Energie v kondenzátorech

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#61 Příspěvek od ZdenekHQ »

Každopádně je to v pořádku - už dávno se používal třeba v horizontální sychronizaci kondík 10N a paralelní odpor v serii s koníkem 100N - rušení se akumulovalo na malým kondíku v poměru 10:1 a neprolezlo přes větší kondík, protože ten se nestíhal nabíjet.

Předpokládám, že ten "dvojitej" kondík je nabitej sice na poloviční napětí, ale díky dvojnásobné kapacitě je schopen reálně odevzdávat energii do zátěže delší čas - jelikož je kapacita v "mocnině" e, tak se to snad srovná. Počítat to nebudu, mám nějakej intelektuální útlum.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#62 Příspěvek od Andrea »

WLAB píše:Nad nekonecmymi proudy, frekvencemi a nulovymi indukcnostmi, odpory a proudy nema smysl uvazovat.
Pak ale nemá smysl ani uvažovat nad ideálním spojením různě nabitých ideálních kondenzátorů.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#63 Příspěvek od Andrea »

WLAB píše:A zase s nim operujes:
"..... spojím různě nabité ideální kondenzátory vodičem bez odporu a indukčnosti je to nesmysl...."
Já s nimi neoperuji, Cust je má v šuplíku.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#64 Příspěvek od ZdenekHQ »

WLAB píše:
ZdenekHQ: to rozdilne napeti indikuje, ze mas neco spatne.....
Andrea to napsala správně - netrpělivost. Za jak dlouhou se ty napětí srovnají na STEJNÝ napětí ? :?: :wink:
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#65 Příspěvek od WLAB »

ZdenekHQ: To si pockas... :D
de omnibus dubitandum est

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#66 Příspěvek od WLAB »

Andrea píše:
WLAB píše:A zase s nim operujes:
"..... spojím různě nabité ideální kondenzátory vodičem bez odporu a indukčnosti je to nesmysl...."
Já s nimi neoperuji, Cust je má v šuplíku.
Cust je z supliku taha az ted, pri zadani je tam jeste nemel...
de omnibus dubitandum est

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#67 Příspěvek od Cust »

Ale já jsem psal o systému kde se ztratí 1/2 energie (čistá matematika) a že se tato energie musí v podobě fotonů vyzářit kvůli zákonu o zachování energií.
Pak jsem psal o reálném spojení dvou reálných kondenzátoru s pozorováním vyzářené energie v podobu fotonů. Ty jsi to tu zpochybnila, tak to prosím dokaž. Jestli chceš dokazovat něco jiného, založ jiné vlákno.

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#68 Příspěvek od WLAB »

Andrea píše: Pak ale nemá smysl ani uvažovat nad ideálním spojením různě nabitých ideálních kondenzátorů.
To nema, ale zadani tak postaveno nebylo - alespon ne pro mne.

Proste priklad na to, ze v takto popsanem pripade je vzhledem k formulaci experimentu invariant naboj... ktery se zvrtl v zuby-nehty dokazovani, ze zadani je nesmysl na jedne strane a ze to nesmysl neni na strane druhe.
Naposledy upravil(a) WLAB dne 18 úno 2011, 12:20, celkem upraveno 1 x.
de omnibus dubitandum est

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#69 Příspěvek od Andrea »

WLAB píše:Pockat... co tedy tvrdis, nejake jednoznacne tvrzeni zejmena ve vztahu k zadani mi tu uniklo.
Tvrdím, že při spojení stejných kondenzátorů (nabitý a vybitý) přes odpor (a klidně i cívku) se polovina energie ztratí na odporu bez ohledu na jeho velikost. A zároveň tvrdím, že pokud by to spojení bylo ideální, je to nesmysl. Beru, že kondenzátor má jen kapacitu, odpor jen odpor a cívka jen indukčnost.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#70 Příspěvek od Crifodo »

teď už je to teprve nesmyslné. Takže mám ideální kondy s nenulovou kapacitou, menší než nekonečnou. Na jednom z nich je nenulové napětí menší než nekonečné. Propojím je vodičem nenulové délky, kratším než nekonečné, ale s nulovým odporem. Takže tím vytvořím kmitavý obvod s nekonečnou jakostí na nějaké frekveci.
A teď se mám zabývat tlumenými kmity, absorbovanými izotropním prostředím?
U kondu s nenulovou a konečnou vzdáleností mezi deskami bude ještě působit při změně náboje nenulová elektrostatická síla, neboli mám práci v elektrostatickém poli, s tou udělám co?
Jiskřištěm bych se vůbec nezabýval, to je zatraceně reálný jev, ten ideálně vůbec neexistuje :twisted:

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#71 Příspěvek od Cust »

Cust píše:Ale já jsem psal o systému kde se ztratí 1/2 energie (čistá matematika) a že se tato energie musí v podobě fotonů vyzářit kvůli zákonu o zachování energií.
Pak jsem psal o reálném spojení dvou reálných kondenzátoru s pozorováním vyzářené energie v podobu fotonů. Ty jsi to tu zpochybnila, tak to prosím dokaž. Jestli chceš dokazovat něco jiného, založ jiné vlákno.

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#72 Příspěvek od WLAB »

Andrea: Moment, kdyz to spojis pres idealni civku - tedy civku, co "ma jen indukcnost" tak se energie nikam neztrati a nenastane ustaleny stav (zhlediska casove nemennosti obvodovych velicin).

Jinak je to to, co jsem uz psal vyse:

Pokud ustaleny stav nastal, energie se nekam vyzarila, lohostejno jak a v jakych pomerech. A kazdy z tech ztratovych mechanismu by melo jit "pretransformovat" do obvodu jako nahradni prvek typu odpor.
de omnibus dubitandum est

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#73 Příspěvek od Andrea »

WLAB píše:Andrea: Moment, kdyz to spojis pres idealni civku - tedy civku, co "ma jen indukcnost" tak se energie nikam neztrati a nenastane ustaleny stav (zhlediska casove nemennosti obvodovych velicin).
Ach jo. Ideální spoj = nulové R, L, G, C. :(

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#74 Příspěvek od WLAB »

Nechapu..., jakej idealni spoj?
de omnibus dubitandum est

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#75 Příspěvek od Andrea »

Mezi těma kondenzátorama.
Psala jsem o dvou případech, 1) je tam odpor a 2) není tam nic.
Naposledy upravil(a) Andrea dne 18 úno 2011, 12:39, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“