Ukonèení vysílání rádia Èeský rozhlas v roce 2021 na AM

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

Ukonèení vysílání rádia Èeský rozhlas v roce 2021 na AM

#1 Příspěvek od Hejnicek »

Zas nejaka smutna jobovka.
Uz je to tady opet na stole.

Rozebira se to aktualne na vzkazovniku HRÈS.

Prikladam aktualni prispevek z diskuze obsahujici nejake info o tom...
Přílohy
Ukon s2.jpg

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

Co to je ta síť nových malých vysílačů?

Jinak je jasné, že v rámci desítky let trvajícího brakování veřejných statků ve směru k soukromým subjektům, taková nákladná věc jako velké AM vysílače pro klesající počet klientů nemohla obstát. Spíš je podivné že to někdo nezačachroval už dávno. Jako tu řádku menších AM vysílačů a středisek. Býval argument že centrální AM vysílání je nutné udržet z důvodů obranyschopnosti, civilní ochrany atd., ale ten už taky postupně padá sám od sebe, jak vymírá ještě příčetná generace. Free cool populace to už nepotřebuje.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#3 Příspěvek od sinclair »

Já už prolistovávám stará amára, Elektronik a starý knížky a hledám šikovný zapojení malého AM vysílače. S elektronkama to bude počítám nejsnadnější, protože právě s nimi to bylo nejmíň 50 let široce popularizováno a bylo hafo zkušeností. Ale i všelijakých tranzistorových konstrukcí s KU601 na konci, fone modulátorem a výkonem 1-2W jsem zahlédl taky dost.
Knížek s amatérskou, ale i profi vf technikou středních a krátkých vln, jsem zdědil fakt hodně a protože je vůbec nikdo nechtěl, tak tu zůstaly. Možná se něco z nich bude hodit. Zrovna v téhle knížce jsou úplně běžné elektronky - dokonce takové, o které dnes není zájem a je jich jako plev, třeba ECF/PCF82, EF80, 6F31-6F36, 6CC42, 6L41, 6L43 a další podobný.
Zrovna listuju touto:
Přílohy
P1010032.jpg
Naposledy upravil(a) sinclair dne 11 bře 2020, 18:17, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Krystalky, reflexy a audiony oněmí, bastlíři budou muset začínat od méně zajímavých a/nebo složitějších zapojení, většinou nic nepochopí, proto se uchýlí k jiné, pro ně zajímavější, činnosti.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

tak do ticha to neupadne, jsou tu ty Country a Dechovky a Impulsy na AM, taky je možné, že na volných frekvencích vystartuje nějaká ta tlama z radiokomunikací nebo ČRo která předtím tvrdila jak je AM neperspektivní, s projektem soukromé stanice "vtipně" odkoupené za cenu šrotu.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#6 Příspěvek od sinclair »

Koupí si na aliexpresu čipešek na FM, k němu přibastlí celkem pět odporů, dva kondíky a bude hotový rádio, co bude hrát na první vrz a nic se nebude nikde motat a ladit.
Ano, důchodci se staršími přijímači, co ještě umí AM, bude furt cílovka. Reklamní vysílání proložené občas Mistříňankou a uvidíš ty zisky :D

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#7 Příspěvek od sinclair »

Já kdysi dávno s OK2VI něco malého stavěl, pomáhal mi s tím. Byla v tom jedna novalka a myslím zrovna ta 6CC42 či podobná. Chodilo to a Vilda to uměl posadit cívkama někam na konec SV pásma. Ještě tak vědět, jestli to tehdy odněkud měl, anebo to vymyslel sám. Zhruba si pamatuju, kdy to bylo.
Byl ve vf technice velmi zdatný a dovedl se spojit pomocí napohled hrozných bastlíků s lidmi o 150-200km dál a fone. Používal při tom téměř výhradně inkuratní elektronky Wehrmachtu. Tvrdil, že pro tento konkrétní účel jsou jak stvořené a že modernější se jim nevyrovnají v ničem.
Chodilo mi to jen na kusu šasi z pozinku, s kusem drátu ze 3. patra jeho činžáku až na ulici /drát byl uvnitř/ a notný kus od baráku, přijímáno na ruském rádiu Sokol 306 či 308. Jen si vzpomenout..
Nemůže to přece být tak neřešitelný problém, při našich dnešních materiálových možnostech..
Naposledy upravil(a) sinclair dne 11 bře 2020, 18:34, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 262
Registrován: 24 říj 2010, 02:00
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

#8 Příspěvek od vofo »

Tož si na ty svý sbírkový lampový kousky udělám vlastní vysílač a nebo se vrhnu na nedávno oslavovaný AUX na Talismana....
Mladí bastlení krystalek a audionů již netáhne, zajímavější jsou "apky na foun".
A co se týče provozu soukromého vysíače na AM jedině majitel Temelína by to energeticky celorepublikvě utáh...
Každej kmitočtovej generátor koupenej u číňana s rozsahem do 60 Mhz umí AM a FM modulaci , má i externí vstup a cena do 70 €..sám mám jeden doma a je to OK.....
Naposledy upravil(a) vofo dne 11 bře 2020, 18:37, celkem upraveno 1 x.
"Ten televizor Vás přežije milostivá"..odposlechnuto v nejmenovaném marketu.....je to horší jak krutá diagnóza na onkologii

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#9 Příspěvek od sinclair »

Ale zas tak náročný to není.
Dyť na Topolnou, co dávala 1500kW, vedou jenom dvě 110kV linky vzduchem, jedna záložní v zemi a k tomu tři 22kV, taky zemní zálohy :D
Tak nač celej Temelín :D

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

a) to že státofirma ČRo zruší AM, ještě neznamená že fízlové z odposlechu nepojedou po černotách jak slepice po flusu. Možná o to víc.
b) AM vysílač neznamená nutně v soukromých rukách MW výkony.
Pamětníci nebo historici nechť laskavě zaloví v pramenech. Cca 50 kW byly běžné výkony vysílačů a chytaly se i v zahraničí. Na tehdejší citlivosti přijímačů s jedinou lampou na mf. 50 kW je jedno patro akumulaček v penzionu nebo kamion na volnoběh :twisted:

Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 262
Registrován: 24 říj 2010, 02:00
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

#11 Příspěvek od vofo »

Jo jo,de jsou ty časy,kdy jsem večer na SV lovil stanice, dnes tam přes den huláká 3x maďar, rus, a nějáká řeč z pimpomkova...,ty české nepočítám...
"Ten televizor Vás přežije milostivá"..odposlechnuto v nejmenovaném marketu.....je to horší jak krutá diagnóza na onkologii

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já nad tím taky přemýšlel. Ale po zkušenostech bych použil retro šasi a elektronku zapojil jen na efekt. Kvůli trafákům. Dál tam dal feritovou anténu.

A klidně bych tam utopil bluetooth přijímač, aby to nebylo jen na cinch.

Já vím, že s elektronkou by to bylo hezčí i kvůli modulaci, ale mladá generace by se na to prostě vys...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#13 Příspěvek od sinclair »

Já si taky myslím, že to nemůže být nějaká raketová věda, z běžných "přijímacích" elektronek postavit třeba 1-2W trochu stabilní vysílač. Tímhle výkonem se při dnešním bordelu v éteru asi nedá dosvítit nijak daleko, ale na živení sbírkových přijímačů v místnosti by to mohlo vystačit.
Určitě by se nějak daly využít i AM vf generátory, který všichni zodpovědní restaurátoři už stejně mají. Modulace je tam už vyřešená, "jenom" výstup generátoru zesílit, přizpůsobit koncovému stupni drát a poslat do luftu.

Zdenku mrkni na to AR4/1958, jestli by to nešlo upravit na jiné pásmo. Přijde mi to jako propracovaná věc, Hyan býval velmi pečlivý.

Lukáš Peca by přece mohl vědět, jestli v klubovním časáku HRČS už něco takového v minulosti nevyšlo?

Ve prospěch věci bych na to daroval všecky elektronky, sokly a celé napájení, ať s tím ubyde práce.
Vf elektronek i výkonových jsou tři prdele. EL803S, 6L41 a 6L43 jsou 4 prdele a na tohle by možná byly vhodný všecky.
Amatéři na 3,5MHz hodně používali EL/PL81 a EL/PL36. Tyhle mají nějakou vlastnost, pro kterou jsou na to dobrý - asi robustní stínicí mřížku a anodu na čepce?

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Lukas-Peca »

V časopise HRČS žádný návod na vysílač vyjít nemůže, neboť se jedná o činnost nelegální. Zájemcům doporučuju např. tuto konstrukci: https://pira.cz/amtx.htm . Sestavit to zvládne každý blbec, mně to chodilo na první zapnutí, výkon je více než dostatečný a proti lampovému vysílači je výhodou podstatně menší konstrukční náročnost, spotřeba, hmotnost a velikost. Můj vysílač se vešel do krabičky od PC zdroje, dosah samozřejmě závisí na anténě, ale pár kilometrů není problém. Nevýhodou je citelné digitální zkreslení dané 8bit zpracováním signálu.

Komu jde o spíše menší výkony, ale s "hifi" zvukem, ať si postaví vysílač na způsob VF generátoru Petra Jeníčka: http://pjenicek.sweb.cz/radio/vfgen/VFGEN1.HTML . Když mu napíšete, pošle vám dokonalejší zapojení modulátoru s long-tail stupněm.

Dílenské VF generátory jako BM205 nebo BM368 moc vhodné nejsou, modulace je poměrně dost zkreslená.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ale to je zase orloj, nám jde o to poslat něco jednoduše DOMA do rádia čistě na 10m. Spolehlivě o 100m dál to už nebude slyšet.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“