Přípravek na broušení kotoučových pil

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Přípravek na broušení kotoučových pil

#1 Příspěvek od Celeron »

Před časem jsem někde viděl přípravek na broušení kotoučových pil. Nebyl to ale komplet držák s motorem s brusným kotoučem na hřídeli jako je třeba tahle potvora. Místo jednoůčelový brusky se upínala malá flexa na 125 mm kotouče. Mám to jen na oceláky kotouče, použití 1-2 x za rok a tak není potřeba diamanťák na vidiový zuby. Nechci kupovat další krám na občasný použití.
Stejně jsem řešil rozbrušovačku, taky držák se svěráčkem a v kolíbce upnutá flexa. Na občasný řezání jeklů a vinglů do 50 x 50 mm to funguje perfektně.
Hledám, hledám, nenacházím.
Neviděl jste to někdo někde? Asi by se to dalo i ubastlit ale málo času.
Díky!
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Jako zakladni problem tehle myslenky bych videl fakt, ze na klasicky brusny kotouc ma flexa prilis velke otacky a temi brousicimi kotouci do flexy se zase pily brousit nedaji, spis je zatupis nez nabrousis.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#3 Příspěvek od bu2520 »

mám starý plechový kotouč 55cm a používám ho na řezání palet a prken a trámů kde je plno hřebíků. Na jeho ostření používá 125 flexu a široký kotouč . Je to prasečina, ale dělám to už mnoho let a bez problémů, chce to cit a udělat si alespoň ze dřeva držák kotouče.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#4 Příspěvek od JirkaZ »

Existují i rozbrušovačky s regulací otáček, nejsou to ovšem ony "zázraky" z Lidlu a podobných distributorů čínských výrobců.

Poté, co jsem takovou 125 s regulací (a udržováním konstantních nastavených otáček) pořídil, už nechci jinak. Oblast použití se rozšíří mnohonásobně, ne-li řádově.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od workhard »

Měl jsem taky, na nejnižší otáčky šlo v pohodě řezat plexisklo.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Není třeba přípravek , brousím v ruce . Voko není rybina . Jen občas diamantem sjedu kotouč do úhlu . Vidiák stejně doma nedáš . Mám stolní pilu a do ní upnu kotouč . Nabrousím jednu stranu , otočím kotouč a sjedu druhou stranu . Uděláš si na stole rysku pro jednu stranu a i pro druhou . Tu rovnáš v otvoru pilového kotouče . Hlavně je třeba šrankovat .

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

termit256 píše:Jako zakladni problem tehle myslenky bych videl fakt, ze na klasicky brusny kotouc ma flexa prilis velke otacky a temi brousicimi kotouci do flexy se zase pily brousit nedaji, spis je zatupis nez nabrousis.
Základní problém je, že netušíš jakou flexu mám a jakej kotouč do ní chci dát. Aby se dalo brousit najednou čelo i hřbet zubu tvaru vlčák a nebo nesouměrák, tak na to nemůže být dělící kotouč tlustej 3-5 mm ale tvarovej brusnej jemnozrnej, nejlíp na konkrétní tvar zubu. Ale na tohle jsem se neptal, hledám brousící kolíbku o který vím, že jí někdo vyráběl.
Kdy už konečně přiznáš, že nemůžeš vědět všecko. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

BOBOBO píše:Není třeba přípravek , brousím v ruce . Voko není rybina .
No jestli umíš v ruce nabrousit vlčáka aby byl zub jako zub, tak smeknu.
To podle Kružíka z Humburk, kterej brousí nástroje už skoro 60 let, neumí bez mašiny naprosto nikdo.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od termit256 »

Celeron píše:Základní problém je, že netušíš jakou flexu mám a jakej kotouč do ní chci dát. Aby se dalo brousit najednou čelo i hřbet zubu tvaru vlčák a nebo nesouměrák, tak na to nemůže být dělící kotouč tlustej 3-5 mm ale tvarovej brusnej jemnozrnej, nejlíp na konkrétní tvar zubu. Ale na tohle jsem se neptal, hledám brousící kolíbku o který vím, že jí někdo vyráběl.
Kdy už konečně přiznáš, že nemůžeš vědět všecko. :wink:
Mam ve firme dve velke brusky na pily podobne jako tohle https://www.lovato.fr/produit/x9302-lor ... e/?lang=en a ver mi, kdyby se to dalo nabrousit flexou, nekupoval bych je :-)
Pouzivam dvouvrstve kotouce z jedne strany "zaprasene" bakelitem pro vetsi odolnost. Kotouc se orovna jen trochu na zacatku a pak jiz drzi tvar dokud se cely nezbrousi. Neni to tak, ze tvar zubu docilujes tvarem kotouce. Pokud ho musis orovnavat v prubehu brouseni, delas neco spatne. Prilis jemnozrnny kotouc je nanic - pali.

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#10 Příspěvek od starecd »

Celeron: opravdu není třeba přípravek na broušení, jen stačí, když si lízneš vrcholy zubů na stejný průměr. Při broušení pak nejet jako "prase", ale s citem a používat kotouč, který "nepálí", tzn. ani tvrdý ani měkký(tvrdý pálí a měkký se sype nedá se udržet úhel), toť celá věda.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#11 Příspěvek od termit256 »

To je taky pekna blbost, co myslis ze se casem stane se zubem kdyz buses porad lizat jen vrcholky? :-) Zub musis brousit vzdy po celem obvodu stejne, jinak ti bude menit tvar. Ani tvrdy ani mekky kotouc z principu nesezenes, proto se na brouseni pil vyrabi ty dvouvrstve jak jsem uvadel jako treba tento. Strana ktera brousi celo zubu je tvrdsi aby nemenila jeho uhel, zbytek je meksi aby nepalil a ubyval rychleji nez ta tvrdsi strana. Vyladit pomer tvrdosti obou vrstev podle konkretnich pilovych kotoucu/listu/pasu docela trva, ale pak neni treba kotouc po dobu zivotnosti vubec orovnavat.

V ruce nic poradne nenabrousis, jestli chces prehlodat par vetvi ze zahrady, asi je jedno, ale pri serioznim rezani poznas i takove detaily, kdyz je rovina kotouce par mm mimo jeho osu a to v ruce nikdy neudrzis.
Obrázek

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#12 Příspěvek od p32 »

Nevím, co jsou to vrcholky zubů, ale brousí se vždy čelo zubu a pod daným úhlem, takže kotouč musí mít nastavitelný úhel na jednu i na druhou stranu a brousí se v přípravku na nastavený doraz vždy levé a potom pravé zuby, tzn. vždy přes jeden. To platí i u broušení u řetězových pil. Dá se to samozřejmě i v zoufalství brousit jen tak v ruce, ale výsledek vypadá taky zoufale.
Přípravek s rozbruškou je funkční, ale má smysl jen na přebrušování kotoučů se slinutými karbidy a stačí na to každý diamantový kotouč (úzký).

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#13 Příspěvek od starecd »

termit256: možná jsi to blbě pochopil, ale tu pilu protočím na trnu a líznu vrcholky, abych se měl čeho držet. Po této přípravě brousím čela zubů a pak hřbety, nikdy jsem neměl problém, už kapišto? O 2vrstvém kotouči slyším poprvé, ale používám stejné(mírně jeté) kotouče pro broušení nástrojů a nemám problém, důležitá je tvrdost a zrnitost, jak píšu výše.
Jo a pokud se nejedná o řezání palivového dřeva, ale o stolařinu, to je jiná, tu asi dotazovatel nemyslel.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

Jak jsem psal 1-2 x za rok, samozřejmě na palivo. Ale už to neřešme, sehnal jsem maníka, co prý dobře brousí na automatu za 3 kačky zub. To je dnes skoro zadarmo.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“