Akumulačky - schéma založení cihel v kamnech

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#46 Příspěvek od Achab »

Jestli tam má Rego pouze s přepínačem rychlostí, mohl druhou polohu využít jako vypínací. Tyto starší typy se vyráběly s vypínačem nebo bez, novější už byly vždy s vypínačem. Nebo se mu to jinak zapojit nepodařilo...

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#47 Příspěvek od elektrosvit »

Ano, jsou tam rega jen s přepínačem rychlostí. Takže asi šlo o použití přepínače rychlostí jako vypínače. On i ten MMG termostat, kde žádný přepínač není, byl zapojen opačně. Tj. při knoflíku vytočeném na max. teplotu ventilátor neběžel a spustil se při nastavení nižší teploty. Když jsem jej přepojil správně, ventilátor se rozběhl i při poklesu teploty pod nejnižší možnou nastavenou hodnotu. Pak jsem se kdysi polekal, co to kde vrčí. Od té doby mám jistič ventilátorů trvale vypnutý.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#48 Příspěvek od Achab »

U kamen ELKA by šly využít ty vestavěné spínače - podle potřeby jako vypínač nebo přepínač. Na plnou rychlost je ventilátor zbytečně hlučný, ale vychládlou místnost zase rychleji vytopí. Při větších tepelných ztrátách může být vyšší rychlost nezbytná, aby se dosáhlo požadované teploty v přiměřeném čase.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#49 Příspěvek od elektrosvit »

Spínač bych využít mohl, mám někde náhradní. Jenže má to smysl pro neobydlený dům? Na temperování při současných venkovních teplotách stačí nabíjet kamna každý druhý den od 12 do 15 h. Na noc je radši nezapínám. Ventilátory taky ne. Jak píšeš, jejich účinek byl až překvapivý- i při na dotek vlažných kamnech dokázaly místnost vyhřát. Ale taky na začátku sezony vehnaly do místnosti značné množství prachu.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#50 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ty kamna se dají posunout i komplet složený, po plechu to hezky klouže, 6kW zvládne i jeden člověk, na 8kW už je lepší být dva. Občas vám u toho sice prasknou kalhoty, ale to už je život...

Jenže termín "přístupná pro opravy" znamená je dát doprostřed místnosti pootočená o 45°, jinak tu tyč prostě nezasunete (vytáhnout a ohnout vadnou není problém).

Tak jen čekám na přestavbu ložnice. V těch mých jsou tyče lineární, nikoliv ty s obloukem a napájením z jedné strany.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#51 Příspěvek od Achab »

Při umístění na lehce hořlavém podkladu (C3) se kamna často dávaly na cihly, protože předepsaná nehořlavá podložka nešla nikde sehnat. Tam nic posouvat nešlo, jedině zvednout. V šatnách, kancelářích apod co jsem viděl byly na cihlách snad všechny.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#52 Příspěvek od elektrosvit »

Naše jsou na takových šedých (nějaký azbestocement?) plochých deskách.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#53 Příspěvek od Achab »

Několikamilimetrová deska může být Lignát - vláknocementový kompozit. V maloobchodě byl svého času těžko dostupný, často ho neměly ani menší podniky. Bílé cihly nebyly téměř vidět a navíc se pod kamny dalo zametat.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#54 Příspěvek od elektrosvit »

Tloušťka je přibližně 1 cm, asi to bude nějaký takový materiál.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#55 Příspěvek od Celeron »

Ani s Cembritem nemaj hasiči problém. Je to A1. Koupě ve stavebninách, pevnostně lepší než Lignát.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
karelmrak
Příspěvky: 22
Registrován: 02 kvě 2014, 02:00

#56 Příspěvek od karelmrak »

Zdravím ve starším tématu! Dostal jsem rozebrané akumulačky Fiko F2140 na 3kW s devíti topnými tyčemi a potřeboval bych schema kladení cihel. Mám jich k tomu 12 ks 30,5x16,5x5.5 a dvě světlejší 30,5x19,5x6,2. Není mi jasné, jak tvořili tu vzduchovou mezeru nahoře, aby proudil vzduch. Nemá někdo náhodou pokyny k novým kamnům, dodávaly se přece rozebrané.

Uživatelský avatar
karelmrak
Příspěvky: 22
Registrován: 02 kvě 2014, 02:00

#57 Příspěvek od karelmrak »

Už sem nikdo nechodí?

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#58 Příspěvek od MiraSt »

Ale chodí. Jenže když k tomu nemám co kloudného říct tak tu zbytečně nepíšu.
Tak pokud na to nepříjdeš tak rozeberu ty svoje a podívám se. Ale vzpomínám si, že ty horní byly jenom položené na těch bočních.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
karelmrak
Příspěvky: 22
Registrován: 02 kvě 2014, 02:00

#59 Příspěvek od karelmrak »

To jo, ale jak se docílilo zvýšení těch bočních cihel vůči prostředním, aby vznikl ten kanál? Když tam ty tři řady dám, tak budou stejně vysoké...

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#60 Příspěvek od MiraSt »

Aha.. Tak ty máš všechny ve stejné výšce? Tak já ty svoje rozeberu a podívám se jak je to poskládané.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“