »

Špatná sladění má vliv pouze na citlivost ?
Nijak neomezuje frekvenční rozsah demodulovaného signálu ?

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#49 Příspěvek od xsc »

Ano, je to FM, ne AM. Špatné sladění má vliv převážně na citlivost. Na šířku přenášeného pásma prakticky ne. V extrémním případě dojde spíš k fázovým chybám a zkreslení signálu, ne ke změně šířky pásma. Nejdřív by stejně začalo vypadávat stereo, to je namodulované na 38kHz nosné. I z toho je vidět, že 15kHz je zdaleka pod limitem přenášeného nf pásma.
Pokud jde o sladění a polohu jader. Důležitý je typ jádra - hliníkové po zašroubování do cívky indukčnost snižuje a díky tomu se to ulaďuje k vyšším kmitočtům. Feritové indukčnost zvyšuje.
Protože na to není často vidět, mohlo by se stát, že při ladění máte pocit, že jádro šroubujete do cívky, ale ono už větší částí z druhé strany vyjíždí ven - největší vliv je samozřejmě ve chvíli, kdy je jádro přesně uprostřed navinuté cívky. V tu chvíli je maximálně zašroubované...
Neslaďuje se podle AFC, ale AGC. Ve schématu IO je pin, jehož napětí je závislé na síle signálu - u A225 pin 14, nebo invertovaný pin 15. U obou se napětí mění podle signálu - na jednom stoupá, na druhém klesá.

Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#50 Příspěvek od Robert18 »

Tak jsem s tím otočil a budu se muset smířit s tím, že rádio hraje.
Ať otočím kam chci je to stejný a napětí na A225 se mění od 0.5V do 2.5V nezávisle na tom jak s tím otáčím nenašel jsem souvislost se sílou signálu (třeba když odpojím anténu) napětí samo bez zásahu kolísalo.

Než jsem to stačil sešroubovat dohromady objevil se další nepěkný problém.
Při přepínání stanic se začal ozývat dost hlasitý lupavý zvuk. Už dříve se občas tlumeně ozval při prvním přepnutí po zapnutí rádia.
Myslel jsem, že je chyba někde v obvodu umlčování na části Y, ale pak jsem zjistil, že naopak lupe jen pravý kanál právě při mulčovacím impulsu. Původně jsem myslel, že slyším přepínání, ale lupnutí se vždy ozve při aktivaci mulčovacího impulsu přechod zpět je bez lupnutí.

v části J zkratovává signál na výstupu T1 a T2 ovládanými T4 a trochu mi uniká smysl T3.
Při překlenutí T2 pro P kanál 1k odporem se opět ozve lupnutí u T1 pro L nikoliv.
Nevím zda je problém v koci nebo v části J-O

Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#51 Příspěvek od Robert18 »

tak udělal jsem ještě jeden pokus a prohodil jsem vstupy koncového zesilovače a zjistil jem zajímavou věc.

při připojení levého koncového stupně na pravý výstup se lupání objeví vždy jednou jako předtím na pravém konci.
Pravý konec už lupe pořád ikdyž je na levém výstupu, tedy pokud na čásit O prohodím kanály tak ten co předtím nelupal lupe pořád a ten co lupal lupne jednou.

Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#52 Příspěvek od Robert18 »

Tak pomohla výměna vazebních kondenzátorů, ale pořád po zapnutí problém přetrvává a čím déle rádio hraje tím je lupnutí nižší až zmizí.

Netuším má někdo typ ?

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#53 Příspěvek od sinclair »

Tip bychom asi někteří měli.
Vazebních kyblíků kterých? Na vstupech koncáků?
Nemohl bys sem prosím vložit max. 299kB velkou fotku okolí koncových stupňů? Ledacos by to napovědělo.

Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#54 Příspěvek od Robert18 »

Vyznačené kondenzátory byly vyměněny.

Nevidím, kde by mohlo existovat propojení stejnosměrné složky.
Přílohy
Cv.jpg
(47.37 KiB) Staženo 115 x

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#55 Příspěvek od ronoda »

Vyplatí se z hlediska šumu vyměnit A273, A274 za originály TDA?
Stojí ta práce za to?

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#56 Příspěvek od sinclair »

A kde ty opravdový "originály TDA" chceš vzít?
Mezi náma holkama - jsou to TCA730+740, ale to je nepodstatný detail :twisted:
To musíš vědět napřed sám, jestli se Ti případné snížení šumu "vyplatí". Proč bys to jinak dělal a vynakládal třeba stovku za kus opravdu originálních TCA, žejo?
Naposledy upravil(a) sinclair dne 26 pro 2017, 21:18, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#57 Příspěvek od elektrosvit »

Ale jsou:
TCA730
TCA740

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#58 Příspěvek od sinclair »

Ještě bych si dal pozor i na to, že sami enderáci vyráběli A273/A274 s označením TCA a zřejmě je vyváželi. Nejspíš i k nám, objevily se tu. Naštěstí je to podle typu potisku, fontu i šumu dobře poznat.
Ty z Hadexu vypadají, opakuju vypadají jako originály /já je mám s datecode 81/, ale určitě by bylo dobrý jich za tuhle cenu zkusit koupit víc, osadit patice a zkoušet.
Ony se některé lepší daly vybrat i z enderáckých, pokud bylo na výběr.
Pod -60dB odstupu se ale bez úpravy úrovní dostat stejně nedá - leda tak eliminovat ty horší kusy. Pokud někomu těch -60dB a při daném výkonu stačí, tak proč ne.

Uživatelský avatar
Ondras_Ch
Příspěvky: 171
Registrován: 04 bře 2017, 01:00
Bydliště: Úpice
Kontaktovat uživatele:

#59 Příspěvek od Ondras_Ch »

Někde jsem zahlédnul, že i Rusové dělali klony TCA730/740.

Uživatelský avatar
Robert18
Příspěvky: 335
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#60 Příspěvek od Robert18 »

To bych v celku vyzkoušel.
Už mi ten šum hrozně rozčiluje například při poslechu vážné hudby z gramofonu se to nedá vydržet.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“