Archimedův zákon

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#76 Příspěvek od Cust »

procesor mimo jiné píše:A ešte: dostanem link na príspevok, kliknem a Bastlírna mi oznámí je "nenelezen".
Stratil sa?
Ukradli ho?
Vymazal ho autor?
vymazal ho autor...
už jsem nechtěl prodlužovat vlákno opakováním už napsaného, tak jsem příspěvek hned po založení smazal

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#77 Příspěvek od ZdenekHQ »

pajosek2 píše:Narážíš na povrchové napětí vody?Zajímavý je rozdíl před proniknutím hladinou a po proniknutí.
Narážím na to, že povrchová energie/smáčení kapaliny v případě tenké vrstvy u dvou skleniček spolu s nestlačitelností kapaliny vytvoří něco jako kluzné ložisko - prostě na další vytlačení vody úzkým prostorem je potřeba mnohem větší síla, takže vznikne něco jako vodní polštář. Zjistíte to pokusem tak, že napřed malou skleničku volně vložíte do větší naplněné a zaznamenáte ponor, potom vodu vylijete, vložíte menší skleničku a bude ji pomalu dolívat, až bude větší sklenička plná. Myslím, že rozdíl určitě zaznamenáte.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
yakl
Příspěvky: 436
Registrován: 14 dub 2005, 02:00

#78 Příspěvek od yakl »

Nechce sa mi čítať celú debatu, lebo sa bavíte o plávaní a Archimedovom zákone. Tento zákon nič o plávaní nehovorí, ten hovorí len to, že teleso je "nadľahčované" a to práve takou silou ako je váha kvapaliny telesom vytlačenej. Bude nadľahčované aj vtedy, keď sa bude vo vode vznášať, vtedy bude mať rovnakú špecifickú (myslím si, že sa to tak volá) hmotnosť, teda vytlačí toľko kvapaliny ako je jeho celkový objem. A to teleso bude nadľahčované aj pri plnom ponorení a dopadnutí na dno nádoby, len bude v tej kvapaline o toľko ľahšie - bude mať o toľko menšiu hmotnosť, koľko váži kvapalina ktorú svojim objemom vytlačilo. Z toho vyplýva, že teleso bude plávať aj v minime kvapaliny, ak v tej kvapaline dokáže plávať vo väčšom množstve, teda ak jeho špecifická váha je menšia ako má kvapalina, alebo ak jeho tvar je taký že nedovolí zaplavenie telesa a tým prekročenie jeho špecifickej váhy oproti kvapaline.(teda doposiaľ, kým neurobíme do loďky dieru.) Pravdaže kvapaliny musí byť toľko, aby dosiahla po čiaru ponoru.

Uživatelský avatar
yakl
Příspěvky: 436
Registrován: 14 dub 2005, 02:00

#79 Příspěvek od yakl »

Ten živočích, ktorý sa v debate vyskytol využíva povrchové napätie vody. S Archimedom by sa zoznámil vtedy, keby sme povrchové napätie zmenšili napríklad rozmiešaním saponátu vo vode, až potom by sa ukázalo, či jeho čiara ponoru je na jeho tele, alebo je vyššie.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#80 Příspěvek od Cust »

tak pánové, tak a už to konečně přišlo, yakl, děkuji za všechny :-)

Uživatelský avatar
Robosand
Příspěvky: 985
Registrován: 18 úno 2006, 01:00
Bydliště: Košice

#81 Příspěvek od Robosand »

Ešte "zabrdnem". Tú vodu, ktorá vytiekla (zmizla), nahradili steny nádrže (kopyta).
Robo...

jodaps
Příspěvky: 167
Registrován: 21 čer 2007, 02:00
Bydliště: Brno 62500

#82 Příspěvek od jodaps »

Teda, to jsou kydy - (by řekla Andrea, kdyby netrucovala)
Ty zázračné skleničky:
Vytlačením vody, okolo stěn nádoby, se zvýšil vodní sloupec a tedy se i zvětšil hydrostatický vztlak.
Tímto "umělým" zvýšením vodní hladiny, na čáru ponoru, se "nasimuloval" hydrostatický vztlak, jakým by bylo těleso normálně nadnášeno ve volné kapalině...

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#83 Příspěvek od Cust »


jodaps
Příspěvky: 167
Registrován: 21 čer 2007, 02:00
Bydliště: Brno 62500

#84 Příspěvek od jodaps »

Hm, v tomto případě spíš tohle:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Hydraulick ... Dzen%C3%AD

Uživatelský avatar
Radek156
Příspěvky: 78
Registrován: 19 bře 2008, 01:00
Bydliště: Přerov

Plavební komora

#85 Příspěvek od Radek156 »

O tomhle mi jednou přišlo na mail PPSko. Krásné využití Archimédova zákona! Opravdu geniální- vodní komory můžou být jakkoli využity a přece jsou vždy v rovnováze!
http://cs.wikipedia.org/wiki/Falkirk_Wheel

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“