Bezdrátová siréna JA-80L

Manuály, rady a návody z oboru zabezpečovací techniky a elektrické zabezpečovací signalizace (EZS)

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 76
Registrován: 03 led 2019, 01:00
Bydliště: Chrudimsko

Bezdrátová siréna JA-80L

#1 Příspěvek od salus »

Mám bezdrátovou sirénu JABLOTRON JA-80L a k ní přiřazené tlačítko RC-89. Tuto sestavu jsme používali jako bezdrátový zvonek. Delší dobu to fungovalo bez problémů, ale asi před měsícem se vyskytla tato závada:
Siréna přestala reagovat na stisknutí tlačítka. Myslel jsem si, že by to mohlo být způsobeno tím, že siréna ztratila naučené kódy od tlačítka, tak jsem sirénu resetoval a tlačítko k ní znovu přiřadil. Zpočátku se zdálo, že problém je vyřešen, ale není tomu tak. Cca po 15 minutách kdy byla siréna připojena k síťovému napájení opět stejný problém. Pak jsem na nějaký čas případ odložil, sirénu odpojil od napájení. Po několika dnech jsem funkčnost zkoušel znovu. Bez jakéhokoliv nového přiřazování tlačítka k siréně vše fungovalo tak jak má, ale zase cca těch 15 minut po připojení sirény k napájení a pak zase nic.
Chtěl bych se tedy zeptat jestli někdo nemá nějaký tip kde hledat problém?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

salus píše:Cca po 15 minutách kdy byla siréna připojena k síťovému napájení opět stejný problém.. . . . kde hledat problém?
v síťovém zdroji, v napájení . . .

Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 76
Registrován: 03 led 2019, 01:00
Bydliště: Chrudimsko

#3 Příspěvek od salus »

ok1hga píše:
salus píše:Cca po 15 minutách kdy byla siréna připojena k síťovému napájení opět stejný problém.. . . . kde hledat problém?
v síťovém zdroji, v napájení . . .
Tak to jsem si taky myslel, ale všechno je trochu jinak. Předpokládal jsem, že v siréně, která má integrovaný zdroj, nějaká teplotně závislá součástka způsobuje tuto závadu. Úmyslně jsem nepopsal problém do konce, abych se přesvědčil o tom, že jsem původně přemýšlel stejně.

Na nějaký čas jsem to zase odložil a pak mne napadlo úplně něco jiného. Od kamaráda jsem si půjčil úplně stejnou sestavu, a začal různě kombinovat. Zjistil jsem, že ta moje siréna na tlačítko půjčené od kamaráda funguje úplně bez problému třeba týden. S mým tlačítkem ale nikoliv, pořád jen cca 15 minut po připojení sirény k napájení a pak zase nic. Že je tedy nějaký problém v tlačítku je už celkem jasné, ale jaký? (Baterie je v něm nová, to bylo jako první v pořadí když došlo k problému)
A teď " Babo raď "
Naposledy upravil(a) salus dne 22 dub 2022, 15:12, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

A když jsi svoje tlačítko napároval na tu druhou sirénu, přenesl se problém?

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#5 Příspěvek od Cowley »

Já, protože mám 82KR, bych načetl tlačítko RC89 do ústředny a sledoval dál situaci tam.

Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 76
Registrován: 03 led 2019, 01:00
Bydliště: Chrudimsko

#6 Příspěvek od salus »

Artaban001 píše:A když jsi svoje tlačítko napároval na tu druhou sirénu, přenesl se problém?
Ano stejný problém, takže je jasné, že problém je v tlačítku.

Protože v tomhle nemám žádné zkušenosti, chci se zeptat, jestli můžu použít nějaký jiný ovladač , nebo tlačítko. Ten typ RC-89 se totiž už nevyrábí a nenašel jsem kde by ho měli skladem. Pracuje to na frekvenci 868MHz.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#7 Příspěvek od Cowley »

Ne, je to kódované Jablotronním kódem...
Jedině RC88, nebo JA81N a tlačítko externí.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#8 Příspěvek od Artaban001 »

https://www.alarmprodej.cz/fotky18678/f ... manual.pdf
dle tohoto manuálu komunikuje tlačítko s okolím pomocí protokolu "OASIS", takže budeš muset shánět něco, co je s tím kompatibilní. A nebo si jako bezdrátový zvonek pořídit běžnou soupravu bezdrátového zvonku (existují i takový, kde se v tlačítku nevyskytuje baterie, ale zase jsou poněkud hlučnější - jako běžný vypínač)

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#9 Příspěvek od Cowley »

Anebo RC86K a přiletovat vývody na tlačítko, ale to je "extrém".

Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 76
Registrován: 03 led 2019, 01:00
Bydliště: Chrudimsko

#10 Příspěvek od salus »

Cowley píše:Ne, je to kódované Jablotronním kódem...
Jedině RC88, nebo JA81N a tlačítko externí.
Taky jsem si myslel, že tam bude nějaký "kódový" problém, ale ani ty navrhované komponenty jaksi nejsou dostupné a když někde náhodou ano, tak za nehorázné částky. Takže to nakonec dopadne tak, že ta moje sestava skončí ve sběráku. Ještě zkusím zde na fóru zadat poptávku na to tlačítko, kdyby náhodou někdo měl.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od Zaky »

Vyfoť tu elektroniku tlačítka a nahraj to sem, ať víme, o čem se bavíme. Třeba vytipujeme, co s tím zkusit udělat. Přece to nemůže být nijak složitý kombajn.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#12 Příspěvek od Artaban001 »

přes 90% vnitřku bude korporátní řešení Jablotronu, takže se můžeš tak akorát omezit na vysílač a nebo nějaký piezokeramický elementy, což by připadalo v úvahu, pokud by to tlačidlo zvlhlo. protokol Oasis neznám, takže nevím, jestli neprobíhá nějaká klidová komunikace mezi tlačítkem a základnou, která se tak třeba dozví stav baterie, nebo že to tlačítko třeba někdo nešlohl. Možná by stálo za to jej dát v rozebraným stavu do nějaké sušičky, nebo trouby s nastavenou teplotou do 50°C a nechat jej tam přesušit - bez baterie samozřejmě

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#13 Příspěvek od jirkati »

Jak na daný problém reagovali přímo v Jablotronu? Pokud vím, tak tam dovedou dobře poradit, nebo i nabídnou možnost repase nebo opravy u nich, nebo ve "spřáteleném" servisu. Směr SD je snad až poslední řešení.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#14 Příspěvek od Zaky »

Artaban001 píše:přes 90% vnitřku bude korporátní řešení Jablotronu
To přece ale vůbec ničemu nevadí. Bude v tom nějaký MCU, buď přímo s integrovaným vysílačem, nebo bude vysílač vedle. Podle fotek se pozná, jestli do toho třeba zateklo a tak. Komunikace je jednosměrná, v datasheetu k tlačítku je to uvedené. Očekávám, že v tom bude úplně minimum součástek. Baterku předpokládám tazatel zkusil vyměnit jako první. Zeptat se v Jablotronu určitě stojí za pokus, slyšel jsem jak chvalozpěvy o ochotě, tak i poslání přímo do příslušných míst, asi podle toho, komu se zrovna jeden dovolá.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 76
Registrován: 03 led 2019, 01:00
Bydliště: Chrudimsko

#15 Příspěvek od salus »

O nějakém zatečení vody do tlačítka nemůže být řeč protože to bylo vždycky umístěno ve vnitřních prostorách domu, výměna baterie samozřejmě proběhla jako první věc po objevení se závady.
Jinak opravou tlačítka se již zabývat nebudu, včera jsem dal na bazos inzerát a hned se mě ozval maník a nabídl nepoužité tlačítko za dobrý peníz.
Fotky plošňáku přikádám.
Přílohy
RC-89-2.jpg
RC-89-1.jpg

Odpovědět

Zpět na „Zabezpečovací technika“