DVD prehrávač Luvianta DVD-L2080HD - mäkký zdroj

Poruchy, opravy, tipy, triky, servisní menu

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

DVD prehrávač Luvianta DVD-L2080HD - mäkký zdroj

#1 Příspěvek od PotPalo »

Pristál u mňa DVD prehrávač Luvianta DVD-L2080HD. Po zapnutí sa rozsvietilo "uvítanie" na displeji ktoré poblikávalo, akoby sa reštartoval. Zistený mäkký zdroj. Naprázdno dáva 5V a ostatné napätia, ale pri záťaži 10 Ohmovým odporom na 5V vetvi padne na 2,8V. Spätná väzba kontroluje iba 5V, tak 12V a -12V som iba premeral či nieje dióda alebo kondenzátor v skrate, neboli. Premeral som snáď všetko, zdá sa to byť v poriadku. Zdroj je osadený falošným VIPer22A, takže ťažko posúdiť čo kde má byť. Tiež nieje zapojené pomocné napájanie IO, a do trafa vedie jedno vinutie ktoré nemá žiadny vývod. Skrátka na primárnej strane je viditeľný tretí vstup vodiča do trafa, ale nikde som nenameral kam by mal viesť. Von vyvedený nieje.

S opravou som sa zasekol. Všetky diódy a odpory sú v poriadku, elektrolytické kondenzátory prerazené niesu, kapacitu som meral iba niektorým. Začal som primárnou stranou. 400V kondenzátor mal 6uF namiesto 10, ten som vymenil. Na kondenzátore 22uF som nameral 19uF, ten som nechal, zdá sa mi to v tolerancii. Meral som na ňom napätie: naprázdno je na ňom 4,5V a zdroj dáva spomínaných 5V, pri záťaži je na ňom 4,36V a zdroj dáva 2,8V. A teraz že čo ďalej. :|

Prikladám nákres schémy (iba primárnu časť), fotku zdroja a falošného VIPer22A. Snáď som nič nepoplietol, budú 3 hodiny v noci, idem spať.
Přílohy
Falošný/Fake VIPer22A
Falošný/Fake VIPer22A
P1120257.jpg
P1120256.jpg
Iba primárna časť.
Iba primárna časť.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#2 Příspěvek od passion »

Kukni na 5V osciloskopom. Aké je ESR kondenzátora na sekundári 5V? Ak ho nemáš čím zmerať, rovno ho vymeň.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

Naprázdno je napětí OK, tak regulace zjevně funguje. Problém je, když má zdroj běžet s vyšším výkonem. Vyměnil bych výstupní filtrační kondík na 5V větvi, kondík 22uF na primáru, neb může mít taky hrozný esr a vipera neuživí a kdyby to nepomohlo, tak vyměnit přímo vipera.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od PotPalo »

Na výstupe sú 220uF a 1000uF, obidva kapacitou v poriadku, dokonca majú trochu viac. ESR som moc nemeral, pri odbere 500mA (10 Ohmový odpor) by to snáď malo utiahnuť. Skúšal som zavesiť na výstup ďalší 1000uF ale žiadna zmena. Neskôr ich teda skúsim na skúšku vymeniť.

Vipera vymeniť nemôžem, lebo to viper nieje a neviem čo to je. Pravý viper podľa datasheetu pracuje nad 8V (pri 8V vypína a zapína zasa pri 14,5V, zatiaľ čo tu je stabilne asi 4,5V) a potrebuje prídavné napájanie ktoré ho živí po jeho nabehnutí (tu nieje zapojené a ani navinuté), a navyše piny 5 až 8 má spojené. Toto je živené ako som písal cca 4,5V bez prídavného napájania a drží to, nebehá, a piny 5 až 8 (tie čo niesu v schéme prepojené) niesu interne spojené ako by mali. Viper to teda jednoznačne nieje. Otázne je čo to je a aké napätia tam teda majú byť.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od Zaky »

Tak ještě toto: https://www.ebastlirna.cz/modules.php?n ... 57&start=0
Co ten kondík 22µF, ten jsi jiný zkoušel? A pokud má zdroj na výstupu CLC filtr, tak je nutné, aby byl OK ten první kondík za diodou, ten druhý za cívkou už to nezachrání.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od PotPalo »

Hlásim že opravené. Bol to ten 22uF na primárnej strane, ktorý mal 19,4uF. Po jeho výmene to drží aj so záťažou 1,5A (viac som radšej neskúšal). Naprázdno je na ňom 4,50V, pri záťaži 500mA alebo 1,5A je 4,57V a na výstupe pekných 5,01V. Takže takáto banalita, a mňa to v noci nenapadlo na skúšku vymeniť. Ono ma zmiatol ten falošný viper a datasheet kde je podstatne vyššie napájacie napätie. Takže čo sa skutočne skrýva v tomto púzdre asi nezistíme.

Kondenzátory na výstupe som tiež skúšal meniť, tými to nebolo. To druhé téma (a aj tretie) som samozrejme prečítal ešte predtým.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Zkusil jsem ten FakeViper podle nožek zadat do porovnávače https://remont-aud.net/ic_power/
Je to divný už jen Vcc-1 a GND -3,4 žádnej šváb v tabulce nemá.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „DVD, VHS, SAT “