Solární nabíječka

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hrdlo519
Příspěvky: 1
Registrován: 12 dub 2022, 02:00

Solární nabíječka

#1 Příspěvek od Hrdlo519 »

Zdravím.
Chci si vyrobit vlastní solární nabíječku pro dobíjení powerbanky na cestách a potřeboval bych pár rad nebo typů, jak docílit aby bylo nabíjení co nejefektivnější.

Obědnal jsem si tedy tyhle produkty

PW Bank Case
https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... 1802sOVz9j

Baterie:
4x LG 18650 3450mAh

Solární Panely 4x:
https://www.aliexpress.com/item/3280459 ... 1802ODTFd4

MPPT měnič:
https://www.aliexpress.com/item/4001330 ... 1802ODTFd4

Na začátek bych chtěl říct že mám jen lehce pokročilé znalosti elektrotechniky, takže prosím spíše laicky.

1) Každý solární panel má samostnatně již zabudovaný vlastní regulátor napětí na nabíjení zařízení. Co je lepší/efektivnější?

Odstranit na všech panelech regulátory a zapojit je paralelně pouze na jeden konečný regulátor NEBO ponechat na každém panelu samostatný regulátor a 5V výstupy prostě spojit paralelně přímo do koncovky USB která bude nabíjet powerbanku.

2) Uplně si nejsem jistý, jestli ty regulátory které jsou již zabudované v panelech jsou vlatně MPPT nebo mám již regulovaný výstup ještě zapojit na MPPT a odtud až na baterii. Hádam že to už není třeba, přesto se ale raději ptám abych měl jistotu.

3) Co se týče samotného nabíjení...
Panely budou často připevněny ze zadu batohu na krosně. To znamená, že nebudou mít ideální sklon a pokuď bude pod mrakem tak i když budu mít zapojené čtyři paralelně, nabíjecí výkon nebude vyšší než nižší stovky miliamper. Tady mě pak zajímá jestli je výhodnější nabíjet třeba jen jednu 3450mah baterii v powerbance nebo to nehraje roli a můžu tam mít všechny čtyři baterie.

Zajímá mě prostě že pokuď bude napetí neustále skákat mezi - plácnu - 50-200mA aby to vůbec v takové zátěži čtyř 3450mah baterii dokázalo spustit efektivně chemickou reakci nabíjení. Jestli není efektivnější v případě nízkého nestabilního proudu nechat zapojenou jen jednu 3450mah baterii. Nebo je to vůbec nehraje roli.

4) Je efektivnější konečný výstup z regulátoru připojit "na tvrdo" na baterii nebo zapojit prostě na USB dobíjecí port powerbanky. Je mi jasné že prvním řešením bych přišel o ochranu proti přebití atd, jde mi spíš o teorii.

Závěrem, je mi jasné že ty panely z číny nebudou mít ani náhodou výkon 10W (každý) jak je deklarované. S tím se počítá. Naměřil jsem nabíjecí výkon kolem 700mA při maximální intenzitě slunce v optimálním sklonu.

Děkuji každému kdo mi poradí, případně dá tipy.
Potřebuji vytvořit co nejlehčí solární nabíječku s co nejvyšší účiností. Doslova každý gram se počítá... Proto se s tím drbu a nekupuji už hotové řešení, které mi nevyhovuje.

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#2 Příspěvek od PCmaniac99 »

Nabíjet Li-ion je potřeba metodou CC/CV tak že ji nemůžeš napojit na přímo na 5V výstup soláru ale musíš použít vhodný nabíjecí obvod - klidně ten co je v powerbance. Max napětí nabité baterie je 4,2V.

Ta powerbanka co jsi poslal v odkaze má baterie zapojené paralelně, tak že tam nikdy nedávej např. 1 článek nabitý napůl a druhý nabitý naplno - poteče mezi nimi velký vyrovnávací proud a mohlo by to skončit požárem. Vždy by všechny články měly mít velmi podobné napětí. řekl bych do 100mV rozdílu - radši 50mV - zkušenější mě v tomto možná opraví.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#3 Příspěvek od kbulda »

Těch baterek je tam 5 kusů, ne 4 kusy.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“