A Progressive Communication Receiver (QST1981/11)

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#46 Příspěvek od lesana87 »

AM detektor nemám, hraje to i s BFO. Teď chytím stanice na 3.995, 3.985, 3.975 MHz, mluvené slovo je v pohodě, písničky jsou takové trochu oříznuté.

Objevila jsem další divnost, ten preselektor není monotónní nebo co. Od 3,5 MHz do nějakých 3,8 MHz ladím preselektorem dopředu, pak musím pro dosažení maxima ladit zpátky a od 3,9 MHz zase dopředu. Kurňa samý problémy. :(

Ten pražskej Luboš je na palici. :?

Edit v pondělí ráno: Tak ladění preselektoru se chová velmi lineárně, když ho zkouším generátorem s výstupní impedancí 50Ω. Divně se chová s anténou, to bude jejím nepřizpůsobením. Stačí dát místo venkovního drátu pokojovej drát a naladění preselektoru se výrazně posune. :?
Chtělo by to nějakej pevnej bod, od kterýho by se dalo odpíchnout. Třeba pořádnou anténu. Mám tu nakoupenej materiál na vícepásmovou EFHW anténu. Už mám i kotvu na komínu, ale do samotné antény se mi nechce, nevím, jak jí naladit, tak se bojím, že to bude nakonec ještě horší. Takže jediný pevný bod je zatím ten komín. :(

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#47 Příspěvek od lesana87 »

Tak ty ruchy opakující se po 8 kHz jsou tam i při vypnutém počítači. Dokonce i bez antény, když vytáhnu na maximum IF gain, tak tam jdou vysledovat. Je to spíš takovej ostrej syčivej šum než hvízdání. Takže zase vím prd. Čím víc se v tom vrtám, tím míň chápu, jak to funguje a co se v tom děje. :(

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#48 Příspěvek od barnodaj »

Jakou máš stupnici? Pokud digitální, může to dělat ona?

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#49 Příspěvek od lesana87 »

Nakreslenou tužkou na panelu. :oops:

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#50 Příspěvek od barnodaj »

A zkusit osciloskopem jednotlivé stupně, jestli některý nezakmitává?

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#51 Příspěvek od lesana87 »

Mám radost, první stanice z jiného kontinentu. :) Zrovna poslouchám na 3784kHz CQ DX stanice VE3YJ z Kanady. Je zajímavé, že se slyší dobře se stanicema z Itálie, ale německé stanice, které mu zkoušejí odpovídat, neslyší.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#52 Příspěvek od lesana87 »

Tak jsem se chtěla odpíchnout od té pevné kotvy na komínu a udělat tu pořádnou anténu. Bohužel jsem zjistila, že od komína na nejvzdálenější strom na zahradě je to jen 19 m. Nejkratší EFHW anténa na 80-10 m, co jsem našla, má 23 m. :( Tak jsem zkusila natáhnout provázek až na roh zahrady a tam je to 23,5 m, to už tak, tak stačí. Ale kam tu anténu ukotvit? Rohová kuna je sousedovo a navíc je nízká. Tak jsem se rozhodla postavit do rohu 3 m stožárek. Dneska ráno jsem dojela s kárkou do stavebnin pro pytel cementu a pak jsem se pustila do výroby stožáru. Už je hotovej, před chvílí jsem ho natřela. :) Díru už jsem vykopala včera, tak zítra se snad bude stavět. :)
Přílohy
stozar_m.jpg
Stožár, 3 metry budou koukat ven, 1 metr vpravo přijde do země a do betonu.
(86.25 KiB) Staženo 86 x

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#53 Příspěvek od masar »

Zírám v němém úžasu... :wink:

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#54 Příspěvek od Achab »

Pokud pro zavěšení chybí třeba jenom 1-2m prostoru a anténa je v dostatečné výšce, je možné nechat jeden nebo oba konce od izolátorů volně viset. Jinak pro příjem není přesné vyladění antény až tak kritické. Na podobný problém s prostorem jsem se ptal zde.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#55 Příspěvek od Lukas-Peca »

lesana87 píše:Tak ty ruchy opakující se po 8 kHz jsou tam i při vypnutém počítači. Dokonce i bez antény, když vytáhnu na maximum IF gain, tak tam jdou vysledovat. Je to spíš takovej ostrej syčivej šum než hvízdání. Takže zase vím prd. Čím víc se v tom vrtám, tím míň chápu, jak to funguje a co se v tom děje. :(
Takto se projevují parazitní zákmity v samotném přijímači.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#56 Příspěvek od lesana87 »

A ty vznikají kde, jak a proč? Nějak nevím, jak ten problém hledat. Když připojím osciloskop, začne vlivem propojení s PE přijímač bručet, takže najdu prd. :(

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#57 Příspěvek od Lukas-Peca »

Asi bych vzal blokovací kondík a kalibrovaný prst, zkoušel oboje zapojovat na různá místa obvodu a testoval reakci. Osciloskop se na tohle nehodí, svým uzemněním a vstupní impedancí změní parametry obvodu.

Edit: Ještě mě napadlo, jestli to nedělají harmonické oscilátoru. Zkusil bych připojit jiný oscilátor, ze kterého by šel pěkný sinus. Jestli tam jde ten obdélník, tak to může dělat paseku.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#58 Příspěvek od lesana87 »

Dneska je (byl) ten periodický ruch podobný nějakému stroji, naprázdno běžící motorové pile nebo tak něco bublajícího. Ale byl tam jen chvíli, teď už to tam není slyšet, tak nevím.

No soustředím se teď spíš na tu pořádnou anténu. Zbastlila jsem si měřič impedance, abych měla čím tu anténu naladit, a dneska jsem s ním zkoušela měřit všechno možné. Trochu jsem ho musela poladit, ale už měří velmi slušně. Tak jsem si řekla, proč nezkusit cvičně změřit impedanci toho zvonkáče na strom, co mám jako anténu teď. Na 3,6 MHz jsem naměřila Z = 204 - j130 Ω. Zkusila jsem jí ještě o asi metr a půl prodloužit a impedance se změnila na 236 - j40 Ω. Tak jsem zkusila namotat unun s převodem 1:2,2 napěťově, 1:4,84 impedančně a změřit anténu s ním. Naměřila jsem 50 + j11 Ω. To mi přišlo jako docela slušné přizpůsobení, tak jsem jí zkusila s přijímačem. Signál přes unun je slyšitelně silnější a hlavně ladění preselektoru je rázem lineární. :)
Takže měřič impedance se osvědčil jako další užitečné udělátko. :) Teď nevím, jestli se pouštět do té EFHW antény, když zvonkáč takhle hezky hraje. :D No ale když už mám tu kotvu na komínu a stožárek na rohu zahrady, tak se do ní prostě pustit musím. Asi začnu motáním 100 uH prodlužovací cívky, to bude zábava. :roll: :oops:

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#59 Příspěvek od lesana87 »

Lukas-Peca píše:Ještě mě napadlo, jestli to nedělají harmonické oscilátoru. Zkusil bych připojit jiný oscilátor, ze kterého by šel pěkný sinus. Jestli tam jde ten obdélník, tak to může dělat paseku.
Když on žádný oscilátor/generátor, který tu mám, nedá do toho SBL1 sinus o dostatečné amplitudě. Jak se ty diody ve směšovači začnou otvírat, sinus se ořízne. Při malé amplitudě tam je sice sinus, protože diody se neotvírají, ale zase to nesměšuje, což je vada dosti podstatná. Je to vlastně diodovej omezovač. Dostat do něj sinus s amplitudou třeba 1V by znamenalo, že ty diody už to mají za sebou. Čím tvrdší zdroj signálu jsem zkoušela použít, tím zubatější ten obdélník byl. Asi to je odrazama kvůli nepřizpůsobení, protože otevřená dioda bude mít do 50Ω hodně daleko. Tak jsem zkusila jít opačnou cestou, naopak zdroj signálu změkčit a zatlumit ty odrazy. Když jsem dala do výstupu VFO sériovej odpor 47Ω a druhý paralelně ke vstupu SBL1, tak zuby z obdélníku téměř vymizely. Ono tam stačí připojit sondu osciloskopu a její kapacita tam nějaký zub udělá.
Jak jsem psala, že na výstupu BFO je téměř sinus, tak to byla trapná chyba měření, měla jsem na osciloskopu zapnutý 20MHz BW limit. :oops: Samozřejmě tam byl stejný zubatý obdélník, jako u VFO. Tak jsem tam ty odpory taky přidala a už je tam bezzubý obdélník.
Zatím jsem neměla možnost zkusit, jestli tam ty periodické ruchy při ladění stále jsou, na to je potřeba "ticho" na pásmu, snad v neděli bude možnost.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#60 Příspěvek od Lukas-Peca »

Jo, přehlédl jsem ten odkaz na schéma a sám jsem ho nenašel. S kruhovým směšovačem tam ten sinus nedostaneš.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“