Kvalita přenosu DAB

Vše, co se týká digitálního vysílání rozhlasu

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#46 Příspěvek od Standa99 »

Mě taky, už jsem skoro jako pařez :D Ale udělat ten spektrogram přímo z DABu, mě donutily uši, protože ta dynamika z toho mikrofonu byla slyšitelně jiná. Ještě by to chtělo zachytit určitou skladbu, doma si ji zkomprimovat se stejnými parametry z vlastního archívu a porovnat.
Ale i tak se v ČRo dějí divné věci, možná se někdy dozvíme, proč je vše tak, jak je.
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#47 Příspěvek od rnbw »

U nas v rozhlase pri spravach bezne pouzivaju format MP3. A nikto neriesi, kolko krat sa to edituje a uklada. Obavam sa, ze sa tak deje nielen pri spravach.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#48 Příspěvek od Osmdesat »

Před několika lety prolétla zpráva, že v ČRo probíhá nějaká velká digitalizační akce, kdy veškeré archivní záznamy jsou digitalizovány a ukládány do diskového pole, aby pro případ potřeby byly pohotově poruce. Padla zmínka, že archivace probíhá v bezeztrátově komprimovaném formátu.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#49 Příspěvek od xsc »

Jenže archiv budou vlastní pořady, ne hudba od různých vydavatelství.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#50 Příspěvek od Osmdesat »

Zkoušeli jste, jak hraje Vltava? Podle mě jedině stanice tohoto programového formátu asi má cenu řešit, jak jim hraje hudba. Na takovém Radiožurnálu totiž hraje hudba jen podružnou roli a tomu odpovídá i její výběr.

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#51 Příspěvek od Standa99 »

Čteš to tady, vždyť jsem na předchozí stránce psal o koncertu 'Jeana Sibeliuse'. Čtyři stanice (slovy Vltava, Wave, D-Dur, Jazz), které jsou zaměřené na hudbu a na webu jsou streamované (nejlépe ze všech) v AAC 128 kbps (MP3 256 kbps), jsou kromě Wave (13 kHz) zaříznuté na 16 kHz.
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#52 Příspěvek od Osmdesat »

No jasně, je vidět, že téma už probíráme moc dlouho a někteří prostě zapomínají, co bylo řečeno na začátku :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#53 Příspěvek od EKKAR »

Osmdesat píše:....Na takovém Radiožurnálu totiž hraje hudba jen podružnou roli a tomu odpovídá i její výběr.
Sorry jako, ale posledních pár roků, co přestali hrát takový "národní poklady" jako například Helenku, Káju a Vaška a jim podobný zm.rdo-zombie přežitý už v 80. letech mám pocit, že Radiožurnál hraje aspoň žánrově lepší muziku než takový sračky jako Impuls a jemu podobný. Nechci řešit technickou kvalitu, ta odpovídá zpravodajskýmu zaměření stanice, ale výběr muziky (autoři + interpreti) se proti starší minulosti rozhodně zlepšil.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#54 Příspěvek od Neniu »

EKKAR píše: ale výběr muziky (autoři + interpreti) se proti starší minulosti rozhodně zlepšil.
Tak to je tedy rozhodně věcí názoru ačkoli jistý malý posun k lepšímu slyšet je. Ačkoli na můj vkus by tam té muziky mohlo být o dost méně.
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#55 Příspěvek od Osmdesat »

No je pravda, že před několika lety proběhla médii zpráva, že RŽ má nového hudebního dramaturga (či jak se ta funkce vybírače hudby jmenuje) a Helena Von Dráčková nemohla rozdýchat to, že ji Radiožurnál přestal pouštět, tak jak byla snad odjakživa zvyklá. No, nedivím se, kdybych byl zvyklý se dennodenně od puberty slýchávat v hlavní rozhlasové stanici, asi bych měl v 60 (nebo kolik jí je) též trochu problém s tím, že je to jinak :lol:.

Jako oukej, zpívající mumie zmizely, ale na druhou stranu si nedovolili to nahradit něčím, co by lidi vyvedlo z jejich klidu nebo je nutilo nedejbože nad tou hudbou přemýšlet :o Nadto by posluchače asi psychicky rozhodilo, kdyby tam hráli každý den něco jiného :o :lol:

A vůbec, nelíbí se mi na Radiožurnále ten styl zpravodajství, úroveň vyjadřování, znělky, hudba .... no prostě je to zbytečná stanice -> :evil:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#56 Příspěvek od EKKAR »

Osmdesat píše:...
A vůbec, nelíbí se mi na ..... ten styl zpravodajství, úroveň vyjadřování, znělky, hudba .... no prostě je to zbytečná stanice -> :evil:
Tohle je právě o těch OSOBNÍCH PREFERENCÍCH. Někomu se ekluje Radiožurnál, jinýmu leze tlustým do tenkýho Impuls, dalšímu jiný soukromý rádia. Naštěstí už máme na výběr a můžeme přeladit jinam - klidně i na internet. Mně osobně se taky některý rádia vysloveně příčí poslouchat. Nechci vyvolávat zbytečnej flame, každej ať si poslouchá co chce. Fakt je, že pro to co spousta soukromejch stanic produkuje je označení sračka pochvalou ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#57 Příspěvek od Hill »

Histes už 26.10.2011 píše:...Radiožurnál už hudební redakci a odpovědného hudebního redaktora nemá, skladby vybírá automat dle váhy, jakou jim v rádiu přiřknou. Problém je, že se pořádně ani neví (pro veřejnost), kdo tento automat dávkuje tak, že hraje, co hraje.
To bylo stručné shrnutí výsledku jednání s generálním ředitelem ČRo Peterem Duhanem, byli u toho i ředitelé jednotlivých programových okruhů. Externí hudební redaktor u toho nebyl, interního rozhlas neměl. A sliby vedení ČRo2 byly dost makrobiotické (tedy nemastné neslané), konstatoval Histes, když se tu stavil cestou z Vinohradské domů, přesto si choval naději, že se něco změní. Novinky se objevují na Vltavě, ale víc jich není, než předtím. Ostatní celostátní stanice zůstaly víceméně jen u slibů.
A nešlo o ojedinělý pokus, playlist ČRo byl podobně kritizován a projednáván víckrát, zde je z některého dalšího jednání zpráva.
Čili, jak vidíte, zdaleka nejde o nic nového, jen mi připadá, že ti, kdo se do boje o změnu zapojili, jsou z toho dnes unavení a otrávení, a většina z nich na to položila kabel. Má prý existovat nějaká skupina s posluchačskými anketami na FB, jestli ještě, pak je otázkou, zda výsledky v ČRo někoho zajímají. Zakládat profil si tam kvůli tomu nehodlám.

Jak to ti velcí kluci říkali o tom, co pomůže zvýšit prosperitu erotického klubu?
Ať se držím tématu: pokrytí bezdrátovým digitálem to asi nebude...
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#58 Příspěvek od Osmdesat »

Automat tam mají už od konce 90. let, to není nic nového (byť v té době nemohl písně pouštět sám, ale nějaký poskok musel zasunout CD, které automat poručil).
Ale hudebního dramaturga drží stále. I když hraje automat, musí být logicky někdo, kdo ho krmí.
http://www.rozhlas.cz/ombudsman/archiv/ ... u--1781508

A k té Ondráčkové jsem to taky našel:
https://zpravy.idnes.cz/rozhovor-s-novy ... _domaci_hv

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#59 Příspěvek od Standa99 »

ČESKÝ ROZHLAS - Testování hudebních titulů pro Radiožurnál 2018
smlouva s MEDIAN s.r.o.
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Uživatelský avatar
tomil2002
Příspěvky: 2
Registrován: 13 pro 2009, 01:00

#60 Příspěvek od tomil2002 »

Tak nevím, náročnější posluchači se posmívají kvalitě přenosu internetových rádií a úložiš ... .
Vlastním tuner Hama DIT2000M , dále Lenco CR2002 a Silvercrest sird14C3 tuším.S Hamou a Silvercrestem můžu vytvořit multiroom pomocí Undoku a taky Hama je dobrá v tom že do ní můžu napíchnout třeba gramec , nebo tape deck a v reálném čase to pomocí wifi streamovat do druhého zařízení v mém případě do Silvercrestu.Silvercrest je celkově tragédie po zvukové stránce , pokud si jej člověk nepředělá je to použitelné tak akorát na rádio pohádka a nebo povídka .Tyhle bedýnky můžou hrát hezky ale jde především o zdroj , to znamená co odněkud ze studia někdo pouští.Například takové rádio Paradise má vcelku dobrý zvuk ale drtivá většina těch datových proudů (streamu) je mírně řečeno prazvláštní.Agresivní výšky , chraplající středy plus vyumělkované duc,duc a za půl hodiny vás spolehlivě bolí hlava a chcete už mít klid.Co se týče mp3 i to může znít dobře pokud LP desku pomocí lame převedete do mp3 variabilní 256 - 320. Nejhorší jsou barbaři kteří takto převedou LP desku a ještě ji "vylepší" o větší výšky, středy a znormalizují to tak , že je s toho klasický Loudness war - neposlouchatelná zahuhlanina , hluk.Technika digitálního vysílání podle mě ještě není připravená , chybí standardy.Na druhou stranu digitální technika dává na poli audia nebývalé možnosti pokud se užívá v souladu s přirozeností lidského sluchu.Doporučuji se mrknout na tohle , pokud nevadí polština.Celkově všechny videa a toho pána jsou super.
https://www.youtube.com/watch?v=ydg-ajN1u9o

Odpovědět

Zpět na „Digitální rozhlas“