Osciloskop Tesla BM550

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pacak
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2010, 01:00

#91 Příspěvek od pacak »

Tak to je mi líto. No alespoň tam máš narozdíl ode mne správnou pojistku.
U nás napětí také kolísá, ale podle měření to stačilo ustabilisovat. Nemohl jsi koupit vadnou sérii pojistek?
Dost by mně zajímalo jak se takováhle závada hledá. Nemohl by jsi kdyžtak napsat co s tím zkoušíš dělat?

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#92 Příspěvek od fredis »

Změř si odběr té větve! A hned uvidíš co tam teče. Pojistku máš se správnou charakteristikou?

Uživatelský avatar
Kurrur
Příspěvky: 116
Registrován: 23 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#93 Příspěvek od Kurrur »

Napíšu to tu jak jsem to vyřešil o víkendu se na to vrhnu :) koupim novou sadu pojistek T400mA/250V a začnu to proměřovat ;). Fredis jak to myslíš se správnou charakteristikou ?

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#94 Příspěvek od Habesan »

Jestli se jedná o T nebo F.
Když jsi ale dodatečně napsal, že se jedná o T400mA/250V, tak by to neměla být správná stopa.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#95 Příspěvek od jjilek »

Když to neodstřelí pojistku krátce po vypnutí a znovuzapnutí, tak by to mohl být některý vadný elektrolyt za usměrňovači. Bude se ale blbě hledat. Zkus nejprve po cca hodině provozu zkusit dotykem, jestli se některý nehřeje. Já bych začal u C14-17, tedy těch největších. Nejjistěji samozřejmě odpojit jeden po druhém a změřit jednotlivě kapacitu a ESR.

Uživatelský avatar
Kurrur
Příspěvky: 116
Registrován: 23 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#96 Příspěvek od Kurrur »

Tak k osciloskopu jsem se ještě nedostal, ale věřím, že to bylo pouze těmi pojistkami, ty pojistky mi ležely doma pár let, tak si myslím, že už ty pojistky byly staré, no koupil jsem si v pátek pár nových pojistek tak uvidím, jestli se ještě budou přepalovat, pokud ano tak postupně proměřím zdrojovou část a dám tady vědět co a jak. Jjilek s těmi kondenzátory mě to napadlo jako první, že to může být tím, ale doufám, že ne jelikož nemám nic na proměření kondenzétoru a už vůbec né ESR, myslím, že v amaru bylo nějaké schéma s atmelem na měřák kondíků i s ESR. Večer se k tomu dostanu tak držte palce ať se ta pojistka nepřepálí :). Mimochodem ráno jsem scanoval tu knihu od Gustava Tauše - Osciloskop, až to dám do PDFka tak tu hodím odkaz na to.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#97 Příspěvek od otakarv »

Kurrur píše:...tak si myslím, že už ty pojistky byly staré,
Že by byly sležené jako prádlo? :wink: Neber to prosím Tě jako urážku nebo výsměch, to mi jenom tak momentálně přišlo na mysl, všechno je možné.
Kurrur píše:Mimochodem ráno jsem scanoval tu knihu od Gustava Tauše - Osciloskop, až to dám do PDFka tak tu hodím odkaz na to.
Tuto Tvojí snahu určitě ocení mnozí.

Uživatelský avatar
pacak
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2010, 01:00

#98 Příspěvek od pacak »

Tak to jsem zvědavý čím to nakonec bude. Já si v duchu vsadil na některý z kondenzátorů C4-C9. Ale je to jen tip, moje vědomosti jsou nulové.
V týdnu jsem si přinesl ze sběru reciever JVC který fungoval . Chtěl jsem zkusit ten generátor v praxi a podívat se na nějaké ty průběhy, ale dnes to ani nehlesne , hned se odpojí ochranné relé. Na svých hrajících kusech to radši zkoušet nebudu.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#99 Příspěvek od jjilek »

Staré (nakorodované )pojistky se tak mohou projevit, zkus změřit ohmetrem jejich odpor a srovnej s novými. Měl jsem před časem nějaký podobný problém.
Na elyty používám (také na tyhle velké z Tesly) LCM3, je tady na fóru někde popisován, ale když za dva týdny seženeš pracně součástky, tak ještě týden to budeš skládat. Měl jsem dva, ale jeden jsem už věnoval kamarádovi za protislužby. A do Ostravy je to na půjčování z ruky.

Uživatelský avatar
pacak
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2010, 01:00

#100 Příspěvek od pacak »

Tak se mi to podařilo rozchodit. Zapojil jsem generátor na vstup zesilovače. Jeden kanál osciloskopu na vstup a druhý na výstup. Při měření sinusovkou mezi vstupem a výstupem nebylo viditelné žádné zkreslení, šlo to dát pěkně přes sebe. Při zkoušení obdélníkem už byly patrné značné odchylky. Celkem to odpovídalo obrázkům v chytré knize, až na průběh při nadzvednutých výškách, který nevím jak vyhodnotit. Obrázek ukazuje průběh při přidaných výškách asi do třičtvrtě rozsahu. Myslel jsem že deformace budou plynulé. Je to jen výstup, při zobrazení obou kanálů je to nepřehledné.
Přílohy
zes.jpg
(165.31 KiB) Staženo 52 x

Uživatelský avatar
Kurrur
Příspěvky: 116
Registrován: 23 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#101 Příspěvek od Kurrur »

Tak jsem se konečně k tomu dostal, osciloskop jede s novou pojistkou tak jak má, akorát mi v něm sem tam ''lupne'', ''praskne'' (myslím, že v obrazovce, ale nejsem si tím jistý) nevím jestli je to normální nebo se jedná o nějakou závadu. Budu rád za každý názor. Ta LCM3 vypadá hodně dobře, pouvažuju o její stavbě, ale pokud bych měl nějaké problémy s tou zdrojovou částí tak si myslím, že by bylo jednodušší teď koupit nové kondenzátory a nebo vyhrabat nějaké ze zásob :). A tady je ta kniha jak jsem sliboval ;) snad to tedy pomůže, chtěl jsem tam udělat aktivní obsah, ale PDFko jsem dnes dělal poprvé tak snad mi to nebudete mít za zlé :-)

Uživatelský avatar
pacak
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2010, 01:00

#102 Příspěvek od pacak »

Tak snad to bude chodit jak má. Knížku jsem zběžně prolétl a oproti té mojí od Maliny bych řekl že je v ní víc o měření, jinak +- stejné, Malina je novější.
Ten měřák by se ni moc líbil, ale myslím že bych stavbu nezvládl. Spíš uvažuju o tomhle z aukra, myslím že se tady někde řešil ovšem nevyznělo to moc dobře. http://aukro.cz/multi-tester-soucastek- ... 49136.html

Soemtron
Příspěvky: 1085
Registrován: 23 čer 2013, 02:00
Bydliště: Olomoucko

#103 Příspěvek od Soemtron »

Využiji tohoto vlákna:
Pokud bych chtěl sledovat průběh VN na zapalovacích cívkách starých motorových vozidel, není lepší nějaký elektronkový přístroj z hlediska nebezpečí poškození vstupu? Jaké použít sondy? Orginál VN jsou drahé. Něco na způsob toroidního trafa, jehož středem by byl provlečen VN kabel? Má někdo nějaé zkušenosti?
:!: Sháním SM ELKA 21A, 6521, OKU101...
Koupím obrazovku Toshiba LR30477

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#104 Příspěvek od jjilek »

LCM3 zvládne každý, kdo umí čistě pájet (bez studeňáků a bez chyb.)
Nejpracnější je krabice, ale chodí to i bez ní. Bohužel je nutné obejít několik obchodů, ale pokud jsi z Ostravy, tak prakticky vše je v GES a GME. A naprogramovat PIC není problém, pokud máš kamaráda s programátorem nebo mám tip na kolegu, který jich pro LCM3 udělal víc. Přesné polystyrenové 1nF kondensátory, sloužící jako normály můžu vyměřit, poskládat na 0,5% a poslat.
Ten nápad měnit kondy není zrovna nejšťastnější ze dvou důvodů: našel jsem zásoby, kde některé elyty byly stářím vadné, nové zase stojí podstatně víc. Také je snazší elyt na některém přívodu bez demontáže odpájet a změřit. V tom BM550 jsou docela nepřístupné.

Uživatelský avatar
Kurrur
Příspěvky: 116
Registrován: 23 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#105 Příspěvek od Kurrur »

No já si myslím, že ten osciloskop už mi pojede tak jak má :) i kdžy mi trošku zlobí kanál B ale to nebdue nic závažného. Jinak kdyby jste někdo nemohli sehnat nějakou literaturu, tak bych se to mohl pokusit sehnat a zase naskenovat ;).

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“