motor s (roz)bìhovým kondenzátorem - vliv kapacity

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

motor s (roz)bìhovým kondenzátorem - vliv kapacity

#1 Příspěvek od sr71 »

Opakovanì se mi stalo že se v jednofázovém motoru pøerušila tepelná pojistka. U motoru je pøipojen kondenzátor 3uF. Do té doby než se pojistka pøerušila tak motor fungoval normálnì. Ale teï jsem zjistil že ten kond. má sníženou kapacitu (namìøím cca 300nF až 600nF, dle použitého mìøáku). Mùže mít snížená kapacita vliv na vyšší zahøívání motoru?
Přílohy
motor štítek.JPG

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Ano, při zátěži se nemusí vůbec roztočit a motor může shořet, Na tepelnou pojistku bych moc nespoléhal.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Ked sa "vdaka" vadnemu kondenzatoru nerozbehne, tak to skonci spalenou tepelnou poistkou. Snad sa nespalilo nic dalsie.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#4 Příspěvek od sr71 »

A je tohle rozbìhový nebo bìhový kondenzátor? Ano , pokud by se motor neroztoèil tak chápu že shoøí tep. pojistka. Ale on ten motor po výmìnì pojistky se normálnì rozbíhal, a pøestal se toèit /pojistka se pøepálila bìhem toèení motoru (aspoò to tak vypadalo)
Mùžu dát místo plastového originálu tyto hnìdé ze spínaného zdroje, když dám 2ks 1,5uF paralelnì?
Přílohy
kondB.JPG
kondA.JPG

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Ako vyzera ta poistka? Nahradil si ju rovnakym typom?

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#6 Příspěvek od sr71 »

ano, stejnou jako originál

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Uvědom si, co ten jednofázák roztáčí - je to vliv pomocnýho vinutí, který vytvoří prostorově "vo kus vedle hlavního vinutí" fázově posunutý elmag. pole, který ve finále vytvoří boční (tangenciální) sílu na rotoru. Čím větší proud teče pomocnou špulkou ve srovnání s tou hlavní, tím větší ten boční moment je. Proud určuje celková imprdelance obvodu, tzn. součet induktance pomocný špulky a kapacitance kondíku. Větší kapacita znamená menší kapacitanci, tudíž vyšší proud pomocnou špulkou = větší rozběhovej moment. Když kondík ztratí kapacitu, buď se nestačí vlivem zátěže roztočit na dostatečně velký otáčky, nebo se dokonce nerozběhne vůbec - a protože se obvykle chladí větrákem na hřídeli přímo úměrně k dosaženým otáčkám, při nízkejch nebo dokonce vůbec žádnejch otáčkách se zákonitě přehřeje - a kdyby neměl tepelnou pojistku, skončí svoji existenci v trvalým režimu generátor dýmu neboli smradistor ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#8 Příspěvek od sr71 »

Je to motor z kuchyòského odsavaèe. Ještì k tomu mìøení kapacity, zjistil jsem že mì každý z mìøákù který mám doma ukazuje nìco jiného - viz pøiložená tabulka kde jsem mìøil ten originál 3uF a 2 ty hnìdì 1,5uF (HC-81 (cca 30let starý) a UT139 (skoro nový) jsou multimetry s mìøením kapacity a to poslední je ComponentTester z chiny). Proè mìøí každý jinak netuším.
Je tedy možné ten plastový nahradit tou hnìdou variantou kondu? podle mì by to mìlo být ok, ale radši se ptám.
Přílohy
mìøení C.jpg
Naposledy upravil(a) sr71 dne 05 dub 2022, 21:59, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#9 Příspěvek od JirkaZ »

sr71 píše:...
Můžu dát místo plastového originálu tyto hnědé ze spínaného zdroje, když dám 2ks 1,5uF paralelně?
Ne. Přinejmenším proto, že 400 V je zřejmě DC, což je na daný účel málo (chtělo by to alespoň 630 V DC). Originál má 450 V AC, což je cca 636 V DC (špičkově).

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#10 Příspěvek od tomasjedno »

JirkaZ píše:Ne. Přinejmenším proto, že 400 V je zřejmě DC, což je na daný účel málo (chtělo by to alespoň 630 V DC).
A když neodejde na napětí, odejde na proud.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Bernard »

sr71 píše: Proč měří každý jinak netuším.
Mezi tím prvním a třetím měřidlem je rozdíl okolo 1%, to je dobrá shoda. Ten skoro nový vypadá nejhůř.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#12 Příspěvek od kbulda »

Proč tam nedáš originál ? To tě 50,- Kč pose.e ?
https://www.google.com/search?q=motorov ... AHoECAEQAA

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#13 Příspěvek od JirkaZ »

tomasjedno píše:
JirkaZ píše:Ne. Přinejmenším proto, že 400 V je zřejmě DC, což je na daný účel málo (chtělo by to alespoň 630 V DC).
A když neodejde na napětí, odejde na proud.
To by nemusel, jalový proud 1,5 uF při 50 Hz a 230 V je nějakých 100 mA, což je určitě dost hluboko pod zatížitelností tohoto (pravděpodobně impulsního) kondenzátoru.

Ale je to zbytečná úvaha, protože je napěťově poddimenzovaný. On stačí nějaký rezonanční zákmit (společně s vinutím motoru a vypínačem) a je hotovo.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#14 Příspěvek od sr71 »

Dobøe dám tam radìji originál (chtìl jsem tam dát nìco s domácích zásob abych nemusel èekat).
Ty hnìdé kondenzátory o kterých jsem uvažoval se hodnì používají v PC zdrojích, v sí￾ové èásti jsou v serii s primárním vinutím hlavního trafa, myslím že je mám i z toho vytìžené.
Je mi jen trochu divné že se motor s takto sníženou kapacitou vùbec rozbíhal.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#15 Příspěvek od JirkaZ »

Nemusí tam nutně být originál, ale prostě něco s odpovídajícími parametry. Kromě Umax to musí být i proudově odolné provedení (i když proud není příliš velký) a nejlépe metalizovaný polypropylen.

Mimo motorových kondenzátorů by tam mohly vyhovět např. síťové typy v provedení X2 na 275V AC (nicméně napěťově budou mít menší, možná dokonce nulovou rezervu).

Takže doporučuji spíš nějaký motorový metalizovaný polypropylen a má-li vydržet, tak něco značkového a ne od soudruhů z Číny (což nejspíš je ten originál).

Odpovědět

Zpět na „Poradna“