Lanková garnýž - oprava

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
matahari
Příspěvky: 337
Registrován: 29 říj 2017, 02:00

Lanková garnýž - oprava

#1 Příspěvek od matahari »

Zdivo jsou tvárnice a hmoždinky jsou prej dlouhé, tvrdí má sestra. Po nějakém roce se to začalo ohýbat a napnutí lanek to logicky zhoršuje, ale záclonu a závěsy to ještě udrží.
Převrtávat se mi to nechce a uvažuji to buď vyspravit sádrou nebo chemickou kotvou. Hmoždinky jsou uvolněné, tak by měly jít vytáhnout.

Máte někdo jiný/lepší nápad?
Přílohy
garnyz.jpg

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#2 Příspěvek od p32 »

Na sádru se vykašli, spíše tu chemickou kotvu. Taky záleží na tom, jaké ty hmoždinky jsou.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

Jsem taky pro chemickou kotvu. Pokud nepůjdou hmoždinky vytáhnout, tak zakolíkovat po straně dřevěnou třískou, aby se netočily, odvrtat a zbytek vytáhnout.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Chemická kotva je jediné řešení . A neboj se ty díry zvětšit , aby se rozložilo plošné zatížení .

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

BOBOBO píše:Chemická kotva je jediné řešení .
Není, obkladačský lepidlo, třeba Adesilex P4 od Mapei drží jako sfiňa a když má zeď nad 20 stupňů, je za 1-2 hodiny tvrdý. Ale podmínka je zrovna mít načatej pytel. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
matahari
Příspěvky: 337
Registrován: 29 říj 2017, 02:00

#6 Příspěvek od matahari »

Ještě jsem to neviděl na vlastní oči, ale závitovou tyč na chemickou maltu/kotvu tam nedám. Bude tam podobný systém jako je na obrázku, akorát dvou-lankový, který už se neprodává. Prodává se pouze jedno-lankový. Vrut má zapuštěnou hlavu a na ten dutý čep se nasune konzole pro lanko.
Asi to provrtám hlouběji a dám tam klidně 120-160mm hmoždinku do pórobetonu, i když tam prej (bývalý) švagr dával delší hmoždinky, stěna má 450mm.
Přílohy
Napinaci-lankova-souprava-Pavo-chrom-5-m.jpg
Napinaci-lankova-souprava-Pavo-chrom-5-m (1).jpg

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#7 Příspěvek od p32 »

matahari píše:Asi to provrtám hlouběji a dám tam klidně 120-160mm hmoždinku do pórobetonu, i když tam prej (bývalý) švagr dával delší hmoždinky, stěna má 450mm.
Je vidět, že trošku začínáš přemýšlet. Proto jsem ti psal, že záleží na těch hmoždinkách. Díru udělej větší a hlubší - podle hmoždinek. Ty hmoždinky tam dávej kvalitní a ne z plastu a samozřejmě delší.
Prvně si změř, jaký žroub podle hlavy se ti vejde do toho uchycení a potom se podívej, jaké mají delší kvalitní hmoždinky, které tam do té chemické kotvy strčíš.
Pokud by to bylo ve stavu, že bys tam mohl dát Fisherky (takové narážecí vrtule), tak by to bohatě stačilo.

Uživatelský avatar
matahari
Příspěvky: 337
Registrován: 29 říj 2017, 02:00

#8 Příspěvek od matahari »

Jasně, podívám se, co všechno existuje za hmoždinky, akorát jsem neuvažoval o hmoždinkách do chemické kotvy, ale i to by šlo. Nejsem žádný kutil domácí, ale s vrtačkou si radu dám.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od workhard »

Kup si 12ku závitovou tyč, řízni aspoň 30 cm, do čela si udělej díru se závitem na potřebný šroub a celé to nabouchej do kotvy v tom pórobetonu, ať to za rok nemusíš dělat znova.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
matahari
Příspěvky: 337
Registrován: 29 říj 2017, 02:00

#10 Příspěvek od matahari »

Nakonec to vypadá trochu jinak a bývalý švagr to neudělal špatně. Tři krajní šrouby jsou 80 mm dlouhé + prostřední 120 mm a drželo to dobře. On se vyosil ten střed, protože ta konzole na lanka nebyla dobře dotažená. Uvolněné hmoždinky byly špatný odhad.
Vyšrouboval jsem to, otočil, konzoli zašrouboval, napnul lanko a ten střed se začal narovnávat. Potom jsem konzoli pořádně dotáhl se šroubovákem v díře jako pákou, kdy se trefila i poloha těch děr pro lanka, protože to se asi švagrovi nepodařilo a musel se např. o půl až třičtvrtě otáčky vrátit. Tím se to nejspíš začalo časem vyosovat.
Před šrouby jsem do hmoždinek nacpal nějakého Mamuta z načnuté/darované kartuše, které lepí taky kde co, tak to snad bude nějakou dobu držet.
Když se ten lankový systém dobře napne, tak stejně jsou středně-těžké závěsy na čtyřdílném okně uprostřed prověšené tak o 5 cm. Není to moc dobrý nápad.
Přílohy
garnyz2.jpg

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Je to z principu 🤐 konstrukcia. Zataz na tie konce je obrovska a vysledok je aj tak na hovno :D

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#12 Příspěvek od p32 »

matahari píše:těžké závěsy na čtyřdílném okně uprostřed prověšené tak o 5 cm. Není to moc dobrý nápad.
To je v pořádku, protože tak to může udělat jen magor. Uvědom si to, že dřevěné tyčky jsou určitě pevnější a místo jen úchytů na okrajích mají třetí úchyt i uprostřed. :wink:

Uživatelský avatar
matahari
Příspěvky: 337
Registrován: 29 říj 2017, 02:00

#13 Příspěvek od matahari »

Už jsem psal, že dvou-lanková varianta se již neprodává (snad schválně) a střední konzoli k tomu mohli dát, když to může být až 5 metrů dlouhé. Dodavatel/výrobce je německá Gardinia, ale možná to je omezené na nějakou váhu, protože záclona tak prohnutá není, ale zase nejsou použity zatemňovací závěsy, které budou 2x těžší.
Každopádně by nebyl problém, tam dát něco dodatečně.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“