Oprava DVD přehrávače Onkyo DV-SP405

Poruchy, opravy, tipy, triky, servisní menu

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Pat_a_Mat
Příspěvky: 42
Registrován: 10 říj 2017, 02:00

Oprava DVD přehrávače Onkyo DV-SP405

#1 Příspěvek od Pat_a_Mat »

Zdravím,

pokoušel jsem se ohledně opravy uvedeného přehrávače kontaktovat 2 poslední autorizované servisy a v obou mi řekli, že to opraví, pokud na to bude náhradní díl, čímž asi mysleli celou mechaniku a ta jako ND již není (alespoň ne originál).
Příznaky závady jsou, že při vložení lisovaného CD je přehrávač schopen načíst obsah a přehrávat písničky zhruba do poloviny disku, kde následně skončí a již to nenačte, při vložení vypáleného CD-R nebo originálního DVD není chopen načíst ani obsah. Dle zvuků, které mechanika vydává, to tipuji, že se pokouší roztáčet disk, následně zaostřit paprsek, pak zastavit disk a zase znovu od začátku.

Má tady někdo zkušenost s opravou těchto přehrávačů? Dá se tam použít mechanika z něčeho jiného nebo případně co byste poradili? Vyhazovat se mi to nechce, protože to mám v sestavě s AV receiverem a jak jsem zjistil, nyní už ani BD přehrávače neprodávají (a to dokonce žádná z těchto "lepších" značek).
Naposledy upravil(a) Pat_a_Mat dne 01 bře 2022, 17:10, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Je tam asi optika FEF-001A (podla Poliakov).

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Hubert_79 »

Mám doma zlaté Onkyo DV-SP500. Načítá, hraje, jen zas dělá to, že se zmáčkne "open", šuplík vyjede a hned zas zajede. Čistě nahodile.
Nevím, jestli je v tom stejná mechanika.
Za litrový tuzemák je to tvé. Lokalita Praha 6.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
Pat_a_Mat
Příspěvky: 42
Registrován: 10 říj 2017, 02:00

#4 Příspěvek od Pat_a_Mat »

Když už ses o tom náhodném zajíždění šuplíku zmínil, tak jsem si uvědomil, že to mi tam občas dělá taky. Doposud jsem si myslel, že jsem nechtěně kliknul na tlačítko eject na dotykovém DO, ale asi to bude zřejmě taky nějaká vada. Jen netuším, co by to mohlo způsobovat, že by vadný zdroj?
Jinak díky za nabídku, ale raději bych si opravil nebo nechal opravit to své.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Suflik = gumicka alebo spinac koncovej polohy.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#6 Příspěvek od konosuke »

Syndromy jsou typiše pro starší player libovolné značky
pokud je laser na kolejničkách odmasti tyto lihem a namaž
vhodným mazivem - jemným volejíčkem nebo tak něco
(aparát jsem nedohledal, mám jenom seznam CD mechanik)
CD
ale, někdo píše FEF-001A
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Pat_a_Mat
Příspěvky: 42
Registrován: 10 říj 2017, 02:00

#7 Příspěvek od Pat_a_Mat »

Ještě se zeptám, dá se to někde ověřit, zda je to ta optika FEF-001A? Je to na ní někde napsáno, když bych sundal vrchní kryt přehrávače?

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od PotPalo »

Však si daj ten typ do vyhľadávača, napríklad na eBay alebo AliExpress, a porovnaj podľa obrázkov či je to ona.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
Pat_a_Mat
Příspěvky: 42
Registrován: 10 říj 2017, 02:00

#9 Příspěvek od Pat_a_Mat »

Tak jsem přehrávač otevřel a v odkazu posílám fotky celé mechaniky a modulu s optikou. Zkusil jsem přetřít čočku lihem, což nepomohlo, ale překvapily mne na tom dvě věci (viděl jsem útroby DVD přehrávače poprvé):
1. Při zkoušení čtení jednotlivých druhů disků se laser u CD a CD-R rozsvítil jen na začátku a pak zhasl (resp. nebylo to vidět), zatímco při DVD svítil celou dobu. To tak má být?
2. Při CD-R se disk zkoušel roztáčet asi 3x po směru hodinových ručiček a když se nic nenačetlo, zkoušel to proti směru ručiček. To jsem ani nevěděl, že to jde roztočit i obráceně.

Co se týká toho dorazového spínače šuplíku, tam asi bude nějaký problém, protože je to hodně citlivé na jakýkoli pohyb (stačí jen mírně pohnout šuplíkem a už se zasouvá zpět do mechaniky). Asi by bylo nejlepší celou tu opravu svěřit někomu, kdo s tím má zkušenosti - troufl by si někdo, že bychom se domluvili v SZ?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

V optike su dva lasery - cerveny na DVD a infracerveny (neviditelny) na CD.

Ten spinac treba vycistit alebo vymenit.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#11 Příspěvek od Kremik »

Pat_a_Mat píše:To jsem ani nevěděl, že to jde roztočit i obráceně.
Jde, ale není to nějaká spešl funkce, je to jen brždění, kdy mechanika pouští do motorku napětí v opačné polaritě. Pokud laser disk nevidí, procák nemá tušení zda se disk točí ani jak rychle. Tak klidně může skusit brzdit když disk stojí, což se pak projeví tím opačným otáčením.

Odpovědět

Zpět na „DVD, VHS, SAT “