Phonic SEM715A - bzučiaca kalota

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Paviel
Příspěvky: 65
Registrován: 21 led 2022, 01:00

Phonic SEM715A - bzučiaca kalota

#1 Příspěvek od Paviel »

Ahojte.

Chcel by som sa opýtať, či máte niekto skúsenosť s aktívnymi pódiovými reproduktormi PHONIC SEM 715A. Mám jeden pár a hrajú slušne (čo sa týka ozvučovania väčších miestností). Na jednej z nich ale (keď nie je žiadny signál, je ticho) trochu viac drnčí / bzučí kalota. Opakujem ale, že je to vtedy, keď neprichádza žiadny signál a som blízko repro. Môže to byť spôsobené vyšším offsetom? Je možné s tým niečo robiť, nastaviť ho, prípadne, kde hľadať chzbu? Servisný manuál bohužiaľ nemám, iba používateľský a tam nič poriadne nie je.

Vopred ďakujem

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#2 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Tam nie je nijaká kalota, ale pokiaľ viem, je tam obyčajné piezo (možno sa mýlim a bude tam dokonca nejaký lowcost tlakový driver). Skontroloval by som "výhybku" (asi len jeden odpor), ale pravdepodobne bude to piezo na výmenu.

Uživatelský avatar
Paviel
Příspěvky: 65
Registrován: 21 led 2022, 01:00

#3 Příspěvek od Paviel »

Aha jasné piezo. Prosím Ťa vedel by si ma aspoň približne navigovať, ak je to možné, kde ten odpor hľadať, teda kde ho skontrolovať. Blbé je, že nikde neviem k tomu nájsť schému, iba user manual a tam nič nie je vlastne. Sú tam dve DPS: jedna je asi napájacia (táto napájacia má vlastne dve poschodia, teda dve DPS) a druhá je asi výkonová (priskrutkovaná pomocou dištančných stĺpikov a tranzistorov na chladič). Z tej výkonovej prostredníctvom "pätice" idú priamo (4) káble do pieza a hĺbkotónového reproduktora.

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#4 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Tak to budeš musieť odfotiť. Je dosť možné, že "výhybka" bude priamo na doske koncových stupňov. Možné ale je vlastne aj to, že problém nie je v reproduktore, ale v zosilňovacej časti. Ak k tomu nie je servisný manuál a nedokážeš si to prelúskať sám, asi bude najlepšie to niekomu dať pozrieť.

Uživatelský avatar
Paviel
Příspěvky: 65
Registrován: 21 led 2022, 01:00

#5 Příspěvek od Paviel »

Prikladám foto koncových stupňov.
Přílohy
koncák
koncák

Uživatelský avatar
Paviel
Příspěvky: 65
Registrován: 21 led 2022, 01:00

#6 Příspěvek od Paviel »

A ešte, nie je tam piezo ale tlakový driver FANE CD130 (8 Ohm/25 W)

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#7 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Osobne by som prehodil medzi sebou tie drivery (medzi dvomi bedňami) a vylúčil problém v ňom. Ale mám za to, že chyba je niekde v zosilňovači.

Uživatelský avatar
Paviel
Příspěvky: 65
Registrován: 21 led 2022, 01:00

#8 Příspěvek od Paviel »

Skúsil som ich teda prehodiť, no a je to teda v tom tlakovom drivery (našťastie asi teda nie v zosilňovači), lebo to drnčalo aj na tej druhej reprobedni, ktorá je OK. Zistil som aj, že ten driver nie je pôvodná súčasť, pretože v tej bedni, ktorá je OK je niečo iné, pravdepodobne piezo (neviem to ale identifikovať, je to niečo noname, priložené foto). Najlepšie by asi bolo tam namontovať originálny diel, takže idem zisťovať, čo tam vlastne má byť a možno ho skúsiť zohnať niekde...
Přílohy
porovnanie
porovnanie

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#9 Příspěvek od ransom »

Piezzo se připojuje zpravidla bez výhybky napřímo, zatímco driver není schopen fungovat bez hornopropustného filtru. Před piezzo se ale zase musí zapojit ochranný odpor. Ten kromě piezza chrání i zesilovač před nestabilitami. Pokud je opravdu v jedné bedně piezzo a ve druhé driver, vrtal se v tom nějaký trouba. Pokud to takhle vypadlo z fabriky... no ona Tesla Litovel taky občas sázela do beden co zrovna leželo na polici.

Uživatelský avatar
vlastoTN
Příspěvky: 119
Registrován: 06 říj 2017, 02:00

#10 Příspěvek od vlastoTN »

Ten pravý nevyzerá piezo,piezo repro nemá magnet a je len v plastovom osadení(sú to také dva zlepené pliešky)To co tam je vyzerá ako klasický ovládač.Ten co prská rozober a skontroluj či nieje utrhnutá cievka od membrány alebo prasknutá membrána

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#11 Příspěvek od TheLastUnicorn »

Otázne je, prečo v tej istej bedni odišiel driver pravdepodobne už druhýkrát...a môže sa teda ľahko stať, že po výmene membrány/drivera sa to celé zopakuje. Často to býva dôvod, prečo sa toho niekto radšej za pár drobných zbaví.
Bez nejakej podrobnej analýzy a meraní sa to ale bohužiaľ asi nedozvieme.

Uživatelský avatar
Paviel
Příspěvky: 65
Registrován: 21 led 2022, 01:00

#12 Příspěvek od Paviel »

Ahojte.

Kontaktoval som aj Phonic support, nič som sa ale nedozvedel, iba to, že 5 rokov už nefunguje podpora pre tento typ aktívnych bední. Pýtal som sa aj aké má mať parametre (prípadne typ) to piezo, no bez odpovede. Aspoň aby som podľa toho mohol zohnať náhradu. Podľa nejakých prospektov, čo som našiel na nete by tam mal byť piezo "tweeter". Vypadá to byť taký šróbovací typ, ktorý je zaskrutkovaný do horny.
Rozobral som aj ten "asi" neoriginálny tlakový driver, ktorý drnčí a zdá sa mi, že má trochu poškodenú membránu po okrajoch (priložené foto).
Přílohy
menbrana_a.jpg

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#13 Příspěvek od VASEK_W »

Tohle není piezo, ale normální tlakový driver. Má to vinutí, tudíš nějaké ohmy se musí naměřit. Pro 8ohmovou impedanci tam bývá odpor kolem 6 ohmů. Piezo nemá odpor, pokud tedy není propálené. Normálním multimetrem musí ukázat "nekonečno".

V místě šipek jsou udělané vývody z vinutí kmitačky na ty pérové samosvorky. Dle mne je to tak v pořádku.

Vašek

Uživatelský avatar
TheLastUnicorn
Příspěvky: 386
Registrován: 17 led 2018, 01:00
Bydliště: Trenčín

#14 Příspěvek od TheLastUnicorn »

No vždyť píše, že se nejedná o piezo, ale tlakový driver Fane CD130, který tam ale už rozhodně není originál. Bůhví, co tam vlastně v těch bednách je ještě origo a co není. Já našel několik stránek, která tyhle bedny prodávala...na jedné se psalo, že je tam tlakový driver, na druhý že je tam piezo. Čili nikdo vlastně neví, co tam bylo původně.
Pokud ale piezo, tak je jasný, že tlakový driver tam nejspíš nevydrží, protože chybí výhybka.
U toho driveru je potřeba ten kmitací sytém vytáhnout z magnetu a mrknout na stav cívky.

Uživatelský avatar
vlastoTN
Příspěvky: 119
Registrován: 06 říj 2017, 02:00

#15 Příspěvek od vlastoTN »

Ani ten pôvodný nevyzerá na piezo menič,otvor aj ten a bude tam cievka(vidím tam magnet) piezo magnet nepotrebuje..
Piezo menič je ako na foto a bíva len v kúsku plastu.
Přílohy
Screenshot_20220220_182102.jpg

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“