Kompresor LIDL Parkside PKO 270 B2, spálený stator

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#76 Příspěvek od danhard »

Kdyby jsi zapojil páry cívek paralelně (dvojnásobné počty závitů), tak by jsi vystačil s 0,6mm Cu drátem.

Uživatelský avatar
radovanhlavacek
Příspěvky: 413
Registrován: 08 kvě 2007, 02:00

#77 Příspěvek od radovanhlavacek »

Rozumím...uvidíme...
Ještě prosím o radu. směr vinutí cívek, resp. směr vkládání vinutí vs. směr otáčení rotoru? Je na to nějaké vhodné pravidlo? Sice sem něco vypozoroval z původního spáleného vinutí, ale rád bych si to potvrdil... motor se otáčí z pohledu na hřídelku po směru hodinových ručiček...

Uživatelský avatar
radovanhlavacek
Příspěvky: 413
Registrován: 08 kvě 2007, 02:00

#78 Příspěvek od radovanhlavacek »

Mám drát. Výrobce drátu 0,8mm je GOMELKABEL Bělorusko a 1,18mm TF KABLE Polsko. Oba dráty splňují IEC 60317-13, tedy odolnost 200stC. Cena by měla býti 155,-/kg drátu (to je divně hodně málo, musím to ještě ověřit..). V mém případě to bude cca 2kg drátu dohromady, tedy 310,- bez DPH. To si myslím, že je super cena, pokud se firma nesekla.
Mám skvělé podmínky. Drátu si mám z cívek odmotat kolik potřebuji a zaplatím rozdíl hmotností. Času mám na to dostatek...resp. spěchat nemusím. Ale je tam pro mě jedno velké ALE. :) musím překonstruovat držák na cívky. Současný držák je uzpůsoben na malé hmotnosti a jen na jednu cívku. Cívky s 1,18mm drátem mám v návinu 2,3kg, ale 0,8mm mám po 20kg...a to je lehce průšvih. To, že nemám držák na dvě cívky mi fakt nedošlo...:(
Neva strojařinu zvládám, mám k dispozici strojní vybavení...to je v poho...

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#79 Příspěvek od danhard »

V mědi tam nemusíš cpát dráty stejného průměru jako Al, 1,2mm Al odpovídá odporově 1,0mm Cu.
Zrovnatak bifilární vinutí, které použili, aby pracovali s tenčím drátem, není nutné, lepší je paralelní zapojení cívek.
A s 1,2mm Cu se blbě dělá, je moc tvrdá na tvarování a vkládání do statoru.

1,2mm Al odpovídá při 2x závity cívek zapojených paraleleně 0,7mm Cu.
2x 0,8mm Al odpovídá stejně 0,65mm Cu.
Navinul bych to všechno tou 0,7mm Cu, jednoduché vinutí s 2x závity a cívky paralelně.
Dobře se to tam vejde, bude se to dobře vkládat a je to z jednoho drátu, který máš.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#80 Příspěvek od danhard »

radovanhlavacek píše:Domníval sem se, že se nazývá rozběhové.
Rozběhové vinutí je to tehdy, když slouží jenom k rozběhu, jinak je to vinutí pomocné.
Jde o dimenzování, nesnese trvalé zapojení a zvýšená odporová složka pomáhá k fázování, takže tam ani rozběhový kondnení a vinutí je úmyslně odporové (třeba u ledniček). I ten rozběhový kondenzátor je poruchová součástka co něco stojí, rozběhový spínač, relé tam stejně být musí a je to takhle jednodušší.
Třeba kuchyňské roboty UKS měli rozběhový kontakt jako tlačítko na zapínači-vypínači a pomocné odporové vinutí. Připadalo mi to tehdy jako dokonalé řešení. Maminka už zemřela, ale používali jsme ho určitě přes 50. let :D

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#81 Příspěvek od sis2 »

Šablony na jednotlivé cívky máš pěkně udělané, ještě si udělej třeba ze dřeva malý rámeček, do kterého položíš připravený vyizolovaný stator na stůl před postupným nasypáváním cívek - aby se ti stator nekutálel a držel v potřebné poloze, aby se dobře sypalo. Tzn. abys ho měl napříč před sebou - mohl oběma rukama chytit pomyslnou osu hřídele rotoru...
Čela jednotlivých cívek při navíjení postahuj na protilehlých stranách kouskem tkanice, aby se ti náviny po uvolnění šablon nerozsypaly. Sestavu pak vložíš do statoru a začneš nasypávat jednu stranu nejmenší cívky, pak druhou stranu té nejmenší ... pak zajistíš ohnutým proužkem izolačního papíru tuto první nasypanou cívku v drážkách a pokračuješ zakládáním druhé cívky ... atd. až poslední založíš čtvrtou - největší. Pak v rámečku pootočíš stator o 180° a stejným způsobem založíš druhou (protilehlou) čtveřici cívek. Je dobré označit si třeba různou barvou navlečené bužírky začítek a konec - předejdeš chybám při spojování nebo vyvádění vývodů statoru. Většinou se dospodu (ztn. jako první) nasype hlavní vinutí a jako druhé se pak ukládá pomocné vinutí. Tzn. po dosypání a zajištění druhé čtveřice cívek hlavního vinutí pootočíš stator o 90° a založíš první čtveřici pomocného vinutí ... pak pootočíš o 180° a založíš poslední čtveřici.
Pak se z izolačního papíru nastříhají "půlměsíčky" na proložení čel cívek hlavního a pomocného vinutí - tj. odizolování čel cívek! A s vloženýma izolačníma půlměsíčkama se poté vytvarují čela cívek tak, aby nezasahovaly do prostoru pro rotor - je potřeba je trochu vyklonit ven, směrem od osy statoru... vzpoměň, jak bylo vytvarované původní vinutí ... pomocí izolační tkanice se čela cívek zabandážují - a přitom je potřeba hlídat správnou polohu izolačních prokladů - aby se nikde v křížení nedotýkaly dráty hlavního a pomocného vinutí - pouhý smalt tady jako izolace nestačí...
Takto dokončení vinutí se ještě může v drážkách zajistit dřevěnými profily, jak někdo popisoval, ale u takhle malého motorku to není nezbytné, stačí izolační papír a dobré zabandážování čel. Místo hliníku bude měď, tzn. že nebudou drážky tak zaplněné a může být potřeba dát na uzavření drážky dva papíry na sebe.
Vztahem směru zakládání cívek a otáčení rotoru se nemusíš zabývat, směr otáčení se změní obrácením smyslu jednoho vinutí - vyvedeš oba konce hlavního a pomocného vinutí a podle požadovaného směru pak při zkoušce zapojíš.
Naposledy upravil(a) sis2 dne 11 kvě 2016, 13:14, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
radovanhlavacek
Příspěvky: 413
Registrován: 08 kvě 2007, 02:00

#82 Příspěvek od radovanhlavacek »

Týýjo, moc díky za rady... Super. Stator má po 90st plošky. čli drží na stole.
Pro jistotu se optám...jak pro blbýho...:) Směr otáčení tohoto motoru udržím stejný, pokud správně propojím označené začátky s konci vinutí...resp. pokud možno tak jak to bylo před tím. Což si myslím, že sem podchytil...
Přesto poprosím... nešlo by skicnou tužkou a nafotit rozložení cívek - pozapojení na papír..? Motor se otáčí z pohledu koukající hřídelky ve směru hodinových ručiček, z pohledu na zadní část motoru, odkud jsou vývody, přesně naopak, proti směru pohybu hodinových ručiček.
Mezi oběma čely motoru a statorem je vcelku dost míst (4cm), tak snad sem to s velikostí šablon nepřehnal...
Držák na dvě špulky stejně musím udělat, tomu se nevyhnu. Zítra zajedu pro matroš a o víkendu to udělám. Vše zase nafotím..

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#83 Příspěvek od sis2 »

zapojení cívek nastuduj - viz knížka v úvodu... :D třeba obr. 405, i když v textu je odkaz na 404.

Cívky se zapojí do série, začátek první čtveřice je první vývod, konec první čtveřice spojíš s koncem druhé a začátek druhé čtyřky je druhý vývod - za předpokladu, že dodržíš smysl vinutí a popsaný způsob zakládání.
Pomocné vinutí spojit stejně.

- že má stator plošky moc nepomůže - ale klidně si vyzkoušej sám, jak je bezva, jak cestuje po stole, zrovna když potřebuješ obě ruce na zakládání vinutí na obou stranách - není nad vlastní zkušenost...

Uživatelský avatar
radovanhlavacek
Příspěvky: 413
Registrován: 08 kvě 2007, 02:00

#84 Příspěvek od radovanhlavacek »

Mrknu...to sem asi v knížce přehlédl...
Ale jo, stojánek by taky nebylo nic složitého...díky

Uživatelský avatar
radovanhlavacek
Příspěvky: 413
Registrován: 08 kvě 2007, 02:00

#85 Příspěvek od radovanhlavacek »

sis2 píše:zapojení cívek nastuduj - viz knížka v úvodu... :D třeba obr. 405, i když v textu je odkaz na 404.

Cívky se zapojí do série, začátek první čtveřice je první vývod, konec první čtveřice spojíš s koncem druhé a začátek druhé čtyřky je druhý vývod - za předpokladu, že dodržíš smysl vinutí a popsaný způsob zakládání.
Pomocné vinutí spojit stejně.

- že má stator plošky moc nepomůže - ale klidně si vyzkoušej sám, jak je bezva, jak cestuje po stole, zrovna když potřebuješ obě ruce na zakládání vinutí na obou stranách - není nad vlastní zkušenost...
Asi sem natvrdlo, prosím tě ještě jednou.. začátek první čtveřice hlavní cívky je vstup, konec z první čtveřice je připojen na začátek druhé čtveřice a konec druhé čtveřice je výstup hlavního vinutí... vstup hlavního vinutí (začátek první čtveřice hlavního vinutí) je připojen na fázi, přes tepelnou pojistku. Zároveň je fáze připojena na konec první čtveřice pomocné cívky. Začátek první čtveřice pomocné cívky je zapojen do konce čtveřice druhé pomocné cívky. Začátek druhé čtveřice pomocné cívky je připojen na jeden pól kondenzátoru. Druhý pól kondenzátoru a začátek první čtveřice hlavní cívky je připojen na nulák.... Tak sem to ze zapojení původní cívky odhadl já. Ale nejsem si jistý, je možné že v tom mám chybu.. Mrkni mi na to... moc díky.
Přílohy
P_20160417_205452.jpg
(143.39 KiB) Staženo 11 x
P_20160417_205425.jpg
(176.16 KiB) Staženo 7 x

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#86 Příspěvek od sis2 »

Podle tvého obrázku soudím, že vinutí protilehlých cívek mělo opačný smysl. Pak se zapojí konce a začátky podle obrázku 1.
Když založíš vinutí jak uvádím, a dodržíš stejný smysl vinutí všech cívek, pak bude zapojení podle obr 2. Můžeš si vybrat...
Přílohy
2pól motor.jpg
(250.48 KiB) Staženo 9 x
2pól motor2.jpg
(56.27 KiB) Staženo 6 x

Uživatelský avatar
radovanhlavacek
Příspěvky: 413
Registrován: 08 kvě 2007, 02:00

#87 Příspěvek od radovanhlavacek »

čili obě vinutí když zapojím dle obrázku 2, jak si namaloval, pak to je OK... a obrázek 1 je taky dobře? Resp. je v tom rozdíl, ale nerozumím tomu úplně.... :( Obojí sem si vytisknul....moc děkuju...Já sem tušil, že to mám původně asi blbě...

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#88 Příspěvek od danhard »

Pokud to tam budeš vkládat v pořadí, jak jsi to navinul, tj. začneš nejmenší cívkou a pak ostatními, tak ti to vyjde podle toho druhého obrázku.
Protože jednu cívku vlastně vkládáš s obráceným smyslem :)
Pokud to vkládáš jako číňan, tak musí tu druhou sadu provléknout na druhou stranu, aby na sobě cívky ležely v opačném pořadí,než jak jsi je vinul.

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#89 Příspěvek od sis2 »

Nemáš to blbě. Jen si uvědomit, jak musí cívky vytvářet mabnetické pole, a podle toho je spojit.
A ještě jedna důležitá věc - dobrá izolace (proklad) musí být nejen mezi čely cívek hlavního a pomocného vinutí, ale taky mezi vinutími ve společné drážce! To je tam celkem v 8 drážkách. Je docela piplačka, vytvarovat proklady tak, aby se nikde nedotýkal drát hlavního vinutí s drátem pomocného...
V těchto detailech spočívá zdárný výsledek.

Uživatelský avatar
radovanhlavacek
Příspěvky: 413
Registrován: 08 kvě 2007, 02:00

#90 Příspěvek od radovanhlavacek »

Tý brďooo...no čili vložím první čtveřici, pootočím motor o 180st a když vložím druhou čtveřici položenou stejným smyslem vinutí, bude ta druhá defacto zrcadlově potočena? Pak zapojím dle obrázku 2. Obrázek 1 je tedy blbě a mám se raději na něj vykašlat. pomocné vinutí úplně stejně...Chápu to dobře? Já to zkusím večer namalovat i se zapojením kondenzátoru...

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“