NC470 motorek

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

NC470 motorek

#1 Příspěvek od jardafiala »

Zdravím, dostal se ke mně gramofon a kromě dalších závad) motor dělal ošklivý hluk. Měl jsem podezření na kondenzátor, ten je O.K. a nevěděl jsem co dál tak jsem sáhl na své smetiště a vyoral M307, ten jde pěkně hladce. Jen ze zvědavosti jsem změřil odpory vinutí, na původním hlučném jsem naměřil ss odpor cca 12kΩ, na M307 je cca 30kΩ. Původní motor je bez označení, ale mám podezření, že je na 120V, je to možné? Podle šroubů to vypadalo, že ho někdo měnil, je motor na 120V běžně k sehnání?
- EDIT podle reakce níže - vinutí jsou zapojena do série, paralelně s jedním vinutím je kondík o (předepsané) hodnotě 220nF.
Naposledy upravil(a) jardafiala dne 23 kvě 2022, 09:57, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#2 Příspěvek od DKL »

Ty motorky se dají zapojit vinutími buï do série, nebo paralelnì. Takže ten s nižším odporem má mít cívky zapojené sériovì a pøes jednu z nich je zapojený kondenzátor.
Pøi paralelním spojení je jedna cívka zapojená pøímo na napájení a druhá k ní paralelnì se sériovì zapojeným kondenzátorem.
Psalo se tady o tom vícekrát, nìkde jsou i hodnoty kondenzátorù pro jednotlivé zpùsoby zapojení.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“