pájecí pasta

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

pájecí pasta

#1 Příspěvek od scorpions-cz »

Zdravím.
Nikdy jsem cínovou pájecí pastu nepoužíval.
Někde na netu na mě vyskočila tato reklama:
https://cz.bynekko.com/izdelek/cinova-p ... 9GmULmZBUg
Funguje to tak jako na tom videu, nebo je to trik a já jen vyhodím korunky :lol:?

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Dá se říct, že ano - pokud dostaneš na prázdné pady POTŘEBNÉ množství pasty, a pak to foukneš opatrně horkovzduchem, tak se to opravdu zapájí v podstatě tak, jak je na tom videu.

Ale...
- pasty nesmí být moc, aby se ti vývody u IO neslily (hlavně u menších roztečí pinů)
- pasty nesmí být málo, aby se ti vývody dobře zapájely
- součástky musí být nové, jinak ti můžou vzniknout studeňáky (díky zoxidovaným pocínovaným vývodům).
- a určitě jsem si na něco dalšího nevzpomněl

Cínová pasta se používá hlavně tam, kde je možnost ji nanést přes šablonu, která zajistí umístění správného množství pasty na patřičný pad.

Hele, jestli to pro tebe není moc peněz, tak si to kup a experimentuj.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od PotPalo »

Cínová pasta je dobrá tak vo výrobe, keď cez kovovú masku napastuješ SMD plôšky a osadzuješ súčiastky, ktoré potom IR lampou zapečieš. Na bežné použitie je fakt iba k zlosti, skúšal som. Mikropájkou sa s ňou nedá, ostávajú všade cínové guličky. Možno s horúcim vzduchom... ale to som neskúšal. A ešte ju treba skladovať v chlade do tuším 8°C, čiže v chladničke, inak stvrdne-vyschne.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#4 Příspěvek od Hydrawerk »

Ten eshop vypadá nedůvěryhodně, nakupovat tam nedoporučuji!! Nenašel jsem tam ani adresu provozovatele.
https://cz.bynekko.com/
Jen tak narychlo jsem něco našel třeba zde. https://www.hotair.cz/pasty-ciny-lepidl ... -1-24.html
Naposledy upravil(a) Hydrawerk dne 20 bře 2022, 23:57, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#5 Příspěvek od scorpions-cz »

Což peněz jsem v životě projebal daleko víc, tak to risknu. O nanášení přes šablony jsem taky přemýšlel, ale nikde jsem nenašel šablony pro běžný SMD součástky. Všude byly jen GBA. Horovzduch mám.
Ještě se zeptám, má někdo zkušenost s IR stanicema? V číně už to není až tak drahý.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#6 Příspěvek od Hydrawerk »


Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#7 Příspěvek od scorpions-cz »

Hydrawerk
což poslat bych to nechal na dobírku. Při nejhorším budu mít doma prázdnou krabičku za pětikilčo :evil: . Kartou bych tam taky neplatil.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od Michal22 »

Kup to z toho Hotairu, taky tam berem.

Na běžný SMD smetí není vlastně šablona potřeba.
Jen musíš té pasty dat tak akorát.

Šablony se obecně dělají ke každé DPS na míru, nedělá se to nějakými univerzály.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#9 Příspěvek od scorpions-cz »

Ty šablony na míru jsou mi jasný, jen jsem myslel, že když jsou univerzály na BGA, mohly by být i pro klasický SMD integráče.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#10 Příspěvek od Hydrawerk »

Ten eshop je fakt hrozně divnej. V lepším případě ti pošlou nějaký nekvalitní šunt. https://cz.bynekko.com/izdelek/cinova-p ... 9GmULmZBUg
Vyhni se jim obloukem! Kup si tu pastu u nějakýho prodejce, kterej je aspoň trochu známej.
https://www.tme.eu/cz/details/esn62pb36 ... t-agt-023/

Jinak v práci osazuju SMD skoro každý den a používám vhodný minivlnový hrot (mini wave nebo mini spoon).
https://www.jbctools.com/c245067-cartri ... t-396.html
https://paceworldwide.com/angled-miniwave-24mm
Angled MiniWave (2.4mm)
P/N
1124-0035-P1

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#11 Příspěvek od scorpions-cz »

Asi máš pravdu. Zkusím na HOTAIRU.
S tou minivlnou jsem viděl videa, ale ještě jsem s tím nedělal. Zatím jsem všechno zvládl s mikropájkou a odsávacím lankem, ale chtěl bych o level vejš :lol:

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#12 Příspěvek od termit256 »

Minivlnu si urcite kup, dela se s tim dobre. Pasta se nanasi bud pres sablonu na celou deskou najednou (moc si nedokazu predstavit jak bys to chtel prakticky delat po jednotlivych soucastkach), nebo rucnim davkovacem, coz je relativne drahe zarizeni, potrebujes stlaceny vzduch, jdou s tim delat jen relativne velke soucastky apod. Aby vse dpoadlo, davaji se do sablony takove odlehcovaci skviry v mistech kde lezi soucastka apod. Proste je treba vedet co a jak. Osobne si uz i nekolikakusove serie kde by se mi vyplatila sablona necham osadit pasivnimi a jinymi bezne dostupnymi soucastkami v cine (je to za par kacek a tohohle smeti je na desce vzdycky nejvic) a tech par obvodu nebo vyvodovych soucastek uz lehce dopajim doma.

Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#13 Příspěvek od passion »

Pastu mám od Mechanic z Ali, Sn63Pb37. Skúšal som s ňou kadečo a ako píšu aj ostatní, okrem BGA som nenašiel pre ňu praktické využitie. Šablóny pre SMD by šli určite tiež, ale plošáky už takmer nevyrábam. A už aj na BGA používam radšej hotové cínové guličky, výsledok je tak vždy 100% oproti paste.

Skôr je zaujímavá pasta v zložení Sn42Ni58 s teplotou tavenia 138C.
https://www.aliexpress.com/item/1005003495797668.html
Mám presne túto z odkazu. Pred pár dňami som ju použil pri vyberaní UCB C konektora z dosky notebooku lenovo (riadny idiot, čo toto vymyslel na použitie nabíjania notebooku) a je to s ňou oveľa jednoduchšie. Mikrospájkou zriediš ňou cín, ktorým je konektor prispájkovaný na doske a potom horkovzduškou prebehne tavenie spájky pri vyberaní konektora pri oveľa nižšej teplote a nehrozí tak poškodenie PCB, alebo okolitých súčiastok. Taktiež s pridaním dostatku tavidla ide pekne pásikom odsať cín aj z tých miniatúrnych dierok, ktoré používa tento typ konektora.
Akurát som zistil, že lupa s osvetlením mi už na toto nestačí. Chce to prikúpiť nejaký dobrý mikroskop.
Přílohy
USBC2.jpg
USBC1.jpg

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#14 Příspěvek od termit256 »

Tuhle pastu jsem si chtel taky poridit na pajeni malickych QFN apod. ale pry jsou s ni nejake problemy ktere si uz nepamatuju, tak jsem ji nakonec nekupoval. Myslim ze tyhle SnBi pasty rozebirali na eevblogu.

Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#15 Příspěvek od passion »

Nepoužívam to na prispájkovanie, ale len na vyberanie náročných súčiastok, ako napríklad spomenutý USB C v Lenove booku.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“