Oprava trafopájky

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#61 Příspěvek od Hydrawerk »

Taky se pochlubím. Předělat to na M4 by nebylo špatné, ale to bude až někdy.
Původní závity vydržely jen cca 4 roky.

Pro mě: Kyjovan ETP III - pajecka - trafopajecka
Přílohy
pajecka002.jpg
(264.01 KiB) Staženo 106 x
pajecka001.jpg
(291.66 KiB) Staženo 124 x
Naposledy upravil(a) Hydrawerk dne 26 srp 2016, 17:33, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#62 Příspěvek od Hydrawerk »

Co je zač tato "Pájecí smyčka s mimořádnou životností"? Je to jenom pocínovaný měděný drát? Nebo něco lepšího?
http://www.gme.cz/pajeci-smycka-s-mimor ... i-p730-499
Přílohy
pajeci-smycka-s-mimoradnou-zivotnosti-obrazek-1.jpg
(22.64 KiB) Staženo 59 x

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#63 Příspěvek od otakarv »

Nebude mít na konci kterým se pájí nanesený nějaký kov aby se zabránilo rozpouštění mědi v cínu?

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#64 Příspěvek od Hydrawerk »

Čekal bych to.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#65 Příspěvek od kokun »

Než skončil RETON v Rožnově p.R., tak p. Vychodil tam prodával Cu smyčky poželezněné.
Ale byly pokovené celé (tenkou vrstvou) a v místě smyčky (zhruba jako na obr. výše) byla ta vrstva podstatně silnější.
Trvanlivost byla vysoká - než došlo v některém místě smyčky k narušení Fe vrstvy (obyčejně se tam vytvořila dírka) - pak už byl její konec rychlý. Cu se začala rychle rozpouštět v cínu i pod tou Fe vrstvou až došlo k přepálení.
Pájecí smyčky tam po celou dobu stávaly 15,-Kč. Nwm kdo jim je dodával, když je nebylo vídat i u jiných prodejců - snad si je vyráběli v RETONu sami - :nevim:
Jinak řada prodejců prodává ty smyčky s nabodovanou činnou částí (materiál Ni ?), která je rovněž pocínovaná. Nwm jak je cínují, když je ten Ni vlastně nesmáčivý - pravděpodobně za pomoci spec. tavidla, anebo to není čistý Ni, ale nějaká slitina.
Tyto "věčné hroty" se nabízejí v různých průměrech koncové (činné) části.

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=47245
http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=2835
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#66 Příspěvek od samponek »

Strč mezi to plech, aby se to neprolilo a vyklechtané díry zaletuj švajcem mosazným drátem s trochou boraxu, obruš a udělej nové závity M4 a použij mosazné šroubky a podložky - potom to rychleji hřeje.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#67 Příspěvek od jandu »

Hydrawerk píše:Co je zač tato "Pájecí smyčka s mimořádnou životností"? Je to jenom pocínovaný měděný drát? Nebo něco lepšího?
http://www.gme.cz/pajeci-smycka-s-mimor ... i-p730-499
Minule som skúšal zinkovať hroty pre mikropájku a skúšal som to najprv na medený hrot na trafopájku. Pri skúšaní som zistil, aké dôležité je mechanické aj chemické očistenie pred zinkovaním - hrot trafopájky s prvím pokusom sa mi už prepálil,lebo na nej zinok nedržal. Predvčerom som nasadil kvalitnejšie pozinkovaný hrot a uvidím, ako dlho vydrží.

Hrot pre mikropájku má nanesenú silnú a kvalitnú vrstu (určite viac, než 30-40um). Pri používaní nabraný cín vytvára malú, zreteľnú kvapku a dobre ju odovzdáva na letovaný diel.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
pospisjak
Příspěvky: 212
Registrován: 10 dub 2009, 02:00
Bydliště: Blanensko

#68 Příspěvek od pospisjak »

Jindra2 píše:Souhlasím s Masarem, jenom je letuji z boku.
Jindra

Ahoj, čím pájíte ty trubičky z čokolád pro uchycení smyčky? Normálně pájkou ("cínem") nebo nějakým stříbrem?
Čím to prohříváte, klempířskou páječkou, autogenem? Ta lesklá vrstva na hranolcích sekundáru bude chrom, odbrousit?
Díky.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#69 Příspěvek od Sendyx »

Pokud to hodně používáš, tak se na čokoládu vykašli a dej tam šrouby - M4, zápustné, ale zevnitř směrem ven. Udělej zahloubení na hlavy, vyřízni závit, dej ocelové, a ty ještě propájej v tom závitu, ať se to neprotáčí.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
pospisjak
Příspěvky: 212
Registrován: 10 dub 2009, 02:00
Bydliště: Blanensko

#70 Příspěvek od pospisjak »

No, už tam jsou M5 a ty jsou taky vytržené (ne po mém používání). Ale zkusím to udělat, jak říkáš - dám M4 zevnitř a zaleju to autogenem mosazí, aby se netočily. Mosaz taje o trochu níž, než měď, tak snad ty hranolky neukápnou. Chtěl bych dát nerez šrouby pro vyšší životnost, ale nevím, jestli smáčí mosaz...
V opačném případě bych dal obyčejné pozinkované (nebo kadmiované?) šrouby.

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#71 Příspěvek od starecd »

Pokud tam dáš šrouby kterým se běžně přidělávají kastle na PC, vydrží to o hodně víc, protože je tam závit s větším stoupáním. Běžné šrouby nevydrží.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#72 Příspěvek od Artaban001 »

Jak jsem psal jinde: Konce jsem rozehl tak dostatečně od sebe, aby se mezi ně zevnitř vlezly šrouby ze šestihrannou hlavou. Sice při výměně smyčky potřebuju 2 sedmičky klíče, ale díky tomu, že ty matky můžu dotáhnout tak, jak to jen šroubovákem nejde, tak páječka letuje jak drak. A při té příležitosti jsem ty plastový spony nahradil kousky elektroizolační lepenky, kterou jsem ještě omotal 1.5mm tlustým holým měděným drátem a pomocí malé klempířské páječky proletoval cínem.
A když ty šrouby strhám, tak jen trochu rozehnu konce - jeden nahoru a druhý dolů, vyklopím starý šrouby a dám nový. Mosazný nejsou potřeba. Kontakt je mezi tou měděnou "čtveratinou" a drátem očka.
A jen takový postřeh - výkon jde regulovat triakovým regulátorem (systém diak-triak) ze starýho vysavače, nebo ze stavebnice

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#73 Příspěvek od Radim »

Lidi, co s těmi pájkami děláte?
Já si mlhavě pamatuji, že jak jsem tu pájku kdysi získal, jsem rychle zničil původní mosazné šrouby M3. Tak jsem vzal železné šrouby M3, odřezal jsem hlavičky, vzniklou "tyčku" se závitem zašroubovat do závitů měděných tentononc pájky místo těch mosazných šroubů a na to, co vyčnívalo našrouboval po dvou matkách M3 a utáhnul proti sobě, aby se na závitu nehnuly.
A to používám na připevnění pájecí smyčky už 40 let a pořád to drží. Utahuji to kombinačkama.
Až se to vyběhá, na to čekám už pomalu těch 40 let, tak to odtáhnu od sebe a protáhnu závitníkem M4 a budu tam zas další desítky let používat Mčtyřku.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#74 Příspěvek od PeteBurns »

Veru, ludia, co s tymi pajkovackami robite? 8O Ta moja ma stale originalne skrutky M3 v dobrom stave, aj po 30tich rokoch, nic sa nestrhlo, a to vecne hroty kedysi vobec neexistovali ;)

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#75 Příspěvek od Artaban001 »

PeteBurns píše:Veru, ludia, co s tymi pajkovackami robite? 8O Ta moja ma stale originalne skrutky M3 v dobrom stave, aj po 30tich rokoch, nic sa nestrhlo, a to vecne hroty kedysi vobec neexistovali ;)
Zřejmě jsi nepoznal pojem "putovní páječka" - stav, kdy páječku používá deset lidí, a každýmu je u zadele její stav, protože se považuje za erár. Takže se i smyčka zkrucuje po přepálení, dokud to jde, nebo se nenajde někdo, kdo ji vymění (dost často je to pouze na tom jednom, komu to nejvíc vadí)

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“