Pájecí technika na SMD

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#76 Příspěvek od forbidden »

Však jsem hned psal, že mi to po nahřátí jde nahoru. Myslel jsem tím, že se taky vyboulí. Zrovna toto jsem nijak neřešil, nevadí mi to. Rozdělával jsem to pro kontrolu, aby tam nebylo nic přiskříplýho, nebo nevhodně řešenýho. Prostě abych se to nemusel bát používat. No a kvůli tomu drhnoucímu přepínači.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#77 Příspěvek od Celeron »

forbidden píše: Rozdělával jsem to pro kontrolu, aby tam nebylo nic přiskříplýho,
Tak to jsem přehlídl.
Když koukneš na fotku, tak přívod k poťáku skříplej na hranu přepážky. Promáčklá izolace, bylo by to jen otázka času.

K tý šibenici na horkovzduch. Asi existuje verze toho samýho předehřevu, co ji má. Na co by jinak byly na zadní straně uprostřed nachystaný 4 díry se závitama?
Už maluju držák pro 3D tisk. Teplota na zadku je pro ABS nebo PET-G v pohodě. Akorát musím kouknout, jestli tu mám vhodnou štangli 12 -20 mm, nejlíp nerez trubka na svislou část šibenice.
Přemejšlím, jak udělat vodorovnou část, jestli pevnou na střed IR zářiče, nebo pohyblivou.
Výškově stavitelný úhelník mezi svislou a vodorovnou část šibenice taky vytisknu, tam se záření už moc neopírá.
Ale jak udělat držák horkovzduchu? Nevím, jestli bude ABS nebo PET-G snášet předehřev a teplo, co bude stoupat od horkovzduchu nahoru. Nebo rovnou kov? Nesmí být magnetický, jinak vypíná "odkládací" senzor v horkovzduch pistoli.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#78 Příspěvek od Kvicala_r »

Na tohle jsem využil zbylá malá lineární ložiska ze stavby tiskárny a stačilo dvě 6 nebo 8mm hlazenky. Objímku mi kluci na horkovzduch vyhloadli z Al. Já tam navíc mimo horkovzduchu můžu přidat i druhý IR :)
To byla snaha cca v 2016, ale ještě sem se k pájení moc nedostal a mezitím se ty IR staly dost dostupným a levným zařízení.
Přílohy
IR3.jpg
IR2.jpg
IR1.jpg

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#79 Příspěvek od Hydrawerk »

Před několika lety i Weller přišel s pájecími hroty, které tvoří jeden celek s topným tělískem.
https://www.soselectronic.cz/articles/w ... -spoj-2340
Jsou to stanice řady WX a hroty RT. Přijde mi to drahé. Hroty mají netradiční připojení, snad to nebude vypadávat z ručky. Ty konektory typu jack jako k walkmanovi jsou srandovní, ne?
Za ty peníze by stanice mohly být kovové a né plastové. Ale pájet by to mohlo hezky...
https://www.soselectronic.cz/products/w ... 99n-125973
Používá to někdo ve firmě? Já jsem to zatím nikde neviděl.
https://www.weller-tools.com/us/en/indu ... ering+Tips
Weller býval kdysi vyrobený v Německu, dnes se vyrábí spíše v Mexiku, design probíhá kdovíkde, možná USA nebo snad Německo.
(Asi do roku 2010 byly ve firmách dosti populární jejich dnes už zastaralé stanice WS81 a WSD81.)
Přílohy
Weller WX series station.jpg
Weller RT pic03.jpg
Weller RT pic02.jpg
Weller RT pic01.jpg

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#80 Příspěvek od Kvicala_r »

Jo ty dvoukanály u nás běhají s různými typy hrotů, kleštiček atd. Sranda je vzít dva hroty - každý napojený z jiné stanice. To ten weller nedá a vypne se. Ani ERS s tím nemá problém a jejich vzájemné napětí mezi hroty je pár mV, někde sem tady o tom psal..
Jinak se mi s nima pájí dobře, ergonomie a výkon perfektní (nicméně jsem zatím nezkoušel JCB ani metcal). Kdyby to u nás lidi nepoužívali jako páčidlo, výdž hrotů by byla celkem slušná..

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#81 Příspěvek od Hydrawerk »

Jako že Weller WX nemá rád, když se vodivě spojí dva hroty napojené do dvou různých stanic WX?? Divný, ale bludné proudy jsou prevít, no. Asi jsem to zatím nezkoušel.
Jako u toho Wellera je fajn, že hrot jde vyměnit pouhýma dvěma rukama bez nástroje. Ale u JBC stačí jenom jedna ruka a hrot se dá vytáhnout ze stojánku ADB-SA, kterej mám v práci. Bohužel, už se taky nevyrábí.
Přílohy
JBC ADB-SA.jpg
ADB-SA pic02.jpg

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#82 Příspěvek od Hydrawerk »

Přílohy
JBC SC-C pic02.jpg

Uživatelský avatar
TomZL22
Příspěvky: 17
Registrován: 29 kvě 2022, 02:00
Bydliště: Zlín-východ

#83 Příspěvek od TomZL22 »

Metcal hroty také potřeba dvě ruce na výměnu .

Dlouho mi trvalo než jsem zjistil že ta černá gumová placka na šňůře je myšlená jako rukavice přes kterou se ten hrot chytí a vytáhne :D

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#84 Příspěvek od Cust »

Michal22 píše:Milane, zkusím ti domluvit exkurzi u nás v práci - už jen proto, že máme problém sehnat kvalitní lidi za docela dobré peníze.
Kdybys měl zájem, půjdu po tobě všema deseti :-)
Taky bych se mrknul, plánuji stěhování k Brnu, tak budu shánět i nové kšefty popřípadě zaměstnavatele...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#85 Příspěvek od Celeron »

Malinko jsem si kreslil, tisknul, soustružil a frézoval. Je z toho "třetí ruka" pro horkovzduch k předehřevu.
Horkovzduch se dá posouvat nahoru a dolů, do stran a naklápět. Zadní držák a vingl šibenice je tištenej z PET-G. Radši jsem zvolil bílou barvu aby to moc nežralo IR záření.
Roury jsou A2 nerez švový, svislá 16/1,5 mm, vodorovná 12/1,5 mm. Držák horkovzduchu jsem radši ani nezkoušel tisknout je tam dost vysoká teplota a tak je to vytočený z AlMg na soustruhu, díra je prostružená s dvěma paknama posunutejma o jednu otáčku poroti třetí pakně. Vydrželo to 5 minut předehřev i horkovzduch na maximum.
Ješte budu muset vytisknout držák kabelu k horkovzduchu aby se náhodou nepřipletl do nějaký "horký" zóny. Je vícežílej, mohl by být problém ho sehnat, pokud by se napálil.
A taky budu muset vymyslet na kolejnice předehřevu nějakou univerzální "přídrž" na desky. Když jsem zkoušel vakuovou pinzetou odnýst vypájenýho švába, tak mi dvakrát deska z kolejnic spadla dolů na infrák předehřevu. Prostě jsem netrefil okamžik, kdy už všechny nohy byly "tekutý".
Přílohy
ibenice.jpg
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#86 Příspěvek od Cust »

To máš na servis nebo na výrobu?

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#87 Příspěvek od JirkaZ »

Celeron: teda to muselo dát příšernou práci. A přitom...

Ne vážně, máš to hezký. Ale moje zkušenost je taková, že horkovzduch musí prostě být v ruce, protože s nim neustále rychle dynamicky pracuješ (jezdíš sem a tam, vzdaluješ, přibližuješ, různě nakláníš...).

Mluvím přitom o demontáži. No, však uvidíš v praxi.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#88 Příspěvek od Celeron »

Cust píše:To máš na servis nebo na výrobu?
Podobojí.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#89 Příspěvek od Celeron »

JirkaZ píše: Mluvím přitom o demontáži. No, však uvidíš v praxi.
Jasně, s tímhle je potřeba dávat čtvercový trysky na konkrétní pouzdro švába. Na párvývodovky šibenici otočím do boku a jedu růčo.
Něco na přidržení desky na kolejnicích předehřevu nemáš tip? Přemejšlím do kolejnic udělat na každý 4-6 děr se závitem M3 a z fosforbronz plechu otáčecí caplíky co zezhora přitáhnou desku ke kolejnici. A nebo z kulatinky otočný excentry s přítlačnou pružinkou na hřídelce excentru. Prostě něco alá tohle JBC-čko.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#90 Příspěvek od JirkaZ »

Klidně bych to odněkud okopíroval a případně nějak doladil. Podle mě přítlaky musejí být:

1) stavitelné (libovolně v rovině desky a ideálně i kolmo k ní, pokud ten druhý směr nevyřeší jejich pružnost);

2) na konec bych dal silikonovou gumu - nejlépe asi kousek hadičky (aby to bylo výměnné).

Typ kovu asi nebude úplně zásadní, pokud se tu budeme bavit o teplotách v rámci předehřevu a ne něčeho jako reflow či dokonce krematorium...

P.S.: i ten brouk ve čtvercovém apod. pouzdře občas chce ten pohyb spíš než statické umístění. Tím spíš, že jen málokdy máš nástavec úplně přesně pasující na dané pouzdro (to bys jich totiž musel mít vagón).

Ale jak jsem napsal, uvidíš časem...
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“