Ukonèení vysílání rádia Èeský rozhlas v roce 2021 na AM

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#46 Příspěvek od sinclair »

Tomáš Dobrý :D
Nechci se Vás nijak dotknout soudruzi, ale kdo z Vás to má? :D
Stometrová AM anténa - nemáš z toho bobky? Dyť za bouřky z toho už musí lítat blesky, ne? :D
Já měl zamlada prvorepublikový, keramický anténní přepínač překlenutý takovou velkou, německou doutnavkou /asi původně stabilizátor/. Za blízké bouřky blýskala fialově, jak zběsilá. Blýskla občas i tehdy, když se bouřka teprv blížila, ještě ani nehřmělo.

Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 262
Registrován: 24 říj 2010, 02:00
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

#47 Příspěvek od vofo »

Byl jsem na vojně u spojařu na Vítkově kameni
(1033 m/nm) a nějáký zkušenosti s bouřkou v zenitu mám.....
Bez jiskřiště to nejde, bleskojistky a svodiče přepětí podmínka....
Boha pamatuji jak jsem na vojně odpojoval drátovou anténu pro RM108 ,stál na kole V3S jednu ruku na drátě druhou jsem se držel madla na kabině..to byl blesk když jsem to vytáhl z izolátorové průchodky do kabiny.... :D :D
"Ten televizor Vás přežije milostivá"..odposlechnuto v nejmenovaném marketu.....je to horší jak krutá diagnóza na onkologii

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#48 Příspěvek od Crifodo »

xsc píše:Mě vždycky fascinuje, jak do každého příspěvku dokážeš podsunout nějakou politickou pitomost.
fascinuj se dál, zkouším tvou bdělost.
Nevím jak je to dneska v harmonizovaném Eurosvazu, tenkrát +- v 1993 bylo velkoryse tolerováno předávání vzkazů třetím osobám, CB sloužily v rozporu s tím čemu se později (u nás) někdy po roce 2000 v Generální licenci zakazovalo používání CB pro účely které vypadají nebo fungují jako telekomunikační služby, znění si přesně nepamatuju ale dalo by se dohledat.
Takže spíš mocensky-ekonomická pitomost než politická. Jak je libo.
edit:
1. Občanské radiostanice není povoleno připojovat přímo ani nepřímo k veřejným telekomunikačním sítím, ani je využívat k poskytování telekomunikačních služeb.
(generální licence č. GL–22/R/2001)
Naposledy upravil(a) Crifodo dne 12 bře 2020, 21:04, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#49 Příspěvek od Crifodo »

sinclair píše: A dle mého osobního názoru je jen zanedbatelný počet lidí, kteří mají doma volnou gelovku a třeba pár metrů LED pásku.
Myslím si, že těch uplynulých 75 roků míru lidi připravilo o zdravý rozum, těch posledních 30 let potom o jeho poslední zbytky.
To je přece každého volba, jak a jestli myslí na zadní kolečka. Je fakt, že taková určitá ostražitost je vlastní spíš starším až starým lidem. U juvenilů je ta bezstarostnost podivuhodně zakořeněná.
A když slyším dnešní "polovodičovou" modulaci Topolné, tak je mi špatně
Za to ovšem nemůžou polovodiče, dokonce ani digitální "váhová" modulace pokud by ji použili, ale ty kurviče a optimody s řízením nosné které mají jediný cíl, vyrobit pocitově nařvanou modulaci s minimálním příkonem. Kdysi jsem se na to ptal telekomunikací, odpověděli sice trochu diplomaticky ale nakonec to potvrdili.
Přitom s těmi 50 kW co dneska škudlí do Topolné než ji úplně zavřou, by s DRM možná pokryli celý stát kvalitou možná jako kdysi RPD.

Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 262
Registrován: 24 říj 2010, 02:00
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

#50 Příspěvek od vofo »

Doba je prostě zlá a každého českého snoba už dokáže nadchnout jen pořádná lyžovačka na italských svazích,koho z nich zajímá nějákej provoz na CB pásmech...
.....kde jsou ty doby,kdy jme si sami museli svah ušlapat aby se po něm dalo jezdit.....
"Ten televizor Vás přežije milostivá"..odposlechnuto v nejmenovaném marketu.....je to horší jak krutá diagnóza na onkologii

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#51 Příspěvek od sinclair »

Ivošu, to přeci nesměli ani koncesovaní radioamatéři. Měli za tím účelem zřízenou vlastní práskačskou službu, placenou Svazarmem, která nahlašovala jak překračování povolených příkonů, tak i lidi, kteří se se Západem sebevražedně vybavovali o politické situaci.
Sám vím o jednom, který díky mamince, původem Angličance, perfektně ENG ovládal. Jako mladý a nezkušený si naivně myslel, že ta svazarmovská dohledová služba cizími jazyky nevládne.
Dlužno říci, že ho koncesně nesejmuli přímo svazarmovci. Ti to jenom nezištně nahlásili StB a ta už se o to, se svými jazykovými experty, postarala a zlikvidovali ho nejen koncesně, ale i profesně, skončil jako inženýr na elektroúdržbě ve fabrice. To sice jisté výhody skýtalo, ale od roku 1973 do roku 1990 si o vysílač ani neškrtnul, jen konstruoval pro jiné.

Mně těch 50kW Topolné taky nepřijde zrovna málo, ale výsledek je prostě tristní. Není z toho sice tolik slyšet zásahy optimodů, jako je to slyšet na soukromých FM stanicích - na některých to úplně dýchá a pumpuje, to z Topolné slyšet není - mně vadí to zkreslení, které se projevuje na všech přijímačích a tady v místě, vzdušnou čarou vlastně za rožkem.
Chápu taky, že nějak se ta modulace optimalizovat musí, pokud je k dispozici jen takto omezený výkon. Sere mě to zkreslení, zkreslují superhety úplně stejně, jako Vlaštovka. Tentýž superhet a tatáž Vlaštovka, s jinou feritkou, kondíkem a třemi metry drátu na SV nezkresluje. Chytím tu ČRo na SV a té Vlaštovce úplně čistě.

Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 262
Registrován: 24 říj 2010, 02:00
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

#52 Příspěvek od vofo »

Ve svém mládí jsem natáhl drát pro anténu mezi dvouma bytovkama u nás ve městě.Bdělé oko soudruha to zpozorovalo a již večer u našich bytových dveří zvonili žáci z VB.
Kuva nejvíc je zajímalo,kde táta sehnal těch 150 m měděnýho drátu.....
"Ten televizor Vás přežije milostivá"..odposlechnuto v nejmenovaném marketu.....je to horší jak krutá diagnóza na onkologii

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#53 Příspěvek od xsc »

Crifodo píše:Nevím jak je to dneska v harmonizovaném Eurosvazu, tenkrát +- v 1993 bylo velkoryse tolerováno předávání vzkazů třetím osobám,
To není bdělost, jen mě fascinuje tvá posedlost hraničící s trollením. Hlavně někam nacpat oblíbený nálepky, co?
To, že amatérské vysílání nemá sloužit jako telekomunikační služba, bylo v podmínkách vždy, to si nejspíš prosadila pošta/spoje v letech dávno minulých a ve většině států. A taky to nikoho nikdy nezajímalo, to by to někdo musel využívat na kšeft. Ale tobě pořád někdo něco zakazuje :lol:
Naposledy upravil(a) xsc dne 12 bře 2020, 21:18, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#54 Příspěvek od Crifodo »

Zkreslení Topolné nedělá optimod, ten by nedokázal zprasit spektrum.
to dělá prasárna jménem řízená nosná
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=13975
protože to zřejmě je prasárna, téměř nic se o tom nedá dohledat.
V případě Topolné jim asi vychází i při tom o****ném příkonu širší spektrum než je přidělený kanál v rastru, ale komu to vadí...
Zajímavé je že "selské" Polsko vysílá nebo donedávna vysílalo na DV dokonce i klasickou hudbu (podstatně náročnější na s/š a tedy energii) a přestože jde pro nás o dálkový příjem, nesrovnatelně kvalitnější modulace.
Asi tam tak nekopou tunely.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#55 Příspěvek od konosuke »

vofo píše:Ve svém mládí jsem natáhl drát pro anténu mezi dvouma bytovkama u nás ve městě.Bdělé oko soudruha to zpozorovalo a již večer u našich bytových dveří zvonili žáci z VB.
Kuva nejvíc je zajímalo,kde táta sehnal těch 150 m měděnýho drátu.....
jich nejspíš zajímal ten strategický materiál, no bo cobykdyby pocházel z loupeže ve státním podniku...tvrdý Cu drát byl v maloobchodě Kovomatu běžně nedostupný, v nouzi ocel pozink použít se dal
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#56 Příspěvek od sinclair »

Dvaapůlka telefonní bronz, asi 45m, z odpadní ohrady pošťáckého dvora. Ještě furt visí, celý zelený, ale svod už nemám. Při fasádě musel pryč a pak byly zase jiný starosti..

Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 262
Registrován: 24 říj 2010, 02:00
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

#57 Příspěvek od vofo »

Jak jsem psal, kdejaký solidní generátor za 60€ z čajny má všechny typy možných modulací, a tak posílám foto jak vypadá onen modulovaný signál. Tento můj generátor má možnost modulace kanálu 1 kanálem 2, kde si můžete vybrat různé typy signálů vřetně modulace jakýmkoliv signálem ze svorky MOD IN.
Přílohy
IMG_20200313_150612.jpg
IMG_20200313_150605.jpg
IMG_20200313_150523.jpg
"Ten televizor Vás přežije milostivá"..odposlechnuto v nejmenovaném marketu.....je to horší jak krutá diagnóza na onkologii

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#58 Příspěvek od Crifodo »

xsc píše:To není bdělost, jen mě fascinuje tvá
říkej tomu jak chceš, ale takový osobní dozor bych neměl ani od kdysi soudruhů z MV. Vytrvej, třeba ve mně toho rozvratného živla odhalíš.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#59 Příspěvek od xsc »

Nejlepší je psát pitomosti a pak se tvářit ublíženě, když na ně jiný poukáže.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#60 Příspěvek od Crifodo »

Jaký jiný? neschovávej se za jinýho. Je tu jen jeden ideový dozorce.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“