Zásuvka

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
2022
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 50
Registrován: 26 dub 2022, 02:00

Zásuvka

#1 Příspěvek od 2022 »

https://ibb.co/XXQDMHY

Já to měl kdysi na škole. Ale napadly mě dvě věci.

A] mam přivod do bytu. Vypínač vypnu, a sáhnu na fázi za přívodem.

Logicky by se mi nemělo nic stát. Nevi v tom NĚJAKÉ ale?

B] mam zásuvku s PE a sáhnu na nulu. Logicky by se mi nemělo nic stat. A tady mě ale nenapadá.

Hlavně mi neríkejte, jaká sem lama. Prostě mě zajmá, kde je jaké ale. :|

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Zatím se síťovému napětí obloukem vyhni, je to životu nebezpečné.
Mezitím se o elektrickém rozvodu něco douč.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#3 Příspěvek od jardafiala »

Možná chceš vidět tohle - žárovka nesvítí a šáhni si kamkoli za vypínač a dostaneš šlupku....
Přílohy
kopanec.jpg

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Takto to mám v jedné cimře v paneláku . To se jim podařilo při výstavbě . A určitě to mělo před 50ti lety revizi .

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#5 Příspěvek od Artaban001 »

Jestli jde o ten odkrytej vypínač, tak jsem se s tím jednou kdesi seznámil, když jsem takhle po ránu nahmatával ve tmě vypínač a dostal jsem pořádnou šupku. Je jedno, jestli s ním spínáš nulák, nebo fázi - jeden z těch šroubů bude vždy živej a i přes tu žárovku tě to dokáže pěkně přizabít. A pokud máš kliku, že máš dobrý boty a nespojíš ty srouby dlaní, tak to, že je to pod proudem skoro ani nepoznáš - na to bych se ale nespolíhal.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#6 Příspěvek od pocitujlasku »

Artaban001: volakedy (tesne po 89) bol v bytovke pri pokazenom vypinaci oznam, ze najskor mas dat kluc na spodnu skrutku a az potom na hornu, aby sa zapol casovy spinac.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

A že já, mamlas, jak máme v paneláku někde rozbitý vypínač nebo zásuvku, je vyměňuji. Dnes už by to těmi klíči sotva kdo zvládl, i kdybych to vedle toho napsal. Lidi totiž už dnes nečtou. Nejen, že nečtou návody, ty četl stejně málokdo už po několik desetiletí. Ale obecně nečtou ani cokoli jiného.

2022: jestli to se základy elektrotechniky myslíš vážně, tak si opatři nějakou tu učebnici fyziky, pak něco o základech elektrotechniky, a čti.
Ale do té doby, než ti bude jasné, kde číhá záludnost, neřkuli nebezpečí, vyhýbej se síťovým zásuvkám i vypínačům, zvlášť, když jsou bez krytu.
Až si budeš vědět rady s různými zapojeními na baterii, můžeš se pustit do složitějších věcí.
V rozvodné síti se pořád hrabe někdo, kdo si myslí, že "na tom přece nic není, vždyť tam není moc drátů do krabice". A, "co zvládne elektrikář odvedle, to zmáknu taky". Zkrátka elektroinstalace mezi lidmi stále platí za jednoduchou věc. Nevěř tomu.
Jestli to nemá namlátit tobě ani nikomu jinému, nechceš-li vyhořet, musíš toho o elektřině vědět opravdu hodně, abys sám uměl rozeznat záludnosti, špeky a nebezpečí, které na tebe vyskočí, když to budeš nejméně čekat. A pojišťovna si zamne ručičky, že nemusí platit, protože se v tom hrabal diletant, který na to neměl oprávnění, ba ani ho mít nemohl, protože neuměl.

To, kde se které riziko objeví, ti tady nikdo nenapíše, protože to záleží na tom, v jaké instalaci, jak zapojené, jak chráněné atd. ho budeš hledat.

Na otázku "kde je jaké ale" prostě neexistuje univerzální odpověď.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#8 Příspěvek od keemo »

Hill píše: Lidi totiž už dnes nečtou. Nejen, že nečtou návody, ty četl stejně málokdo už po několik desetiletí. Ale obecně nečtou ani cokoli jiného.
Tohle ti dnes klidne podepisu krvi. Tretina reklamaci je zpusobena neznalosti obsluhy nebo udrzby...

Uživatelský avatar
2022
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 50
Registrován: 26 dub 2022, 02:00

#9 Příspěvek od 2022 »

No, já spíš vždy vše dělal metodou pokusu a omylu, a bez ohledu na následky.

Chce to politickou odvahu a dost pokusnejch subjektů. :idea:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

I metodu pokus - omyl si můžeš dovolit jen tam, kde už něco umíš, nebo máš načteno a víš, co asi můžeš v případě omylu čekat.
Když to totiž náhodou přežiješ, ale někdo jiný ne, předepíšou ti dlouhý pobyt v lázních s cezeným vzduchem.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“