Štípačka na dříví

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Štípačka na dříví

#1 Příspěvek od Celeron »

Potřebuju malou štípačku na tvrdý dříví na polena dlouhý 33 cm. Dosud jsem si ji půjčoval ale když si spočítám půjčovný, za pár let budu na tom stejně se svojí. Ono je pro mě lepší štípat průběžně jak je potřeba, než si ji půjčit na víkend a pak se strhat na těch 6-9 kubíkách, co je u mě potřeba na sezónu.
Polena jsou předštípnutý od dodavatele na půlky nebo čtvrtky odpovídající průměru do 20 cm. Kvůli umístění štípačky je k dipozici jen 230V, což maj jen vodorovný s výkonem kolem 4 tun. Takže svislý na 400V mě tím pádem nezajímají.
Máte někdo vodorovnou štípačku na 230V? Je to použitelný na 33 cm tvrdý dřevo, dub, buk a habr? Slyšel jsem, že pokud nemá kryt na štípaným polenu tak to už pár lidem dalo do dršťky. :)
Jsou tyhle vodorovný hydraulický a nebo to je trapéz s maticí?
Díky!
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Brácha má svislou štípačku na 230V, kupoval ji ta před 10 lety snad v Mountfieldu? Je to hydraulika.
Kolik dá tun, to nevím.
U těch svislých je výhoda, že ovládání máš jakoby na zádech štípačky, tak pokud by ti kus polena vystřelil, nejsi v cestě.
U těch vodorovných se může stát leccos...
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
alj
Příspěvky: 110
Registrován: 10 čer 2016, 02:00
Bydliště: JM

#3 Příspěvek od alj »

Používám vodorovnou hydraulickoun štípačku Steppach. Uvedené polínka rozštípe bez problémů. Nyní už se dělá s ochranným košem. Mám starší typ bez něho. Myslím, že nový typ je papírově i silnější. Myslím, že koš je komplikace a zdržuje štípání. Ve směru štípání nesmí nikdo stát! Když nějaké sukaté poleno vylétne, může klidně zabít. Pokud se dodržuje toto jednoduché pravidlo, je štípání zcela bezpečné. Ovládání je ze strany válce. Pokud poleno vylétne letí ve směru tlaku a obsluhu neohrožuje. Navíč po pár polínkách už poznáš, že se polenu nechce a má tendenci vyletět. Ale je to celkem vyjímečné. Stává se to u sukatého pokrouceného špalku.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jjilek »

Mám asi stejnou, přesně to nevím, je na chalupě. Pokud dáváš pozor a nevkládáš polena blbě na šikmé řezy tak nic nevyletí. Navíc hydraulika se docela dobře s citem přidává a včas zastavíš, když snad poleno začně klouzat.

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Hape »

Mám asi čtyři roky 50cm horizontální štípačku z Mountfieldu a štípu na ní 33cm polena do kotle Atmos. Je hydraulická, šroubové se snad ani nedělají. Štípu jenom smrkové dřevo, jiné v našem lese není. Je pravda, že když se vyskytne odolnější poleno, nebo když ho potřebuju štípnout napříč suku a štípačka musí vyvinout velký, nebo až maximální tlak, tak dokáže štěpiny vystřelit. Je to dáno konstrukcí která není dostatečně tuhá. Hlavně princip dvou táhel, která táhnou tlačnou desku proti klínu, si myslím. Mně ale žádná štěpina neohrozila, tak že zatím spokojenost.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#6 Příspěvek od petrfilipi »

Není to přímo odpověď na úvodní dotaz, ale:
Měl jsem před 2 lety půjčenou svislou štípačku Scheppach, 15tun, 400V. Štípal jsem jasanová polena délky 96cm (za pár let je po vyschnutí 2x říznu po 32cm, taky do Atmose) o průměru i 60cm. Ne že by to nešlo, ale loni jsem si ji už nepůjčoval. Nejvíc mě točilo, že když jsem horko těžko takovýto špalek dopravil pod klín, tak že mi po najetí klínu zůstal na tom klínu viset. A teď co s tím. Kdyby mi ten špalek spadl na nohu, tak by mi ji přerazí jako třísku. Ale vůbec jsem nezaznamenal, že by polena měla snahu někam vystřelit. Jo, když jsem před pár lety řezal na cirkulárce, tak jsem druhý den v 15m vzdáleném okně do dílny našel díru tvaru polínka, které jsem za tím sklem našel. Ještě že tam nikdo nestál.
Takže loni jsem si koupil štípací kalač, palici a klín, vše Fiskars. Kromě klínu (mám ten spirálový se silonovou hlavou - ta hlava se do pár dní odporoučela, nemá šanci vydržet údery 6kg palice) je vše super, palice je skvělá, štípací sekera taky. Klíny mám taky ještě naštěstí od souseda z bývalé Poldovky, nemají chybu. Špalek 96cm a průměru 40cm, bez větví, rozštípu sekerou dřív, než na štípačce. A nejlepší je, když se mi povede špalek rozštípnout na 6 kusů a přitom to kusy zůstávají u sebe. A pak se poslední ranou rozpadnou. Samozřejmě, že polena s rozvětvením jsou opruz, potrat, porod, pakárna. To pak trvá půl hodiny, než ho klínem umlátím.
Takže za mě - polena délky 33cm a průměru 20cm bych se štípačkou vůbec neřešil. Ale samozřejmě záleží na zdraví. Jako největší zdravotní výhodu přípravy 16m³ za rok vidím to, že nevím, co je to bolest zad.
Kámošovi jsem vyráběl ochranný obvod proti zastavení na vřetenovou štípačku, je s ní naprosto spokojen. Štípe hlavně olši a topol a nemá s tím problém. Má ale klín bez rozšíření na konci, takže musí projet celý špalek, aby se mu roztrhl. Motor má +/- 3kW na 400V.

PF

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#7 Příspěvek od MiraSt »

Taky ji mám a je fajná. Trošku jsem si ji upravil na nožní spouštění abych mohl špalek jednou rukou přidržovat.
Přílohy
típačka.jpg
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

Takže ta vodorovná na mý štípaní 33 cm polínek asi bude funkční.
Ta co jsem si půjčoval byla svislá 9 tun 2,1kW a půlmetrovej topol dokázala štípat dokonce křížovým klínem. A to se říká, že topol je na štípaní nejhorší "zauzlovaný" dřevo.
Kalač a klíny, na to jsem už moc starej, línej a nechci dráždit operovanej karpál v levý ruce.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od Michal22 »

Topol je sviňa, když ho necháš vyschnout.
Musí se štípat za čerstva, potom jde dobře.
A navíc má nevýhodu v tom, že je plný křemíku (Si), otupíš o něj každý řezný nástroj :-(
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#10 Příspěvek od kejki »

Zvláštní, u čerstvého topolu mi nešlo klínovat ani za boha, ale rozpůlit vyschlý už jde.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

Tak jsem nakonec pořídil vodorovnou 7 t Scheppach, 52cm, 230V, HL760 LS. Byla v akci navíc s křížovým klínem za cenu pouze o 150 kaček vyšší než stejná 4 t Scheppach HL460, která umí jen 35 cm. Hned jsem ji doma zkusil na půlmetrovým habru a pěkně zauzlovanýmu dubu a rovnou s křížem, kterej má určitě vyšší odpor než rovnej klín. Ani moc nekvičela když ty špalky rvala na cucky. Myslím, že na ty mý 25-33 cm dlouhý polínka bude naprosto bez problémů.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

K dokonalosti u tý štípačky chybí 75 cm vysokej stabilní stolek aby se šetřily záda obsluhy. Na netu jsem nic slušnýho nesehnal a tak asi budu truhlařit a vyrábět něco jako dřevěnou stavební kozu ze dvou čel tvaru A, kde bude horní část rozšířená na cca 250 mm a příčka v A bude spojená s druhou středovou trnoží. Mám tady pár střešních latí 60 x 40 mm, snad to bude na ty A a trnož dost betelný. :roll:
Blbý, že to asi nepůjde udělat skládací aby se ušetřilo místo na odložení.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#13 Příspěvek od bu2520 »

půjčuji si od kámoše Scheppacha , nevím přesně typ ale je to nějaká lepší tuším okolo 20 tun . má nastavitelný stolek. Ale dvě vychytávky , na transport spustím klín úpně dolů a vypnu elektriku, zustane dole líp se s ní manipuluje a je skladnější. A druhá, jednu přídržnou páku zajistím dřevěným klínkem jako smáčknutou a spouštím klín jen jednou rukou druhou mám volnou na přidržení špalku a práce jde rychleji od ruky. Samozřejmě bezpečnost a dávat bacha, ale není to tak rychlé jako u cirkulárky. :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

bu2520 píše:půjčuji si od kámoše Scheppacha ... Samozřejmě bezpečnost a dávat bacha, ale není to tak rychlé jako u cirkulárky. :D
A víš, jakej je rozdíl mezi cirkulárkou a hajzlpapírem? No přeci žádnej, u obojího platí, že když si nedáš bacha, jsou prsty v prdeli raz-dva .... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

bu2520 píše: jednu přídržnou páku zajistím dřevěným klínkem jako smáčknutou a spouštím klín jen jednou rukou druhou mám volnou na přidržení špalku a práce jde rychleji od ruky. :D
Já si dřív svislou půjčoval ale to jsem měl jen 2 kubíky a to se dalo zmasakrovat za odpoledne. Ty přídržný dvouruční klepeta po sevření polena se musely stlačit dolů aby se rozjel klín. No a majitel udělal fintu, jedno klepeto měl zpřevodovaný kusem špagátu na nožní šlapku. Šlo to s tím trochu rychlejc ale nic zásadního.

Včera jsem si hrál na truhláře a betelná koza na štípačku je hotová. Přes noc disperka vytvrdla a tak na to dnes hodím štípačku a dodělám nějakej držák, aby náhodou z kozy nespadla.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“