Ruské hodiny digitální

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#76 Příspěvek od sinclair »

Několikrát jsem se u větších keramických trimrů sovětské výroby setkal s tím, že měly mít maximum např. 40pF, ale kvůli opravdu silnému zčernání postříbřených elektrod na keramických deskách jejich kapacita klesla i na polovinu. Nemůže to být tím?
Pak ještě strašlivé černání kontaktních pružin i kolíků v sovětských kopiích isostatů. Bylo to nestabilní i v klidu, kdy bylo něco vedeno přes klidový kontakt - stačilo do toho klepnout a všecko bylo jinak. V tomhle mě kdysi vyučil jeden sovětský osciloskop. Kromě tradičních elytů, studeňáků na těch jejich polopapírových deskách to byly ty tlačítkové sady. Dělalo to hrozný věci. Zřejmě to neměli impregnovaný kontaktní vazelínou, jako mají Poláci ty svoje Eltra kopie Isostatů. Ty polský - to už muselo být prostředí, srovnatelný s nějakou chemičkou na síru, aby polský isostat vypovídal službu, anebo byl mechanicky znásilněný.
Ty sovětský hodiny mám dvoje, model 5 a model 6, u obojích jsem už velmi dávno měnil elektrolyty, u jedněch i dvě divné, hranaté, jakoby bakelitové diody s plochými vývody a od té doby oboje šlapou. U jedněch lehce vrčí tráfko, ale protože je to céčko, těžko s tím něco udělám.
Na tlačítka se sahá celkem minimálně, ale spínají spolehlivě. U jedněch jsem měnil i ten keramický trimr, je paralelně ke krystalu a hodiny se začaly o dost předcházet.
Nebýt tradičního sovětského šlendriánu, šlo by o výborné i přesné výrobky.

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#77 Příspěvek od robo »

Nevím jak šli přesně když byli nové ale za těch asi 30 let nonstop provozu je vůbec zázrak že jsou ještě komplet funkční. Vyměním ten kapacitní trimr, zda zachovat keramiku nebo použít folii nevím, a pokud se tím vylepší přesnost budou to zase perfektní hodiny.
Zatím jsem je nahradil 8palcem tabletem na zdi a app hodin, regulace jasu v čase. Menší vada na kráse je kabel lezoucí s tabletu. Taky svítí zeleně.
Přílohy
20190318_101051.jpg

Uživatelský avatar
MajklR
Příspěvky: 375
Registrován: 16 úno 2006, 01:00
Bydliště: Olomouc 9

#78 Příspěvek od MajklR »

Dobrý den pánové, kdysi jsem tu psal o regulaci jasu displeje u starých ruských digitálních hodin. Při hrabání jsem našel Amáro, kde to je.
AR A/11 1985 str. 410. Objevil jsem i staré ruské schema. Třeba to někomu pomůže. :beer:
Naposledy upravil(a) MajklR dne 18 dub 2019, 08:01, celkem upraveno 1 x.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#79 Příspěvek od masar »

A proč to sem nedáš rovnou? :wink:

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#80 Příspěvek od Artaban001 »

Tady to je:
Přílohy
regulace jasu.jpg

Uživatelský avatar
MajklR
Příspěvky: 375
Registrován: 16 úno 2006, 01:00
Bydliště: Olomouc 9

#81 Příspěvek od MajklR »

A proč to sem nedáš rovnou?....

Protože to v mém dědkovském věku prostě neumím. Díky hodnému kolegovi, už to tam je. :agree:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#82 Příspěvek od masar »

MajklR píše:Objevil jsem i staré ruské schema...
Nemyslel jsem AR. To by si snad našel kadý. Myslel jsem to schema, dědku... :wink:

Uživatelský avatar
MajklR
Příspěvky: 375
Registrován: 16 úno 2006, 01:00
Bydliště: Olomouc 9

#83 Příspěvek od MajklR »

Večer, jak přijede syn, tak to nějak spáchám. Majkl. :beer:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#84 Příspěvek od masar »

Z pověření MajklR to dávám sem.
:wink:
Přílohy
pcb.png
schema.png
titul.png

Uživatelský avatar
MajklR
Příspěvky: 375
Registrován: 16 úno 2006, 01:00
Bydliště: Olomouc 9

#85 Příspěvek od MajklR »

Moc děkuji a přeji hezké svátky. Majkl. :drinken:

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“