Elektronka EL 82

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#46 Příspěvek od Lukas-Peca »

pajosek2 píše:To ovšem nic nemění na faktu,že v jiném přístroji to šlapat bude,tak pokud se Ti chce to zkoušet?
Tak jasně, já jsem to zkusil spočítat a prakticky ověřit a tvrdím, že to fungovat nebude. Tys nic z toho neudělal a tvrdíš, že to fungovat bude. Pravdu máme určitě oba dva, protože na tomto fóru musí mít někteří jedinci pravdu vždycky.

Ale uznávám, určitě jsou přístroje, kde by to fungovalo. Třeba ty čínské zesilovače, kde mají lampy zapojené jen žhavení, tam by to opravdu fungovalo bez problému.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#47 Příspěvek od danhard »

Zajisté to potřebuje úpravu a o tm to je.

ps. s těma elektronkama do zásoby mi neporadíte ?
https://aukro.cz/6z1p-ev-ef95-6f32-6944080319

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#48 Příspěvek od masar »

danhard píše:Zajisté to potřebuje úpravu a o tm to je...
Je to o tom, že tady někdo jen kecá, ale obhajovat to nechce. :wink:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#49 Příspěvek od masar »

Lukas-Peca píše: Ua bylo 170 V, Ik 120 mA a na lampě se tedy protápělo nějakých 20 W...
Je dobře, žes to vyzkoušel v praxi. ALE zaráží mě, že tě ty naměřené hodnoty nezarážejí. Odporují totiž (dost výrazně) katalogovým údajům pro EL82.
Takže v tvém případě je Ik=120mA při Ua=Ug2=170V (po odečtení Uk předpokládám) a při Ug1=-24V?
:wink:
Obrázek

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#50 Příspěvek od Lukas-Peca »

No taky mě to zarazilo. Katodový odpor má skoro přesně 200 ohm, lampa je měřená a dobrá. Možná se to vlivem toho velkého proudu rozkmitá.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#51 Příspěvek od xsc »

Opravdu je v tom zapojení Ua=Ug2 nebo je G2 napájená přímo a napětí na ní je vyšší?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#52 Příspěvek od masar »

No tak to by chtělo ověřit, protože jinak tvoje argumentace není dobře podepřena, byť si také myslím, že i opačné tvrzení (to sinclairovo) není úplně O.K. :wink:
p.s. Je možné, že v přetížené elektronce dochází k nežádoucím emisím, mřížkovým proudům, což se může takto projevit.
Přílohy
ECHO.png

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#53 Příspěvek od pajosek2 »

Tak hlavně je dobré,že má k dispozici tu EL82 není to docela běžná lampa. :-) Já myslel,že mám celkem vzácnou věc a ona se vyskytuje docela hojně .
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#54 Příspěvek od xsc »

Je tam mezi anodou a G2 kromě trafa ještě 1k odpor, na kterém při tom proudu bude slušný úbytek. Takže čert ví, kolik teče mřížkou a kolik anodou.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#55 Příspěvek od danhard »

Stačí změřit, kolik je na g2, to je to jádro pudla.
Tam je největší rozdíl v těch lampách.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#56 Příspěvek od masar »

No víc než na anodě tam být nemůže, ne? To přece nic nedokazuje, jen zvětšuje nesrovnalost s datašítem.
:wink:

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#57 Příspěvek od pajosek2 »

Danharde prosím Tě možná to ostatní pochopili a já jsem opožděný,ale Ty ty lampy nabízíš,sháníš nebo jen upozorňuješ,že jsou na aukru?
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#58 Příspěvek od Lukas-Peca »

Tak vážení, záhada je rozluštěna :) V Tesle Bratislava se s tím nepárali a přívod ke g1 zapojili na 1. kolík objímky. Tento kolík je ale u EL84 označen jako i. c., tedy vyhrazen výrobcem lampy jako konstrukční bod, který se nesmí zapojovat. Teslácké EL84 nicméně mají na tento kolík připojenu g1. EL82 stejného výrobce mají g1 zapojenu jen na 2. kolík, který je ale v Echu nezapojený. Lampa tudíž pracovala s odpojenou 1. mřížkou. Je zajímavé, že to i tak trošku hrálo.

Po nápravě lampa pracuje tak, jak je očekáváno. Ua 210 V, Ug2 185 V, Ik 62 mA. Lampa i zdroj rádia jsou tedy asi o 50 % přetíženy, nicméně rádio skutečně hraje. Je otázka, jak dlouho by to konkrétně toto rádio se svým poddimenzovaným trafem a prťavým selenem vydrželo.

danhard: 6Ž1P se občas používá do nf předzesilovačů, ale je jich všude tolik, že cena je nepatrná, 6Ž2P se vyskytovala asi jen ve vojenské technice. Ty ostatní jsou celkem zajímavé, jsou to relativně výkonné lampy pro širokopásmové zesilovače. Hlavně ta 6Ž52P má na svou velikost neuvěřitelné parametry Pa 10 W, S 50 mA/V. Využití, no těžko říct, možná do OTL sluchátkového zesilovače :)

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#59 Příspěvek od pajosek2 »

Tak proč by ta lampa nehrála? Já bych to uzavřel s tím,že EL84 je nahraditelná EL82kou,ale ne všude to jd bez úprav,někde se prostě předpětí musí mírně změnit.
Tohle vlákno jsem založi,abych zjistil co je to za lampu a proč se v některých katalozích nevyskytovala .Odpovědi jsem se dočkal.
Děkuji
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“