Akumulačky - schéma založení cihel v kamnech

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vasilceral
Příspěvky: 380
Registrován: 09 led 2011, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

Akumulačky - schéma založení cihel v kamnech

#1 Příspěvek od vasilceral »

Pánové, nemá někdo schéma založení cihel v kamnech.Dík.

Přejmenováno. ZdenekHQ

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#2 Příspěvek od Achab »

Co pamatuju tak aspoň u Fikotermů a RB nikdy žádné schéma sestavy cihel nebylo. Pouze běžný návod s elektrickým zapojením a odkazem na doporučené podniky k provedení instalace. Skládal to samozřejmě kdekdo a často špatně.

Ale dá se to bez problémů sestavit bez návodu selským rozumem po prohlídce balení a spočtení kusů. Litinové distanční rozpěry musí držet na místě a umožnit volnou cirkulaci vzduchu v kanále mezi cihlami, případně výměnu topných těles.

Uživatelský avatar
vasilceral
Příspěvky: 380
Registrován: 09 led 2011, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#3 Příspěvek od vasilceral »

Já vím jak na složení- desítky montáží nových i starých provedení, ale známí od N.Bydžova-Nepolis neví jak na to, a pro mě je to daleko. A tak jsem navrh že se pokusím mu schéma sehnat. Sám jsem mu vysvětloval postup ale nechápe jak.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#4 Příspěvek od Achab »

Záleží co je to přesně za typ - pro některá novější kamna se dají stáhnout návody aspoň s obrázky. Zde příklad starých AD "Rudné Bane" - mimo celkový nákres tam nic názorného není.
Přílohy
AD_RB.jpg
(57.74 KiB) Staženo 354 x

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

vasilceral píše:Já vím jak na složení- desítky montáží nových i starých provedení, ale známí od N.Bydžova-Nepolis neví jak na to, a pro mě je to daleko. A tak jsem navrh že se pokusím mu schéma sehnat. Sám jsem mu vysvětloval postup ale nechápe jak.
Hupsneš na auťák a jseš tam po D11 za 15 minut. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
vasilceral
Příspěvky: 380
Registrován: 09 led 2011, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#6 Příspěvek od vasilceral »

A já blbec chtěl ten kšeft přenechat Bydžovákovi, má to jen přes dvě vesnice.Dík Achabe.Vasil.

Uživatelský avatar
jirkalesik
Příspěvky: 8
Registrován: 28 pro 2017, 01:00

#7 Příspěvek od jirkalesik »

Potřebuji poradit, akumulační kamna se mi nahřívají, ale nezapínají ventilátory, kamna zapojoval někdo dávno přede mnou, nevím, jestli nemá ventilátor zvlášť přívod, jedná se o akumulačky na 3fáze, vede do nich 5 vodičů, pak ještě jeden čtyřžílový kabel, ze kterého jsou zapojeny jen dvě žíly do spodní svorkovnice, ale ten je asi metr od kamen přerušený, není to přívod k termostatu? Děkuji, Jirka.
Přílohy
DSCN1513.JPG
(240.14 KiB) Staženo 305 x
DSCN1512.JPG
(160.22 KiB) Staženo 288 x

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#8 Příspěvek od Achab »

Je to k termostatu, zapojení na spodní svorkovnici má být:

3 - fáze pro nízké otáčky
4 - fáze pro plné otáčky
5 - pracovní vodič N pro ventilátor (z obvodu termostatu)

Ventilátor má být samostatně jištěn, připojuje se na samostatný obvod termostatu s jističem do 6A.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

Jo a když máš po bytě víc akumulaček, tak se obvody ventilátoru obvikle zapojí na jeden společnej jistič. Silovej přívod k topnicím se ale jistí každý kamna zvlášť.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#10 Příspěvek od Achab »

Obvody ventilátorů by se teoreticky měly v době nabíjení (NT) blokovat, ale v praxi to skoro nikdo nedělá. Zapojení svorek termostatu Rego 972 02 s přepínáním rychlosti:

3 - odvod fáze pro plné otáčky (ventilátor 4)
N - pracovní vodič N (přívod, případně i odvod vent. 5)
U1 - přívod fáze L z rozvaděče
U2 - odvod fáze pro nizké otáčky (vent. 3)

Uživatelský avatar
jirkalesik
Příspěvky: 8
Registrován: 28 pro 2017, 01:00

#11 Příspěvek od jirkalesik »

Dík za odpovědi, s akumulačkama nemám žádné zkušenosti, teplota v místnosti se ovládá pokojovým termostatem, na kamnech je tedy termostat na ovládání nahřívání vnitřní teploty akumulaček?

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#12 Příspěvek od Achab »

V kamnech je regulovatelný nabíjecí termostat, řídí vnitřní teplotu. V sérii s nabíjecím je navíc pojistný termostat.
Jsou na schématu a na druhé fotce vlevo dole.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#13 Příspěvek od elektrosvit »

Ano, pokojovým termostatem se ovládá ventilátor. Vnitřním topná tělesa. To přepínání rychlostí se běžně používalo? U bábiny není zapojeno, ventilátory jedou buď naplno, nebo vůbec.

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#14 Příspěvek od dobrman »

přepínání se používalo, termostaty REGO se dělaly i spešl pro dvourychlostní přepínání
např REGO 97302

bohužel u těhle termostatů nastavit přesně teplotu v místnosti byl docela problém...

Uživatelský avatar
jirkalesik
Příspěvky: 8
Registrován: 28 pro 2017, 01:00

#15 Příspěvek od jirkalesik »

Ventilátory mají běžet když jim dá povel termostat nebo jsou ještě nějak závislé na tom, jestli jsou kamna nahřátá nebo studená?

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“