Úprava rozsahů

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
cackler
Příspěvky: 286
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

#61 Příspěvek od cackler »

max 200V při 100mA. trochu jsem přemejšlel a ten 0,1mm drát asi stačit nebude, ale když dám víc drátů vedle sebe tak se budou chovat jako paralelně zapojený odpory takže to zase bude muset bejt delší?

Marie Fùrie

#62 Příspěvek od Marie Fùrie »

cackler píše:max 200V pøi 100mA. trochu jsem pøemejšlel a ten 0,1mm drát asi staèit nebude, ale když dám víc drátù vedle sebe tak se budou chovat jako paralelnì zapojený odpory takže to zase bude muset bejt delší?
Šmankote èoveèe pøemejšli, jak mùže být na 2.26 ohmu pøi 100mA 200V úbytek?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#63 Příspěvek od Sendyx »

Já poslední dobou noviny nečtu, poslanci už hlasovali o novele Ohmova zákona ? :D

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#64 Příspěvek od Crifodo »

Pořád mi chybí (nebo jsem to někde přehlídl) celková koncepce zdroje, jak má řešeno snímání proudu pro omezení na těch 10A. Tam bude rozhodující, jaký bočník použiješ a k tomu se už vždycky dá vybrat měřidlo které na to pověsíš. Neřeš problémy od konce.

Marie Fùrie

#65 Příspěvek od Marie Fùrie »

Crifodo píše:Poøád mi chybí (nebo jsem to nìkde pøehlídl) celková koncepce zdroje, jak má øešeno snímání proudu pro omezení na tìch 10A. Tam bude rozhodující, jaký boèník použiješ a k tomu se už vždycky dá vybrat mìøidlo které na to povìsíš. Neøeš problémy od konce.
10A 8O cackler nestaví 2kW zdroj. Tu pojistku øešil tady.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#66 Příspěvek od Crifodo »

Marie Fůrie píše:
Crifodo píše:Pořád mi chybí (nebo jsem to někde přehlídl) celková koncepce zdroje, jak má řešeno snímání proudu pro omezení na těch 10A. Tam bude rozhodující, jaký bočník použiješ a k tomu se už vždycky dá vybrat měřidlo které na to pověsíš. Neřeš problémy od konce.
10A 8O cackler nestaví 2kW zdroj. Tu pojistku řešil tady.
Jo, už to vidím, nestačím tak pružně sledovat nedělní konstruktéry, kteří svoje problémy trousí po x vláknech.
stejně pořád nevím, co vlastně platí, jednou je to
"Je to zdroj 180VDC kde max vidim proud 100mA."
pak zase
"Potřebuji upravit dva měřáky na rozsahy 10mA a 200V obojí DC".
Spletlo mě na začátku se všude píše sháním měřák na 10A
"hm to vychází skoro přesně, ale přece jenom je to bočník kde může bejt až 20W..."
Chtělo by to nějak sloučit a zakončit.

Uživatelský avatar
cackler
Příspěvky: 286
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

#67 Příspěvek od cackler »

au to bolelo. hold se tim neživim a ani jsem to nestudoval a právě se to učim tady na foru, nj je to těžký. může mi aspon někdo podvrdit, že ten výpočet mam dobře, abych měl na čem dál stavět?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#68 Příspěvek od Crifodo »

klidně ti to podvrdím, ale plácni sem nějaké schéma které tedy platí a hodnoty U, I a vlastnosti měřáků které hodláš použít, nemíním to hledat v několika tématech :roll:

Uživatelský avatar
cackler
Příspěvky: 286
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

#69 Příspěvek od cackler »

ok takže rychlá sumarizace.
dole je schéma zdroje, zatim jen nejjednodušší, možná později přidám ten omezovač proudu. tady si jen nejsem jistej jestli dát voltmetr před nebo za ampermetr.

měřáky všechny co mám k dispozici jsou na straně 3 včetně naměřenejch hodnot.

vydiskutoval jsem tady, že na voltmetr (200V) použiju měřák s rozsahem 350uA a s předřadníkem 571K43

na ampérmetr (100mA) bych rád použil měřidlo s rozsahem 2mA kde teď řešim bočník.

snad to takhle stačí.
Přílohy
schema.jpg
(32.91 KiB) Staženo 47 x

Marie Fùrie

#70 Příspěvek od Marie Fùrie »

cackler píše:ok takže rychlá sumarizace.
dole je schéma zdroje, zatim jen nejjednodušší, možná pozdìji pøidám ten omezovaè proudu. tady si jen nejsem jistej jestli dát voltmetr pøed nebo za ampermetr.
Když dáš voltmetr za ampérmetr (jak je to na obrázku), bude A-metr ukazovat proud zátìží + proud V-metrem. Proud V-metrem je 350uA pøi 200V, to pøedstavuje chybu 0,35% z rozsahu A-metru. Když dáš V-metr pøed A-metr, bude V-metr ukazovat napìtí na zátìži + napìtí na A-metru. Napìtí na A-metru bude 0,222V pøi 100mA (nikoliv 200V :) ), to pøedstavuje chybu 0,11% z rozsahu V-metru. Která varianta je lepší?
cackler píše: mìøáky všechny co mám k dispozici jsou na stranì 3 vèetnì namìøenejch hodnot.

vydiskutoval jsem tady, že na voltmetr (200V) použiju mìøák s rozsahem 350uA a s pøedøadníkem 571K43

na ampérmetr (100mA) bych rád použil mìøidlo s rozsahem 2mA kde teï øešim boèník.

snad to takhle staèí.
Když ten zdroj neude mít proudové omezení a pøi 200V udìláš náhodou na výstupu zkrat, tak se 100mA A-metru namotá rafièka na zarážku.

Uživatelský avatar
cackler
Příspěvky: 286
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

#71 Příspěvek od cackler »

Marie Fůrie píše:Když dáš voltmetr za ampérmetr (jak je to na obrázku), bude A-metr ukazovat proud zátěží + proud V-metrem. Proud V-metrem je 350uA při 200V, to představuje chybu 0,35% z rozsahu A-metru. Když dáš V-metr před A-metr, bude V-metr ukazovat napětí na zátěži + napětí na A-metru. Napětí na A-metru bude 0,222V při 100mA (nikoliv 200V :) ), to představuje chybu 0,11% z rozsahu V-metru. Která varianta je lepší?

Když ten zdroj neude mít proudové omezení a při 200V uděláš náhodou na výstupu zkrat, tak se 100mA A-metru namotá rafička na zarážku.
ah díky. Já tušil, že to je nějak takhle jen jsem si to neuměl takhle hezky rozepsat :) ok takže voltmetr dam přad amermetr.

S tim bočníkem teda je to tak, že tam bude 0,02W to znamená, že obyčejný odpory i trimr to zvládnou s přehledem? já jsem vycházel z toho, že bočníky co jsem zatim viděl byly dost masivní, jasný byly třeba na 100A, ale řikal jsem, že i v tomhle případě bude třeba něco masivnějšího :-D

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#72 Příspěvek od Sendyx »

Hlavně by ten bočník měl aspoň trochu přežít zkrat. Blbovzdorné je raději bočník spočítat na půl voltu, měřák zapojit jako půlvoltový voltmetr a diodama omezit napětí na něm pod hranici destrukce.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#73 Příspěvek od Crifodo »

Madonna mia, 70 příspěvků kvůli takový jednoduchý k*k*tině 8O

já myslel, že konstruuješ nějaký nastavitelný stabilizovaný zdroj s proudovým omezením a měřáky mají být jeho součástí, co chceš tady měřit? a pak budeš znova vymýšlet a počítat bočníky pro proudové omezení?
nebudu se zase přehrabávat na straně 3 který měřák drhne víc a který má jakou stupnici, vnitřní odpor a výchylku, tady máš postup pro výpočet bočníku z RK 1956, od té doby to minimálně 1x za 2 roky vycházelo v AR apod., AR tu někde jsou na uploadu ke stažení. Z toho vyplývá že pro ampérmetr se nejlíp hodí tvůj měřák č. 2. (nejmenší úbytek napětí).
Odpory pro hodnoty větší než asi 0,1 Ohm a proud menší než asi 5A je výhodnější složit z vyráběných výkonových odporů, buď vyjde přesně hodnota složením stejných nebo složíš větší hodnotu a k ní pak trimr pro přesné doladění hodnoty.
Co píše Fúrie o přetížení a zničení měřicího systému při zkratu je pravda, dá se tomu předejít ochranou systému nějakým prvkem který přepětí svede. Např. sériovým řazením tolika diod, které při napětí pro plnou výchylku ještě nevedou, ale při 2-3 násobku se už otevřou. Trojnásobek plné výchylky ještě měřák nezničí.
Samozřejmě dioda musí být s rychlým náběhem v propustné části charakteristiky :wink:
Přílohy
bocniky_2.JPG
(270.97 KiB) Staženo 68 x
bocniky_1.JPG
(267.15 KiB) Staženo 68 x

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#74 Příspěvek od Crifodo »

Sendyx píše:Hlavně by ten bočník měl aspoň trochu přežít zkrat. Blbovzdorné je raději bočník spočítat na půl voltu, měřák zapojit jako půlvoltový voltmetr a diodama omezit napětí na něm pod hranici destrukce.
Velmi správně, psali to už v AR7/1962 :wink:
Přílohy
pretizeni_meraku.JPG
(255.93 KiB) Staženo 89 x

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#75 Příspěvek od Sendyx »

Já to zažil v praxi i se selénem a kuprovým oxidem :lol:

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“