Obrovská kapacita kondenzátoru

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

Obrovská kapacita kondenzátoru

#1 Příspěvek od milavla »

Ahoj,
co to znamená když u kondenzátoru naměřím nesmyslně velkou kapacitu 230000uF místo 2200uF? Jde o kondenzátor starý přes třicet let značka nějaké Frako západní Německo.
Naposledy upravil(a) milavla dne 12 bře 2022, 10:35, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od workhard »

Má svod.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#3 Příspěvek od milavla »

Ale je zajímavé, že esr má v normálu.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Můžeš ho zkusit doformovat, připoj ho na 50% nominálního napětí ve správný polaritě a nech ho tak 24 hodin, pak mu dej na dalších 24 hodin 75-80% nominálního napětí a na posledních 24 hodin mu dej 100%. A vždycky než mu zvedneš to napětí, tak pro sichr změř kapacitu. Pokud bude dál setrvávat u tak nesmyslný hodnoty, tak už mu žádný vyšší napětí nedávej a použij ho rovnou leda jako náboj do praku ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »


Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#6 Příspěvek od milavla »

EKKAR zkusím, dík. Myslíte, že se mu to stalo dlouhodobým nepoužíváním nebo spíš vniknutím vlhkosti? Dá se tomu vůbec předejít?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Vniknutí vlhkosti do jisté míry by mu nemuselo vadit - ani tuhý elektrolyt není úplně suchý, jinak kondík ztratí kapacitu.
Nejvíc elektrolytům škodí dlouhodobý pobyt bez napětí, které by udržovalo izolační stav dielektrické vrstvy a snižovalo svodový proud.

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#8 Příspěvek od milavla »

Stejně je to zajímavé, že mám ve skříni elektrolytické kondenzátory, které mi tam už leží minimálně 20 let a jsou pořád v pořádku, ale jsou to značkové myslím Elna...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Hodně záleží na technologii výroby, jak čistý byly použitý chemikálie a jak dobře se provedlo prvotní formování dielektrický vrstvičky. Potom i zafutrálování, jak se povidlo utěsnit nádobku - vyschlej elektrolyt právě znamená vyšší ESR a ztrátu kapacity. A ti lepší výrobci u elytů obvykle dělali prvotní kapacitu s velkou kladnou tolerancí, aby se předešlo brzkým výměnám vinou degradace třeba právě ohřevem a dalšíma negativníma vlivama - TESLA dělávala klidně +50%, dederónský Frolyty bejvaly taky klidně +30% i víc.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#10 Příspěvek od Kremik »

Elektrolyt o podobné kapacitě kterou jsi naměřil tu mám. Je velký asi jako flaška od okurek a připojená žárovka na takový nabitý kondík už chvíli svítí, než postupně zhasne. Tak vyzkoušej, jestli to ten kondík taky dovede.
Jestli má svod, formoval bych ho spíše nějakým proudem než napětím. Samozřejmě jen tak, ať napětí nevyleze výš než má. Jeden ten vysokokapacitní mi taky zprvu chvíli vzdoruje, když dlouho leží a pak ho chci použít. Zatím si ale vždycky po chvíli přemlouvání dal říct.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od jjilek »

???

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#12 Příspěvek od termit256 »

Zmer ho misto cinskym testerem RLC mustkem. A hned uvidis jak to s tou kapacitou ve skutecnosti je.

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#13 Příspěvek od milavla »

Ten kondenzátor je z reportážního civkoveho magnetofonu Uher někdy ze začátku osumdesatych let, takže stáří okolo 40 let. Je to kondik z napájecí části 2200uF/8V.
Mám tu regulovatelný napájecí zdroj s omezením proudu na 0,5A. Zkusil jsem ho připojit na 4V a hned po zapnutí vyletí proud na max. na těch 0,5A. Tak jsem to raději hned vypnul. Zkusil jsem snížit napětí jen na 2V a pořád stejné, hned to vyletí na těch 0,5A což se mi zdá hodně... ?

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#14 Příspěvek od Kremik »

Tak to bude ve zkratu, nejspíš. Čím jsi tu kapacitu změřil? Opravdu testerem? Skus, jestli to něco podobného ukáže když místo kondu dáš jen kousek drátu. Pokud jo, není co řešit. Pokud ne, mezi zkratem a Tvým kondíkem bude nějaký rozdíl. Pak je to příležitost pro hraní a experimenty :-) Jaké je napětí na tom kondu, když jím teče půl A? Nebo bych skusil, co tester ukáže s dobrým kondem, jemuž propojíš nohy jedním Ohmem a méně.

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#15 Příspěvek od milavla »

Změřil jsem ten kondenzátor meřákem a je tam fakt normálně zkrat. Ten esr meter je nějaký dělaný kupovaný na ebay, po zapnutí to napíše freq1=519,7kHz a freq2=371kHz a asi na základě odezvy na tyto kmitočty to spočítá kapacitu a esr. Měří i hodně vysoké kapacity, ale zase malé kapacity pod 1uF měří nepřesně.
Teď už neukazuje žádnou kapacitu, už je to zřejmě mimo rozsah měření :-) a esr se motá okolo nuly.
Naposledy upravil(a) milavla dne 13 bře 2022, 09:14, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“