Úprava rozsahů

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
cackler
Příspěvky: 286
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

Úprava rozsahů

#1 Příspěvek od cackler »

základní dotaz :-) Potřebuji upravit dva měřáky na rozsahy 10mA a 200V obojí DC. Protože jsem chudej student tak si nemůžu dovolit skutečný měřáky, ale jen tu čínskou pomstu z GME za pade :-D Na výběr mam vlastně jen z 15V nebo 30V s internim předřadníkem a 3A nebo 10A s externím bočníkem viz http://www.gme.cz/cz/index.php?page=pro ... =331831140

Nějaký hodně podobný měřák byl už komentovám zde http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=21626 ale vlastně žádnej skutečnej závěr nebo měření, jestli opravdu je úplně k ničemu nebo jestli to aspoň měří orientačně.

Chci je použít do zdroje jen jako orientační měřáky, na nic víc dobrý nejsou, ale lepší než nic.

Jde mi o to jaký ty měřáky koupit pro těch 10mA bude asi dobrej ten na 10A, ale nevim jakej pro těch 200V. Jestli by šel taky použít ampérmetr nebo jestli koupit ten na 30V a zkusit nějak kuchnout ten předřadník?

Planuju je koupit v nejbližších dnech, tak se sem vrátim, protože budu potřebovat ještě případnou pomoc s výpočtem a výrobou bočníku a předřadníku :)

Takhle ty měřáky aspoň ozkoušim, když mi teda někdo pomůže, aby ostatní věděli co to je skutečně zač ;)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »

Co tak raději na Aukro nebo z výprodeje koupit nějaké pořádné panelovky, třeba Metra, nebo poláky ?

Uživatelský avatar
cackler
Příspěvky: 286
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od cackler »

aukce sleduju už dlouho, potřebuju to už konečně dodělat.

Prosím už sem se rozhod, že to chci udělat takto, tak těď bych potřeboval který ty měřáky bude nejlepší koupit.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

Především nikde není psáno, že ty měřáky mají základní citlivost takovou aby vůbec fungovaly na rozsahu který si představuješ.
Ten čínský šrot nemá ani vyrovnání nuly, pochybuju že bude mít vystárnuté magnety a že se vejde vůbec do těch 5%.
Každý má požadavky trochu jiné, moje představa o měřáku na zdroji je taková, že má být velký a přesný, když už tam je: často potřebuju znát nastavené napětí přesně a taky přesný proud, při kterém zdroj omezuje. Připínat si k tomu účelu na svorky zdroje další multimetr nebo dva mi přijde idiotské. Přesné měřáky na zdroji ušetří cenné místo na stole kterého obyčejně není nikdy dost. Pro nějaký ušmudlaný zdroj k nabíjení autobaterie ale ten čínský póvl stačí, to uznávám. Pro laboratorní zdroj nikdy :twisted:
Poctivé měřáky se pořád prodávají, klidně bych volil spíš MP80 nebo i 120 jestli to konstrukce zdroje dovoluje (kdybych dělal zdroj od nuly, tak bych měřákům přední panel uzpůsobil, ne naopak).
http://www.denkl.cz/eshop/merici-pristr ... stroje-/:2::::
jak vidno, ceny nejsou zásadně odlišné od těch sraček z GME.
GME mimochodem dál degeneruje :)
Přílohy
degeni.GIF
(1.84 KiB) Staženo 70 x

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

Přesně tak, ruce pryč od podobných "měřáků" made in china. Jsou to přístroje pro děti, vyráběné dětmi :twisted: .

Jestli máš nouzi o místo, sežeň raději 2x MP40 nebo dej jeden něco jako MP80 a přepínej ho. Já jsem si včas nakřečkoval na podobné účely polské měřáčky 0-300V a 0-100V, které mají stejný vzhled a přístroj se spotřebou 1mA :)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Nebolo by lepsie ako voltmeter pouzit digitalny LCD (alebo LED) modul? Tie maju tiez v GME, akurat musis vyriesit napajanie.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Přesně tak, jdi do digitálních 3 1/2místných modulů - jeden přijde bratru na stovku a mají přesnost lepší než 0,5%. Do ručkáčů už bych dneska nešel - MP40, 80 a 120 už se koupit skoro nedají a ty čínské parodie na měřák jsou špatné i na mířený hod do koše...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

Digitální údaj je přesný, než potřebuješ znát kromě přesné hodnoty i dynamiku nárůstu. Tam kde ti analogový měřák ukáže cuknutí odběru nebo pokles napětí, máš na digitálu jen bláznivé poskakování číslic.
Měření jiných než ss a sinusových veličin je obecně u digitální indikace problém. Ale lepší přesné a nepohotové LCD než čínské indikátory, které nezměří nikdy nic.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od PavelFF »

Opravdu existuje MP80 na 10uA? Viděli jste ji někdo?

http://www.denkl.cz/eshop/mp80-0-10ua-14973

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

Neviděl, ale protože byla v MP120, proč by nebyla v MP80 ?

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od PavelFF »

Jaký má asi tak základní úbytek? 600mV? Nebo víc?

EDIT: Tak prý 60mV. Nějak mi to nejde do hlavy.
100uA měřák měl myslím něco kolem 250mV a 10uA má jenom 60mV.
Jaktože to dovede udělat plnou výchylku?

http://www.metra.cz/Data/files/Panelove-web.pdf
Naposledy upravil(a) PavelFF dne 16 zář 2008, 10:41, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

Našel jsem to v tabulkách. MP40 se dělala od 60uA (Ri 4kOhm), MP80 a MP120 od 10uA (Ri 6kOhm).

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#13 Příspěvek od Cust »

MP80 na 10 uA používám - tedy skutečně existuje
Ekkare - tyto měřáky metra stále vyrábí 1ks bude stát do 1000Kč

Uživatelský avatar
cackler
Příspěvky: 286
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

#14 Příspěvek od cackler »

hhe to si mi to tady rozjelo přesně směrem kterym sem nechtěl, hm co nadělam.

Ten digitální si určitě koupim, ale jde o to že tenhle zdroj na kterej to chci dát nemá ani regulaci, proto nepotřebuju žádný přesný hodnoty a je to škoda peněz. Jenom pro kontrolu, že tam mám napětí a jestli se s odběrem proudu neblížím maximu.

Citlivost u toho 10A je psaná 75mV.

Jinak u DENKLa jsem našel spousty starej součástek za "starý" ceny a všechno podle internetu skladem. Jednou jsem mu psal email, ale neodpověděl, ale plánuju tam udělat velkou objadnávku tak uvidim co mi přijde. Je to na dobírku tak jestli do krabic nebalí šutry tak by to mělo bejt v pohodě.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Crifodo »

cackler píše:hhe to si mi to tady rozjelo přesně směrem kterym sem nechtěl, hm co nadělam.
Když ty čínský sračky jsou sračky, tak cos čekal že si přečteš...?
K indikaci napětí i proudu docela dobře stačí každá LED v lineárním režimu, k dost přesnému odhadu blížícímu se tomu šmejdu z Chiny pak bargraf z 10 ledek.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“