Elektronka EL 82

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Elektronka EL 82

#1 Příspěvek od pajosek2 »

Malinko jsem prohrabával své zásoby a narazil jsem na 10ks ještě nerozbalených EL 82. S touhle lampou jsem se asi nějak nesetkal a ani mé dva katlogy Tesla ji neznají. Našel jsem ji až na netu. Kde se používala? Byla to nějaký speciálka,že ji běžné katalogy neznají?
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »


Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#3 Příspěvek od konosuke »

Nečásek-Janeček-Rambousek (Elektronické a elektroakustické součástky SNTL Praha 1980) str. 200
Nečásek: Radiotechnika do kapsy (SNTL Praha 1981) str. 368
(první dvě publikace co mě přišly do ruky)
dál jsem nepátral, zbytečně zde děsíš dorost
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od pajosek2 »

Kluci já se nikoho nechci dotknout,ale četli jste tu otázku? Jasně jsem psal,že jsem ji našel na netu,jen mne zarazilo,že v mém katalogu byla vynechaná. Taky jsem se ptal,kde byla použitá,protože já jsem se ní v žádném přístroji nesetkal.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#5 Příspěvek od masar »

Také jsem se s ní v žádném zařízení nesetkal. Ale vzhledem k tomu, že ČSSR byla v RVHP a dovážely se sem sovětské TV, mohla být tato elektronka používána jako náhradní díl pro tyto dovážené TV (např. Rubín102 a další) místo originální 6П18П. Ale důvod její výroby mohl být i jiný, např. určený právě pro země RVHP.
:wink:

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od pajosek2 »

No mne zarazilo už to,že je mám zabalené v červených krabičkách a ne v těch tradičních tesláckých.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
jirka5
Příspěvky: 564
Registrován: 27 zář 2014, 02:00
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

#7 Příspěvek od jirka5 »

Teslácké krabičky bývaly dříve červeno-černé, ty typické žluto-modré přišly až později, tak někdy kolem r. 1968. Co je na té elektronce vytištěno?

EL82 lze použít po přepojení žhavení na 6,3V jako náhradu za PL82 ve všech prvních tesláckých rádiích s VKV, kdy zřejmě ještě nebyla k dispozici EL84, ostatně ji lze použít místo EL84 ve všech rádiích s jednočinným koncovým stupněm. EL82 má sice předepsánu menší zatěžovací impedanci, ale v praxi to nijak nevadí. Zapojení kolíků je stejné.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od Michal22 »

Třeba Příruční katalog elektronek, obrazovek a polovodičových prvků z roku 1973 elektronky EL 82 zná.
Sežeň si víc katalogů, neexistuje nějaký jeden, kde by bylo všechno.
Přílohy
EL82.jpg
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#9 Příspěvek od ok1hga »

pajosek2 píše:S touhle lampou jsem se asi nějak nesetkal a ani mé dva katlogy Tesla ji neznají . . . . . Byla to nějaký speciálka,že ji běžné katalogy neznají?
mě by zase zajímalo jaké tvé dva katalogy ji neznají . . .

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Nebyla EL82 v časový základně elektronkovýho osciloskopu se 7QR20, co kdysi vydaly Domácí potřeby (nebo jak se to jmenavalo) v těch jejich konstrukčních sešitech v 60-70 tých letech?
Pak jsem ji už nikdy v žádným zařízení neviděl.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od pajosek2 »

Ok1hga tyhle dva: příruční katalog elektronek Tesla Rožnov 1959 a Příruční katalog elektronek,obrazovek,polovodičových prvků Tesla 1974-75
Přílohy
katalogy.JPG
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#12 Příspěvek od konosuke »

popravdě, příruční katalog Tesla Rožnov 1976 mám (velmi nekvalitně svázaný až bych trestal) no a tam figurujou flaše EL81, EL84, EL86 tož nevim, že by ňakej armádní dříve utajený speciál ?
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od Michal22 »

Příruční katalog 74 - 75 mám taky, a opravdu tam EL 82 není.
Takže bych to viděl tak, že se začala vyrábět někdy po roce 1959 (proto ji nemáš ve starším katalogu), v roce 1973 (nebo dřív) byla ukončena produkce, proto už není v katalogu novějším.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#14 Příspěvek od sinclair »

Jinak ale EL82 není žádný speciál. Její P-varianta se běžně používala na koncových stupních přijímačů, mají ji tam osazenu i ty téměř nejkvalitnější přijímače. PL82 jednočinně je třeba v Hymnusu, v obou Filharmoniích je dokonce dvojčinně.
V P-verzi má poměrně výhodné parametry /nízké potřebné anodové napětí i nízký Raa/, v E-verzi bych ji nazval takovým jakoby "univerzálem".
Dá se s ní opravdu téměř všude nahradit EL84 /tam, kde EL84 nejede na krev/ a uspokojivě i dlouho to funguje.
V jednom východoněmeckém zesilovači MV3 jsem objevil místo 2xEL84 dvě originál teslácké EL82. Kluk, co na to roky hrál, o tom vůbec nevěděl.
Řekl bych, že jakmile se u nás rozběhla výroba a poté rozšířila EL84, tak potřeba EL82 klesla na tak malé množství, že nestálo za to ji vyrábět.
To je možná důvod, proč v tom katalogu chybí.
A možná proto mám skoro všecky svoje EL82 i PL82 v červených krabičkách Tungsramu.

Uživatelský avatar
EL34
Příspěvky: 604
Registrován: 21 zář 2009, 02:00
Bydliště: Chrast u Chrudimi

#15 Příspěvek od EL34 »

Otázkou zůstává, proč je v Hymnusu a Filharmonii právě PL82 a ne EL82. Pro PL82 museli navinout zvláštní žhavící vinutí 16,5V. Před PL82 se zřejmě používala zastaralá heptalová 6L31 (Festival, populár), a po další modely po Hymnusu měli už běžnou EL84 (Variace, Echo..) a nakonec sdružené ECL82/86..

Zřejmě to bude jenom z materiálových důvodů. Taky je zvláštní použití EF80 jako NF předzesilovače v Hymnusu. Je tam přece již 6BC32 s katodou triody tvrdě na zem a anodovým odporem 100k. To už přece musí PL82 vybudit do 2,5W bez problému..

Další divná věc je 2xECH81 v přijímači Rondo. První je klasika oscilátor a směšovač. Druhá lampa je využita pouze jako řízená pentoda pro MF zesilovač. Zřejmě v té době ještě nebyly k dipozici lampy jako EBF89 a konstruktér se vyhýbal použití zastaralé 6F31 do MF zesilovače.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“